Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Antireģionu politika

Straujiem soļiem tuvojas tautas skaitīšanas laiks un būs brīnumaini, ja Latvijā tiks uzskaitīti vairāk par diviem miljoniem iedzīvotāju. Vēl brīnumaināk kļūs, ja drīz vien mūsu valsts iedzīvotāju skaits nesāks rukt vēl straujāk, ņemot vērā...Kā lai savādāk nosauc valdošo labējo politiķu aizvadītā gada lēmumus, ja ne pret pašu zemes iedzīvotājiem un reģioniem vērstus mērķtiecīgus soļus? Tā dēvētās budžeta konsolidācijas vārdā mums ir nācies saskarties gan ar medicīnas pakalpojumu pieejamības būtisku samazinājumu, gan nekustamā nodokļa paaugstinājumu neatkarīgi no izmantošanas veida un būvju vērtības. Bet tas vēl nav viss! Savas zemes iznīcības politika tiek turpināta arī šogad, palielinot pievienotās vērtības nodokli, tai skaitā pārtikas produktiem, būtiski paaugstinot maksu par elektroenerģiju un samazinot dotācijas sabiedriskajam transportam.

Ko tas nozīmē reģionu iedzīvotājiem, kur iedzīvotāju rocība ir zemāka nekā galvaspilsētā? To, ka dzīvot ārpus Rīgas paliek arvien neiespējamāk un pat bīstamāk. Izņemot Latvijas lielākās pilsētas, trūcīgā medicīnas pieejamība ir tieša ‘ragutiņu politika’ attiecībā uz mūsu vecākiem un vecvecākiem. Elektroenerģijas tarifu paaugstināšana kopā ar nekustamā īpašuma nodokļa pieaugumu vēl vairāk nomāc jau tā uz ceļiem nospiesto nacionālo darba devēju. Savukārt, dotāciju samazinājums sabiedriskajam transportam bezdarba pārņemtajos Latvijas reģionos kalpos par jaunu argumentu doties prom no dzimtenes, lai savu dzīvi iekārtotu svešumā.

Ja vēlamies saglabāt mūsu valsti un nepieļaut tās dabisku izmiršanu, valdošajiem politiķiem nepieciešams būtiski mainīt prioritātes un budžeta konsolidāciju veikt ar alternatīvu nodokļu sviru palīdzību. Vēl joprojām nav izmantotas iespējas būtiski paaugstināt azartspēļu nodokli (ne tikai par Finanšu ministrijas piedāvātajiem 2 miljoniem latu), ieviest akcīzes nodokli luksuss precēm un būtiskākais – realizēt progresīvo (diferencēto) ienākumu nodokļu sistēmu, kas ļautu samazināt nodokļu masu iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem un palielināt augstu ienākumu īpašniekiem.

Ivars Jakovels
politikas zinātnes maģistrs

politisko partiju apvienības „Saskaņas Centrs”
sociāldemokrātiskās partijas „Saskaņa”
Jelgavas organizācijas priekšsēdētāja vietnieks

http://ivarsjakovels.blogspot.com/

Blogi