Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kartupeļu vākšana, vētras postījumi un vieslekciju lasīšana – kas tos vieno?

Vai var pieņemt darbā cilvēku tikai uz ražas novākšanas laiku vai tūrisma sezonu? Šādi un līdzīgi darba devēju jautājumi aktualizējušies, tuvojoties rudens darbiem un ziemas sezonai. Lūk, ieskats noteikumos, kas regulē kārtību, kā algot...

Lai arī vispārējos gadījumos Darba likums pieprasa slēgt darba līgumu uz nenoteiktu laiku, tas paredz arī izņēmuma situācijas. Viens no šādiem izņēmumiem ir sezonas rakstura darbs. Visbiežāk sezonalitāte saistīta ar sējas darbiem un ražas novākšanu lauksaimniecībā, zvejniecību un meža darbiem, darbu kafejnīcās un restorānos, kuri darbojas tikai noteiktos mēnešos (piemēram, tūrisma sezonas laikā), kurināšanas un labiekārtošanas darbiem u.tml. Precīzāk sezonas rakstura darbi uzskaitīti Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 272.

Darba līguma termiņš sezonas rakstura darbiem nevar būt garāks par 10 mēnešiem viena gada ietvaros, taču prakse liecina, ka darba devējs ne vienmēr var precīzi noteikt sezonas rakstura darba ilgumu. Piemēram, sākoties tūrisma sezonai, tiek noslēgts darba līgums uz deviņiem mēnešiem, bet, esot labvēlīgiem laika apstākļiem, tūrisma sezona pēc noteiktā perioda nebeidzas, un tiek nolemts biznesa aktivitātes turpināt. Šādā situācijā var līgumu pagarināt vēl uz vienu mēnesi.

Otrs izņēmums ir darbi jomās, kurās līgums parasti netiek slēgts uz nenoteiktu laiku (MK noteikumi Nr. 353), piemēram, izglītības jomā (viesmācībspēku darbs), kultūras jomā (atpūtas pasākumu plānošana, organizēšana), sporta jomā (sportistu trenēšana), banku, finanšu un tirdzniecības jomā (starpniecības darījumi ar investīcijām, vērtspapīriem un obligācijām) u.tml. Tāpat izņēmums ir situācija, kad nepieciešams aizvietot promesošu darbinieku viņa atvaļinājuma vai slimošanas laikā.

Viens no praksē visbiežāk sastopamajiem izņēmumiem gadījuma darbam vai pagaidu darbam ir saistīts ar uzņēmuma darbības apjoma īslaicīgu paplašināšanos vai ražošanas apjoma pieaugumu. Piemēram, tuvojoties svētkiem, uzņēmumā pastāvīgi strādājošie darbinieki nespēj izpildīt visus pasūtījumus, un uzņēmums uz laiku var pieņemt papildu darbiniekus.

Lai veicinātu studentu ātrāku iekļaušanos darba tirgū, darba līgumu uz noteiktu laiku var slēgt arī ar profesionālās vai akadēmiskās izglītības iestādes izglītojamajiem. Protams, jāņem vērā, ka tādos gadījumos students nodarbināms studiju virzienam atbilstošā profesijā. Piemēram, ar studentu, kurš studē ekonomiku, nevarēs slēgt darba līgumu uz noteiktu laiku par apkopēja pienākumu veikšanu.

Darbiniekus uz noteiktu laiku drīkst pieņemt arī tad, ja uzņēmumā nepieciešams veikt neatliekamu darbu, lai novērstu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas. Visbiežāk tie ir darbi, kas saistīti ar dabas apstākļu radītu seku novēršanu.

Tāpat uz noteiktu laiku var slēgt līgumu par bezdarbniekam paredzētu algotu pagaidu vai citu darbu saistībā ar viņa dalību aktīvajos nodarbinātības pasākumos vai darbu, kas saistīts ar aktīvo nodarbinātības pasākumu īstenošanu. (Citiem vārdiem – tas saistīts ar gadījumiem, kad bezdarbnieks izmanto Nodarbinātības valsts aģentūras vai savas pašvaldības piedāvātās pārkvalifikācijas, īslaicīga darba u.c. iespējas.)

Slēdzot darba līgumu uz noteiktu laiku, obligāti jānorāda periods, par kuru līgums noslēgts, vai apstākļi, kuriem noteikti jāiestājas, lai līgumu varētu pārtraukt. Gadījumā, ja nav norādīts termiņš (konkrēts datums), tad darbiniekam par gaidāmo darba tiesisko attiecību izbeigšanos jāpaziņo ne vēlāk kā divas nedēļas iepriekš. Praksē gan šis nosacījums ne vienmēr ir viegli izpildāms. Piemēram, ja ar darbinieku tiek noslēgts darba līgums uz noteiktu laiku par bumbieru ražas novākšanu, kā termiņu nosakot pēdējo bumbieru ražas novākšanas dienu, precīzs datums ir grūti nosakāms – jo īpaši divu nedēļu vai pat ilgākā laikā.

Darba līgumu uz noteiktu laiku visos iepriekš minētajos gadījumos var slēgt uz trim gadiem (ja vien citos normatīvajos aktos nav noteikts cits termiņš). Par termiņa pagarinājumu uzskatāma arī jauna darba līguma noslēgšana ar to pašu darba devēju, ja laikposmā no iepriekšējā darba līguma noslēgšanas dienas līdz jaunā darba līguma noslēgšanas dienai tiesiskās attiecības nav bijušas pārtrauktas ilgāk kā 30 dienu pēc kārtas. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka Darba likums uzliek par pienākumu darba devējam informēt pagaidu darbinieku par brīvajām darbavietām uzņēmumā, kurās šo cilvēku varētu nodarbināt uz nenoteiktu laiku vai pastāvīgi.

Uzņēmējus, kuriem radušās neskaidrības vai jautājumi šajā vai citos darba aizsardzības vai darba tiesību jautājumos, aicinu bez maksas konsultēties Latvijas Darba devēju konfederācijas Zemgales reģiona konsultāciju centrā Jelgavā, Pasta ielā 19, kā arī zvanot pa tālruni 63020449 vai sūtot savus jautājumus uz e-pastu jelgava@lddk.lv.

Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības  Sociālā fonda projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” 1. aktivitātes „Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu” ietvaros.

Blogi