Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai darbinieka apmācība jāapmaksā darba devējam?

Sākot izmantot jaunas tehnoloģijas, uzlabojot pakalpojumu kvalitāti vai ieviešot inovācijas darba procesā, nereti darba devējiem jāiegulda līdzekļi arī cilvēkresursu attīstībā un darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanā. Latvijas Darba...

Vispirms vēlos uzsvērt, ka svarīgi ir nodalīt maksu par darbinieka kvalifikācijas celšanu un vienkārši apmācības maksu. Darba likums strikti nosaka, ka darbiniekam, kurš darba laikā tiek nosūtīts uz profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem, šo mācību izdevumus sedz darba devējs. Tātad šeit ir divi būtiski nosacījumi, pirmkārt, darbinieku uz kursiem vai apmācībām ir nosūtījis darba devējs, otrkārt, apmācība ir notikusi darba laikā.

Par kvalifikācijas celšanu atzīstama tāda apmācība, kurā darbinieks iegūst, uzlabo vai paplašina savā amatā nepieciešamās iemaņas un zināšanas, kuras nepieciešams praktiski pielietot darba devēja labā. Piemēram, ja darbiniece, kura strādā par lietvedi, vēlas papildus apgūt floristiku, darba devējam nav pienākums segt šādu kursu izmaksas, jo konkrētajā darbā šādas iemaņas nav nepieciešamas. Savukārt, ja uzņēmumam, piemēram, izveidojusies sadarbība ar Poliju un darba vajadzībām nepieciešamas poļu valodas zināšanas, tad valodas kursu izmaksas darba devējam ir jāsedz.

Gadījumā, ja darba devējs vēlas slēgt vienošanos ar darbinieku, kurā paredzēts darbinieka pienākums atmaksāt apmācību izdevumus, ja darba ņēmējs pārtrauc darba tiesiskās attiecības noteiktā laikā pēc apmācību pabeigšanas, der atcerēties, ka šāda vienošanās ir atzīstama par spēkā neesošu. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja darbinieks nepilda noslēgto vienošanos, darba devējam nav iespēju vērsties tiesā un apstrīdēt šo lēmumu. Faktiski šāda vienošanās pasliktina darbinieka stāvokli.

Tiesa, praksē ir gadījumi, kad darbinieks pats lūdz aizdevumu mācību maksas segšanai, kas nav uzskatāma par kvalifikācijas celšanu. Šādos gadījumos starp darba devēju un ņēmēju tiek slēgta vienošanās par mācību maksas atmaksu.

Neviens darba devējs nevar prognozēt, cik lielā mērā personāla attīstībā ieguldītās investīcijas atmaksāsies, kā arī - vai konkrētie darbinieki turpinās strādāt attiecīgajā organizācijā un neaizies, piemēram, pie konkurentiem. Līdzšinējā darba devēju pieredze gan rāda, ka darbinieki, kuri ir informēti par karjeras iespējām un profesionālajiem izaicinājumiem uzņēmumā, vairumā gadījumu ir lojāli savam darba devējam. Turklāt, ja darbinieks cenšas veidot karjeras izaugsmi vienā organizācijā, ieguvējas ir abas puses.

Uzņēmējus, kuriem radušās neskaidrības vai jautājumi šajā vai citos darba aizsardzības vai darba tiesību jautājumos, aicinu bez maksas konsultēties Latvijas Darba devēju konfederācijas Zemgales reģiona konsultāciju centrā Jelgavā, Pasta ielā 47, kā arī, zvanot pa tālruni 63020449 vai sūtot savus jautājumus uz e-pastu jelgava@lddk.lv.

Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības  Sociālā fonda projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” 1. aktivitātes „Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu” ietvaros.

Blogi