Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gaidis tīklā ievilina sensāciju

No 4. līdz 5. oktobrim Latvijā jau četrpadsmito gadu ir starptautiskā putnu vērošanas diena. Gandrīz visās ir piedalījies arī pļaviņietis Gaidis Grandāns.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina putnu draugus doties dabā un par saviem novērojumiem informēt LOB. Ziņojumos LOB jānorāda novērotā putna suga, putnu skaits, cilvēku, kas piedalījās novērošanā skaits, un vieta, kurā putni novēroti.

Savulaik Gaidis Grandāns ar Pļaviņu bērnu bibliotēkas lasītājiem putnus vēroja vietējā apkārtnē. Tagad Gaidis ir beidzis Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes bakalaura studijas un turpina mācīties maģistrantūrā.  Šogad, tāpat kā pērn, 4. oktobrī viņš putnu novērošanas ekskursiju vadīs Gaujas nacionālajā parkā.

Īpašu pārsteigumu Gaidis piedzīvoja pagājušajā nedēļā. Ornitologs Andris Avotiņš ziņu aģentūrām ar lepnumu stāstīja, ka Latvijā reti sastopamo plīvurpūci pie Papes ezera noķēris viņa audzēknis Gaidis Grandāns. Tas notika naktī uz 25. septembri.

Gaidis Grandāns stāsta, ka jau vairāk nekā 40 gadu Papes apkārtnē tiek ķerti un gredzenoti migrējošie putni. Vēl torīt Gaidis bija Jēkabpilī, bet vajadzēja izlīdzēt draugam, un viņš devās uz Papi.

Pļaviņietis stāsta, ka  pūces ķer naktī īpašos tīklos ar māneklīša palīdzību — to pīkstinot, imitē dažādas skaņas. “Ziņkārīgākās” pūces iekrīt slazdā. Acīmredzot Gaida pīkstināšana bija tik “vilinoša”, ka  plīvurpūce tai nevarēja turēties pretī.

Nakts uz 24. septembri bijusi šīgada rekordnakts putnu ķeršanā. Tīklā iekrita 43 putni. Latvijas rekords gan esot vairāk nekā 200 putnu.        
Novērotā plīvurpūce ir jauns putns no rūsganās pasugas. Latvijā vismaz divas reizes ir sastapta arī baltās pasugas plīvurpūce.
Plīvurpūce ir tipisks dienvidu sugas naktsputns, Latvijā novērota ļoti reti, un katrs putns ir sensācijas vērts. Parasti viņa ligzdo Vācijā un Viduseiropas zemēs. Pie mums viņa ir ligzdojusi 50. gados, kad vienā vietā vairākus gadus pēc kārtas ligzdoja acīmredzot viens un tas pats pāris. Pēdējais novērojums bija 2003. gadā Madonas rajona Mētrienas pagastā kāda saimnieka mājās.

Interesanti