Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

4 kļūdas, ko cilvēki pieļauj, esot kredītsaistībās

Jāsaka, ka lielākā daļa cilvēku aizņemas ātros kredītus, lai segtu izdevumus, kas saistīti ar neplānotām situācijām, kas var būt kā negatīvas, tā arī pozitīvas. Parasti ir ierasts uzsvērt tās negatīvās situācijas, kad ātrie kredīti ir pēdējais glābiņš, piemēram, neatliekams ārsta apmeklējums, negaidīts automašīnas remonts vai steidzams elektrotehnikas pirkums, sabojājoties, piemēram, veļasmašīnai. Tomēr dzīvē gadās arī pozitīvi notikumi, kurus iepriekš neesam ieplānojuši savā budžetā, bet kuriem steidzami ir nepieciešama nauda. Piemēram, var saņemt ielūgumu uz kāzām, ir jādodas apraudzīt tuvu draugu jaundzimušais vai ir jāapmeklē vērienīga dzimšanas dienas ballīte.

Lai arī kāds būtu iemesls, naudas aizņemšanās, tāpat kā jebkurš cits finansiāls lēmums, visupirms būtu rūpīgi jāizvērtē, lai izvairītos no dažādiem riskiem un nevajadzīga stresa. Vairums cilvēku gluži vienkārši ignorē tos finanšu padomus, kas palīdz izvairīties no kļūdām, kas saistītas ar aizdevumiem, un kas mūsdienās ir tik viegli pieejami, un koncentrējas uz lētākā aizdevuma iegūšanu. Ir jāsaprot, ka finansiālajā pasaulē lētākais ne vienmēr ir labākais, tomēr ir tik daudz cilvēku, kas pieļauj šo kļūdu, par katru cenu cenšoties iegūt lētāko piedāvājumu, un pēc tam vēl gadiem ilgi cīnās ar sava lēmuma sekām. Turpinājumā varat iepazīties ar visbiežāk pieļautajām kļūdām, lai pasargātu savas finanses no iznīcības.

1. Nesekot līdzi savai kredītvēsturei

Nepaļaujieties tikai uz potenciālā kredītdevēja verdiktu par jūsu kredītspēju. Ja kredītdevējs paziņo, ka jūsu kredītspēja ir neatbilstoša vēlamajam aizdevumam vai ka jums ir negatīva kredītvēsture, bet jūs esat pārliecināti, ka jūs esat gana maksātspējīgi un jūsu kredītvēsturei nav ne vainas, sazinieties ar kādu profesionālu kredītbiroju, kas nodarbojas ar kredītinformācijas apkopošanu, personas kredītspējas atskaites veidošanu, kā arī ar kredītrisku vadību, lai tas izveido jūsu kredītspējas atskaiti, ko iesniegt potenciālajam kredītdevējam. Verdikts par negatīvu kredītvēsturi dažkārt var būt nepamatots, jo kredītdevējam var būt tikai sev zināmi iemesli, kādēļ tas nevēlas izsniegt kredītu, tomēr, ja jūsu kredītvēsture patiešām ir negatīva, ir pēdējais laiks sākt strādāt pie tās uzlabošanas. Pozitīva kredītvēsture potenciālajam kredītdevējam parāda to, cik labi jūs pārvaldāt savas finanses un cik labi jūs esat tikuši galā ar iepriekšējo aizdevumu atmaksu, tādējādi palielinot jūsu izredzes iegūt vēlamo aizdevumu.

2. Aizņemties vairāk nekā nepieciešams

Pirms aizņematies naudu, kārtīgi izrēķiniet, cik daudz naudas jums nepieciešams, samazinot nepieciešamo naudas summu līdz minimumam. Vienmēr ir ērtāk aizņemties nedaudz vairāk nekā patiesībā ir vajadzīgs, lai it kā nepārtērētos (ja gadījumā ar aizdevumu ir par maz), tomēr visbiežāk šī “drošības nauda” ir lieki tēriņi. Lieki piebilst, ka arī par šo rezerves naudu ir jāmaksā procenti, kas nebūt nav mazi. Rezultātā cilvēks, gribēdams nepārtērēties, krietni pārtērējas. Šī iemesla dēļ ir svarīgi maksimāli precīzi noteikt to summu, kas jums patiešām ir vajadzīga.

3. Nesalīdzināt cenas un nemeklēt izdevīgāko piedāvājumu

Iespējams, jūs vēlaties pieturēties pie tā kredītdevēja, kura pakalpojumus jūs jau reiz esat izmantojuši, kura pakalpojumus ir izmantojuši jūsu draugi vai paziņas vai kas tiek visvairāk reklamēts dažādos medijos, tomēr ir svarīgi neizvēlēties pirmo kredītdevēju, kas jums ienāk prātā, bet gan veikt pamatīgu dažādu kredītdevēju piedāvājumu izpēti, salīdzinot tos pēc visiem iespējamajiem kritērijiem, lai izvēlētos izdevīgāko un sev piemērotāko piedāvājumu. Mūsdienās ir pieejami daudz un dažādi aizdevumi, tādēļ neuzķerieties uz reklāmām, bet noskaidrojiet paši, cik labs vai slikts ir izvēlētais kredītdevējs.

4. Pieteikties kredītam, pilnībā to neizprotot

Finanšu jomas terminu un barbarismu ir tik daudz, ka reti kurš, it īpaši “cilvēks parastais”, kuram nepieciešams, piemēram, patēriņa kredīts, pilnībā izprot tos visus. Jāsaka, ka svešu terminu izzināšana var prasīt daudz laika un enerģijas, tomēr šajā gadījumā “apbruņošanās” ar informāciju pavisam noteikti atmaksājas. Jo labāk jūs orientēsities kādā jomā, jo mazāk kļūdu jūs pieļausit, kas finanšu jomā ir it īpaši būtiski. Liela daļa cilvēku uztraucas, izjūt spiedienu vai ir pārāk nepacietīgi, tādēļ paraksta kredītlīgumu, lieki neiedziļinoties tā detaļās un terminoloģijā, tomēr šajā gadījumā ir it īpaši svarīgi nesteigties, izlasīt visu (arī to, kas rakstīts “mazajā drukā”) un pārliecināties, ka jūs pilnīgi visu saprotat. Nekad nebaidieties uzdot tik jautājumus, cik vien tas ir nepieciešams, jo tās ir jūsu tiesības. Atcerieties, ka nav nekā sliktāka par nepārdomātu un sasteigtu aizdevumu, kas var slēpt sevī nepatīkamus pārsteigumus, kas diemžēl atklājas tikai kredīta atmaksas laikā.

Reklāmraksti