Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Amerikāņi zemniekiem piedāvā audzēt pupiņas 6

Aizkraukles reģiona zemkopjiem Skrīveru zemkopības institūtā bija iespēja tikties ar pasaulē pazīstamās pārtikas produktu ražotājfirmas “Heinz” pārstāvi, kurš piedāvā Latvijas lauksaimniekiem jaunu iespēju — audzēt baltās pupiņas.

Ne tikai Dakota, arī Latvija var
No Aizkraukles puses vienīgi Flemminga kungs no sabiedrības “Aizkraukle — A”izrādīja interesi par šo piedāvājumu. Pārējie semināra dalībnieki ieradās no Ķekavas, Valkas.
Amerikāņu firma savu produkciju pārdod visās pasaules valstīs, bet pupiņas audzē tikai divās vietās — Amerikā, Ziemeļdakotā, un Ķīnā. Lai arī Latvijas klimats atšķiras no šo valstu klimata, “Heinz” pārstāvji ir pārliecināti par šīs idejas pozitīvu iznākumu. Latvijai par labu liecina vairāki nosacījumi — augstvērtīgais augšnes sastāvs, salīdzinoši garā vasara,  izdevīgā ģeogrāfiskā situācija — netālu no lielajām ražotnēm. Tādas pasaulē kopumā ir piecas.
Garija Kinga, firmas pārstāvja, viedoklis ir: ja mēs, latvieši, mācējām izaudzēt cukurbietes, tad nebūs problēmu arī ar pupiņām. Kā ikkatra jauna lieta, arī šī sākumā tiks uzņemta ar neuzticību. Eksperimentālajiem sējumiem firma par simbolisku samaksu gatava piedāvāt sēklu. Pirmajā reizē pietiktu ar pāris hektāru lielu lauku.
Ir vērts mēģināt
Vairāk kā simts gadu ilgajā darbības laikā firma “Heinz” uzkrājusi pupiņu audzēšanas pieredzi, bet katrā vietā atkarībā no augsnes tipa, laika apstākļu īpatnībām šīs rekomendācijas var izmantot tikai daļēji. Katram jāvadās no savas pieredzes.
Pirms sējas ar firmu noslēdz līgumu un norunā iepirkuma cenu. Tā svārstās no 500 līdz 600 dolāru par tonnu, savukārt vidējā ražība no hektāra — 1,5 līdz 3 tonnas.
Pēc ražas novākšanas pupiņas tāpat kā graudus jāžāvē. Pirms lielās partijas testam nepieciešams 50 kilogramu nosūtīt uz laboratoriju. Daudzums, uz kādu uzņēmums cer no Latvijas nākamā gada rudenī, ir ap 50 tonnu pupiņu.
Fakts:
“Heinz” firmas dibinātājs — Henrijs Džons Heinzs, 1869. gadā.
Galvenā mītne — Pitsburgā, Pensilvānijas štatā ASV.
Nodarbina 32 500 strādnieku visā pasaulē.
Gadā saražo 650 miljonu pudeļu kečupa.
Produkti: saldētā pārtika, garšvielas, kečupi, pārtika bērniem, konservētas pupiņas, zupas un citi.

Komentāri 6

pupiņa

Nu pie mūsu jaukajām vasarām pat graudus ir grūti izaudzēt-vēl nokult,izžāvēt.....
Bet nu normāli mūsu klimatu salīdzināt ar Ķīnu-nu amerikānis ir amerikānis...

pirms 10 gadiem, 2009.08.26 10:35

āmurs

ne pupiņas vajag audzēt, bet gan papagaiļus.

pirms 10 gadiem, 2009.08.27 15:28

Kāpēc gan nē,pupiņas mēs audzējam arī savām vajadzībām piemājas dārzā. Atkal slikti,nu kad reiz mūsu tauta būs ar ko mierā- darba nav,slikti,piedāva-atkal slikti un vainīgi jeņķi. paši jau sviestā sagājuši esam...

pirms 10 gadiem, 2009.09.02 09:09

....

Tu savā dārzā da jebko vari audzēt-bet izaudzēt lielos daudzumos,tas ir cits jautājums....

pirms 10 gadiem, 2009.09.02 18:08

grrr...

pupiņair tipsks latvietis ko var gribēt laikam skolā nav gājusi- Ķīna ir ģeogrāfiski ļoti liela un arī klimats ir pārsvarā kontinentāls, savukārt Latvijā klimats ir piejūras. Nedomāju, ka ķīnieši daudz lauzījās un amerikāņus d...st sūtīja. Laikam tomēr neskatoties uz dīvaino izskatu ķīnieši ir daudzkārt gudrāki un strādīgāki par tūdaliņiem.

pirms 9 gadiem, 2009.12.03 16:56

Dzīve laukos