Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Biteniekiem darba vēl daudz

Neretas novada Pilskalnes pagasta “Grakoviču” saimnieki nule pabeiguši pēdējos darbus bišu dravā — ar vāju skābeņskābes šķīdumu apstrādātas bišu saimes, lai bitēm palīdzētu atbrīvoties no varrām. Taču tas nenozīmē, ka bitenieku šīgada darba cēliens beidzies pilnībā.

— Vasaras sākums šķita daudzsološs. Pirmo ienesumu ievācām pēc Jāņiem, taču vēlāk lietaino dienu kļuva arvien vairāk, un kopumā aizvadīto vasaru var vērtēt vien kā apmierinošu, — saka Mihails Grakovičs, kurš kopā ar sievu Svetlanu ar biškopību Pilskalnes apkaimē nodarbojas jau vairāk nekā desmit gadu. —  Desmit hektāros iesējām amoliņu. Protams, tas palīdzēja, lai arī šis augs visvairāk nektāra dod tad, kad gaisa temperatūra sasniedz plus 28 grādus. Taču tādu dienu bija maz. Labs ienesums bija arī latvāņu ziedēšanas laikā. Pilskalnes apkaimē ir lielas šo augu plantācijas. Protams, lauksaimniekiem tie ir nevēlami, taču latvāņi ir labs nektāraugs, un iegūtais medus ir ļoti maigs un salds.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ieguvām par pusi mazāk medus. Cik zinu, līdzīgi klājies arī citiem biteniekiem.

Atceros, sākām ar vienu saimi, nu ziemai gatavojam jau 70 saimju. Visu vasaru centāmies nepieļaut spietošanu — dalījām saimes un izlauzām māšu kanniņas. Bija saimes, kurām sezonas laikā to vajadzēja darīt pat trīs un četras reizes.

Toties ar medus realizāciju šogad problēmu nebija. Visi pircēji atbrauca klāt un pat uz tirgu nevajadzēja braukt. Pieprasījums bija lielāks, nekā spējām piedāvāt. Medus lieliski spēcina organismu un palīdz cīnīties ar slimībām. Cilvēki to saprot un pērk medu visai ziemai.

Kad dravā jau valda klusums un bitēm veikti profilaktiskie pasākumi, lai pasargātu no varrotozes, Grakoviči nebūt nesēž, rokas klēpī salikuši. Jāpielabo tukšie stropi, jātīra rāmīši, jākausē vasks, lai nākamajā pavasarī atkal varētu dravot. Mihails stāsta, ka ziemā jāuzbūvē vismaz viena traktora piekabe pārvietojamajai dravai.

— Plānojam bišu saimju skaitu palielināt līdz 150. Tik lielu daudzumu vienuviet turēt nevar — bitēm pietrūkst ganību, un ienesums samazinās. Bites sāk spietot, — teic bitenieks. — Paši esam pārliecinājušies, ka vienuviet drīkst turēt ap 20 saimju.

Dzīve laukos