Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Glābj subsīdijas un mežs 6

Arī Mazzalves pusē lauki joprojām pārāk mitri, lai tajos darbotos ar tehniku, bet, apskatot ziemājus — kviešus, rudzus un tritikāli, var secināt, ka ziemu tie izturējuši godam. Drīzumā tiem būs jādod stiprinājums — minerālmēsli. Tā situāciju īsumā raksturo Milda Mēnese.

Pierunā saglabāt
Pēc gada mazzalviete “Ozolkalnu” saimniecību nolēmusi nodot audžudēlam Mārim, kurš pagaidām vēl mācās Saulaines profesi-onālajā vidusskolā. Saimniecībā ir septiņas slaucamas govis un tikpat jaunlopu, pāris cūku. Lopiņiem barību Mildas kundze sarūpē kopā ar Māri. Ne tehnika, ne nauda problēmas nesagādā, bet 50 hekt-āru lauku ir pārāk izkliedēti, daži pat 20 kilometru attālumā. Lai aizvestu govis uz attālākajām ganībām, saimniece pieradināja viņas sekot traktoram, piesienot pa piecām pie garas kārts. Augustā, kad jādodas uz tālākajām ganībām, pie govīm arī tiek nakšņots. Viegli tas nav, tādēļ pirms diviem gadiem saimniece bija nolēmusi šķirties no piena devējām, daļas zemes, un tikai Māra pārliecinošā vēlme turpināt mātes iesākto no tā atturēja.
Kūtsmēslus 20 kilometru nevedīs
Pienu “Ozolkalnu” saimniece pārdod SIA “Elīna — M”, tā savukārt Jēkabpils piena kombinātam. Agrāk samaksu par pārdoto saņēma pēc diviem mēnešiem, bet šogad nauda gaidīta jau trīs mēnešus. Lielākās problēmas pērn sagādāja degvielas iegāde. Karstākajā sezonas laikā nācās pat no kaimiņiem aizņemties. Cerams, ka šogad būs vieglāk, ņemot vērā izmaiņas degvielas akcīzes nodokļa atmaksā. Izdzīvot var no subsīdijām par platībām, piena ražošanu un arī pārdodot daļu īpašumā esošā meža. Pērn ap 1000 latu atdots par minerālmēsliem, bez kuriem laba raža neizaug. Varētu iztikt ar kūtsmēsliem, bet iztērētās degvielas dēļ, braucot lielos attālumus līdz tīrumiem, tas ir neizdevīgi.
Jāgatavojas tehnikas skatei
Šopavasar lauks netālu no mājām pie jaunā karjera applūdis, un ir aizdomas, ka tas ir no karjera atsūknētā ūdens, kuru nopludina novadgrāvī, dēļ. Zālāji, īpaši āboliņš, ilgstoši esot zem ūdens, var iznīkt. “No vasarājiem sēšu arī auzas un miežus. Lai lopiņiem būtu daudzveidīga barība, audzēšu kartupeļus, lopbarības un puscukurbietes,”  saka Mēneses kundze.
Pavasarī notiek arī ikgadējā tehnikas skate, un 14. aprīlī tā paredzēta Mazzalves pusē. Līdz tai vienu no traktoriem izdosies salabot, bet pārējiem diviem tas būs jāizdara vēlāk.

Komentāri 6

Locis

Ja par minerālmēsliem jāatdod 1000 lati gadā, tad jau mērenības apstākļos ar šādu naudu laukos var gadu izdzīvot. Kāda velna pēc tai Mēnesnīcai vajag ***ies vēl ar govju pārvadāšanu, slaukšanu un visu pārējo???? Vai taisās par miljonāri kļūt vai ???????

pirms 9 gadiem, 2010.04.04 16:25

qwe

Viņiem ar to galviņu viss kārtībā? Septiņas govis, murgs! Es neizprotu šos cilvēkus!? Ar 100 govīm ir kā ir, lai izdzīvotu, nerunājot par peļņu. Šī nozare vispār nav konkurēt spējīga Eiropā, jo Latvija saņem 2-3x mazāk, kā citas valstis subsīdijas. Mežu cirst, lai subsidētu bankrotam nolemtu fermu arī īpaši gudri nav!

pirms 9 gadiem, 2010.04.04 20:48

soģis

Jā,auzās ir iebraukušas zemnieku saimniecības,viens bet-ar valdošās koalīcijas palīdzību.Ļoti skumji.

pirms 9 gadiem, 2010.04.04 22:16

slavv

Es jau viņu vietā mēģinātu, ko pasākt ar savu produktu tirdzniecību, bet tiem līdz tam izskatās patālu ja minerālos izmet 1000Ls. Un vēl jau kas mums te, visi tie noteikumi, kam jābūt, utt... Latvija noteikti ir viena no tām valstīm, kur visas šīs prasības ievēro. Redzējis esmu daudzās valstīs, ka tur visiem šim idiotiskajiem noteikumiem uzliek... Un dara pēc savas metodes. Latvijai ir viena liela problēma, cenšas būt labāka, bet nesanāk, nekad arī nesanāks, jo savus uzņēmumus Z/S un visu būs iznīcinājuši, bez citu valsts iejaukšanās.

pirms 9 gadiem, 2010.04.04 22:30

Inka

Pareizi, slavv ! Es nedomāju, ka Latvija cenšas būt labāka. To, ka cenšas izpatikt un ir ar mieru pavergot gan PSRS, gan ES priekšā, tas ir nenoliedzams fakts. Hruščova laikā, kad LKP 1.sekretārs Pelše referēja no tribīnes PSKP Plēnumā, Hruščovs no vietas uzsauca, ka Latvijā par maz kukurūzu audzē un nosauca skaitli, kādā platībā to vajadzētu audzēt. Pelše uz to atbildēja, ka šī kļūda tiks labota un nosauca skaitli, kas divkārtīgi pārsniedza Hruščova ieteikumu. Tad Latvijā bez žēlastības izara āboliņa laukus un iesēja kukurūzu. Sekas ir zināmas. Tagad, kad ES tikai ieminas, ka vajadzētu šo vai to ierobežot, pie tam acīmredzamu aplamību traktējot, Latvijā, mēlītes izkāruši, uz ceļiem nometušies, nekavējoties šo aplamību sāk īstenot.

pirms 9 gadiem, 2010.04.06 13:24

Inkai

Nu no lauksamniecības Tu maz saproti....KUKURŪZA ir labākā lopbarība....Bet visas tās sekas par kurām Tu tā viszinīgi runā bija ne jau kukurūzas audzēšanā,bet gan tanī,ka Hruščovs lika palielināt gaļas ražošanu,bet tas nenotika uz lopu audzēšanas rēķina,bet gan uz lopu izkaušanas rēkina....jo redz Hruščovam gribējās panākt ASV.........

pirms 9 gadiem, 2010.04.07 17:08

Dzīve laukos