Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jāsakārto bišu mājas 1

Pirmajās siltajās pavasara dienās pamodušās arī bites. Neretas novada Sproģos bitenieku Raimondu Dālderi no zemnieku saimniecības ”Blāzmas” sastapu, lauka malā tīrot bišu stropus.

Palīdz dzīvās potes
“Blāzmu” saimniekam bites ir gan vaļaspriekam, gan zālēm. Kad pirms vairākiem gadiem ārstu ieteiktie medikamenti pret ceļa sāpēm nelīdzēja, sāpošajā vietā netīšām iedzēla bite, un jau otrajā dienā sāpes mazinājās. Turpinājis pats sevi “potēt” ar bišu dzēlieniem, un pēc pāris nedēļām vaina izzudusi pilnībā. Izlēmis ar bitēm nodarboties nopietnāk, un arī tagad profilaksei kādai atļauj sev iedzelt.
Lai apzinātu situāciju dravā, Raimonds apgaitu veicis jau februārī. Bišu izlidojumus no stropiem novērojis labu laiku pirms siltajām dienām. Šonedēļ viņas kļuvušas īpaši aktīvas, lidinās, lai iztukšotu ziemā pieēstos vēderus, jo savā mājā nemēslo.
Pavasarī vispirms jāiztīra mājiņu apakšas, kur sabirušas mirušās bites un vasks no atvākotajām medus kanniņām. Jāpārbauda atlikušie barības krājumi un pastiprināti jārūpējas par siltumu stropā, sagaidot jauno bišu paaudzi. Ja mājiņā būs pārāk auksts, bišu māte oliņas nedēs.
Lielisks kokteilis
No desmit saimēm trīs šo ziemu nav izturējušas, bet iemesls nav bargie laika apstākļi, drīzāk dabiskā atlase, kā arī, iespējams, nepietiekams barības daudzums. Šogad ziema bija garāka, kā ierasts. Gadās, ka ziemu neiztur saimes bišu māte. Tad pārējām bitēm zūd stimuls dzīvot, un visas iet bojā. Aukstā ziemā spietiem ar mazu bišu skaitu izsalšana draud pastiprināti.
Pavasarī pirmais nektārs būs no pūpoliem, kārkliem, māllēpēm, bet garšīgais vasaras medus top no savdabīga kokteiļa — ziediem aizaugušām upes pļavām, meža, griķu un amoliņa laukiem.

Komentāri 1

Neaizraujies ar tiem dzēlieniem,ka nedabū anafilaktisko šoku,tad būs problēmas.

pirms 9 gadiem, 2010.04.02 11:19

Dzīve laukos