Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kartupeļu tirgū kā pa viļņiem

Edgars Jančenko Skrīveru pagasta “Alejās” pabeidzis stādīt agros kartupeļus. No 12 hektāriem zemes tiem atvēlēti divi. Pērnā gada kartupeļu stādīšanas “trakuma” dēļ šogad aprīļa beigās pagrabā vēl ap 80 tonnu.

Kartupeļu pārdošana šogad ritot gausi, bet pamata uztraukumam, ka nepārdos, neesot. Jūnija sākumā pagrabam vajadzētu būt tukšam, lai dotu vietu jaunajai ražai. Rudens vākums sašķirots maisos un sakārtots pa šķirnēm. Ziemu tie pārlaiduši labi, vien dienās, kad sals noslīdēja zem -15 grādiem, pagrabu vajadzējis kurināt.
Saimnieks teic, ka šogad kartupeļu pārdošanas cena salīdzinājumā ar pagājušo gadu sarukusi par pusi, bet šāda tendence kartupeļu tirdzniecībā esot ierasta — ja vienā gadā cena samazinās, nākamajā — pieaug. Pašlaik vēl izdodas “savilkt galus kopā”, un, lai arī cena kāpj gan degvielai, gan minerālmēsliem, latviskais spīts liek darboties. Nav arī tā, ka vietējiem ražotājiem būtu jākonkurē ar ārzemniekiem. Daudzi vietējie kartupeļu audzētāji pērn palielināja stādījumu platības, un rezultātā radās pārprodukcija. Otrs pārdošanu bremzējošs faktors ir naudas trūkums pircēju maciņos.
Lai arī ir pamatīgi uzkrājumi, šogad mazāk nestādīs. Izmaksu kāpums nenozīmē, ka proporci-onāli būtu jāsamazina ražošana. Pretējā gadījumā ģeometriskā progresijā samazināsies arī ienākumi, līdz darbošanās būs jāpārtrauc vispār. Par laimi, bankas kredīti nomaksāti, un tāpēc naktīs varot gulēt mierīgi.

Dzīve laukos