Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lai palīdzētu mājdzīvniekiem

Sniegotā ziema un siltais un mitrais pavasaris radījis īpaši labvēlīgus apstākļus odu attīstībai. To mātītes barošanās un sugas turpināšanas nolūkā uzbrūk gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, sūcot asinis. Lai govis un citus mājdzīvniekus pasargātu no apnicīgo un sāpes izraisošo kukaiņu uzbrukuma, var izmantot dažādus līdzekļus.

Līdzekļu nav vai tie ir dārgi
Neretas pagasta saimniecības “Jaunceriņi” saimnieks Uģis Freija, kuram ir 20 slaucamu govju, stāsta, ka odu un pārējo asinssūcēju dēļ govis kļuvušas tramīgas, sarūk izslaukums. Glābiņa neesot arī dienā, kad lidoņiem vajadzētu būt mazāk aktīviem. Preparātu kukaiņu apkarošanai veikalos Aizkrauklē, Jēkabpilī ir maz, un tie ir ļoti dārgi. Saimnieks cerības liek uz stipru lietu un gaidāmajām salnām.
Vēl neapstiprināta informācija
Arvīds Liedskalniņš, Skrīveru novada veterinārārsts, pret knišļiem un odiem iesaka parasto saulespuķu vai kādu citu pārtikā lietojamu eļļu, ar kuru iesmērēt lopiņa ādu. Vasarā vajadzētu atturēties no ganīšanas agrās rīta stundās un īpaši vēlu vakaros, kad kukaiņi ir visaktīvākie. Knišļi dzeļot izdala toksīnus, kuri savukārt rada pampšanu, dzēlieni kakla rajonā izraisa elpceļu nosprostošanos, un dzīvnieks var nosmakt. Lai mazinātu ciešanas nakts stundās, logi kūtī jāaizklāj ar sietu, jāaizbāž spraugas, pa kurām kukaiņi varētu iekļūt.
Šogad ne no saimniekiem, ne no Pārtikas un veterinārā dienesta brīdinājuma signāli par īpaši saasinājušos situāciju neesot saņemti. Kritiska situācija bijusi pirms pieciem gadiem, kad Latgales pusē no knišļu dzēlieniem nobeidzās vairāk kā 300 lopu. Šogad no turienes saņemta pagaidām vēl neapstiprināta informācija par pirmajām no knišļu uzbrukuma kritušajām govīm.
Noder arī mušpapīrs
SIA “Pakavs” veikalā “Viss lauksaimniekam” pret odiem lētākus preparātus var iegādāties gan maza ganāmpulka saimnieki, gan lielsaimnieki ar simts un vairāk lopiem. Kā vienu no visefektīvākajiem līdzekļiem, kas ieziežams dzīvnieka spalvā un kura  iedarbība turpinās mēnesi, pārdevēja — konsultante Smaida Zelmene nosauc “Akril Med”, kas nopērkams kilograma iesaiņojumā.  Ar šo daudzumu pietiek aptuveni 20 govju apstrādei.
Veikalā iegādājami arī insekticīdi telpām un dzīvnieku guļvietām — “Power Attack” “Agita” un “Metradin Flow”, palīdzēt var ierastais mušpapīrs, kas nopērkams gan platākās sloksnēs, gan šaurākās, noplēšams un izritināms.

Dzīve laukos