Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas piena nozare mirst 14

Ja pirms neilga laika piena lopkopība tika uzskatīta par perspektīvu nozari, tad šodien piensaimnieki ir izmisumā. Piena iepirkumu cena sarūk vai ik mēnesi, tāpēc zemnieki nespēj nomaksāt kredītus un saimniecības tiek apķīlātas. Nozare mirst. Zemkopības ministrs šonedēļ tikās ar banku pārstāvjiem lai mestu glābšanas riņķi tiem, kuri nonākuši finansiālās grūtībās un nespēj atdot bankām kredītus. Baņķieri sola iecietību, bet ar tirgus sakārtošanu, lai paši zemnieki spētu strādāt un pildīt kredītsaistības - pagaidām īsti neveicas.

Situācija piena tirgū ir netipiska. Ik gadu, ziemas periodā piena iepirkumu cenas turējās stabilas, taču tagad tās sarūk. Zemnieki teic, ka var izturēt ražošanu zem pašizmaksas, bet ne jau mēnešiem ilgi. Arī Jauno gadu daudzi zemnieki iesāka ar piena iepirkumu cenas samazinājumu un tas vēl neesot viss. Cīruļu ģimenes fermā Zaļeniekos ir 200 slaucamas govis. Pēteris smejot sevi sauc par miljonu mantinieku un stāsta, ka piena iepirkumu cena šogad no 19 santīmiem par litru nokritusi uz 16.
Vēl lielāks sašutums ir tiem zemniekiem, kuri jau tā niecīgo piena naudu saņem novēloti vai nesaņem vispār. Lauku atbalsta dienests norāda, ka šobrīd Zemgalē vien ir 124 zemnieku prasības tiesā par nesaņemtām piena naudām.

Uldis Grinbergs, Lauku atbalsts dienesta Zemgales reģionālās pārvaldes referents: "Tas ir tikai finansiālu iemeslu dēļ, tai pat laikā krītas piena iepirkumu cena ar zemniekiem tiek pārslēgti līgumi par samazinājumu un neskatoties uz to šī pati summa vēl netiek samaksāta."

Grinbergs norāda, ka summas svārstās no 200 līdz desmitiem tūkstoš latu. Ja piena nauda kavējas, zemnieki nespēj bankām atmaksāt kredītus. Piensaimnieku kooperatīvs "Dzēse" apvieno 270 Kuldīgas rajona piensaimniekus. Arī viņi līdz ar Jauno gadu saņēmuši paziņojumus par piena iepirkumu cenas samazinājumu.

Tomēr var justies salīdzinoši droši – piens tiek vests uz Lietuvu, tur pieprasījums ir. "Dzēses" valdes priekšsēdētājs Māris Petrēvics LNT Ziņām telefoniski atzina, ka vainojama krīze. Piena iepirkumu cena krīt pārprodukcijas dēļ, jo samazinās pieprasījums.

Māris Petrēvics, piensaimnieku kooperatīva "Dzēse" valdes priekšsēdētājs uzsver, ka valstij ir jāatrod kur likt produkciju, tā ir valstiska problēma – jāatrod kā nodrošināt eksporta iespējas, vienalga kā, lai zemnieks nenoģībtu.

Paši zemnieki uzskata, ka valsts lobē lielos pārstrādātājus, kas dzīvo uz zemnieku rēķina.

Kooperatīvās sabiedrības "Piena ceļš" vadītāja uzskata, ka vainīga ir struktūra. Pēdējais laiks piena ražotājiem apvienoties un veidot savus pārstrādes uzņēmumus.

Ilze Aizsilniece, kooperatīvās sabiedrības "Piena ceļš" valdes priekšsēdētāja uzskata, ka ir jāapvienojas kooperatīvos un zemniekiem ar valdības atbalstu ir jābūt savai pārstrādei. Tikai tad, kad zemnieki saņems daļu no šīs naudas, varēs normāli saimniecības attīstīties.

Zemnieki atzīst - nepieciešama valdības palīdzība eksporta tirgus veicināšanai, bet lēmumi tiekot pieņemti gausi. Arī subsīdijas ir ievērojami zemākas nekā rietumvalstu zemnieku saimniecībām. Tas kropļo tirgu un liedz attīstīties.

Kā mazu cerību stariņu piensaimnieki redz Eiropas Komisijas paziņojumu, ka tā ir gatava atjaunot eksporta atbalstu piena produktiem. Arī no valdības tiek gaidīts atbalsts vietējā tirgus sakārtošanā, kur ir neadekvāti liels piesātinājums ar importa produktiem un to cena liecina par subsidētas izejvielas izmantošanu.

Komentāri 14

Evis

Bija laiks, kad par piena litru iepirkumā maksāja 6 santīmus, ja gaidīsi gaišo nākotni, bet, ja gribi saņemt tūlīt šajā mēnesī, tad - 3 vai 4 santīmus. Un dzīvoja, un strādāja. Daudzi piena dzērāji vairs pienu nepērk vai pērk maz to, jo ir nesamērīgi augsta cena. Pārstrādātāji uzliek tādu cenu, kāda labpatīkas un Latvijā nav varas cilvēka, kurš var nokomandēt, kādai jābūt piena cenai veikalā. Ja būs lielāka par noteikto, tad brauksiet uz raktuvēm pie polārā loka. Tad pārstrādātaji un tirgotāji likvidēs nekam nevajadzīgās padomes, valdes un preses sekretārus vai sabiedrisko attiecību speciālistus, no Liepājas pienu nevadās uz Daugavpili un no Rēzeknes uz Ventspili. Būs normāla cena, pienu pirks un dzers. Šodien tik tiešām nevar saprast, kurš ir tas cilvēks, kurš neļauj šo lietu Latvijā sakārtot. Var padomāt, ka Gorbačovs vai Bušs nepiekrīt lietas sakārtošanai.

pirms 10 gadiem, 2009.01.19 13:48

bullis

Par velti Evīt kaut ko raksti. Redzi, ka tādi sīkumi, kā piena nozares nāve, nevienu neinteresē, nav nekādu komentāru. Ja būtu par sērkociņie, tad komentāru būtu desmitos.

pirms 10 gadiem, 2009.01.19 19:34

govs

Pareizi, tele! Malacis ir tele! Arī bullim ir simts punktu taisnības par tā saucamās sabiedrības interesēm. Par sērkociņiem burkšķēs un vāvuļos nedēļām, bet par tādu sīkumu, kā piena nozares nāve Latvijā, tikai mēs 4 kaut ko. Latvijā, cik var saprast, nekad piena ražošana nav bijusi attīstīta, jo Latvija laikam ir dzelzs rūdas, akmeņogļu un naftas ieguves zeme. Tāpēc sabiedrībai (latviešiem un citiem) tik maza interese ir par pienu. JA PAR KAUT KĀDU APVIENOŠANOS, TAD CIK VAR APVIENOTIES VISĀDĀS STULBĀS ORGANIZĀCIJĀS, ASOCIĀCIJĀS UN VISĀDĀS CITĀS HUĀCIJĀS! PRET KO IR JĀCĪNĀS, JA IR JĀAPVIENOJAS? JA LATVIJĀ NAV NEVIENA, KURŠ IR SPĒJĪGS VALSTI VADĪT, TAD VAJAG LŪGT PALĪDZĪBU PUTINAM, LAI IEDOD KĀDU SPĒJIGU CILVĒKU, KURŠ NOKOMANDĒS KUR, KĀPĒC UN KĀ!!!!!!

pirms 10 gadiem, 2009.01.20 13:54

...

Principā cilvēki paši vainīgi-varēja taču pienu pirkt pa taisno no zemnieka-pārstrādes uzņēmumiem nebūtu darba,un tā lieta tiktu nokārtota...bija laiks,kad atļāva tirgot gan pienu,gan krējumu,gan biezpienu,bet vai tad cilvēki pirka...nē taču labāk veikalā pirka ūdeni,bet ko tagad veikalā tirgo,tas vispār ir nesaprotams produkts...

pirms 10 gadiem, 2009.01.21 09:15

Piena dzērāja

Nu, bet kur, nu, kur ir tas piens pa taisno no zemnieka -pārstrādes uzņēmuma????? Nu kur tādu pienu , vai biezpienu, vai krējumu var nopirkt Aizkrauklē???? Cilvēki vainiigi.

pirms 10 gadiem, 2009.01.21 22:52

piena nedzērājs

Šitās verga dvēselītes! Kas par runāšanu, kas par domāšanu ... ATĻĀVA ..!!! Kurš man latvietim vai arī krievam manā zemē var aizliegt pārdot pienu!!! Ja visapkārt, notiek pilnīga valsts putināšana un izlaupīšana, beidziet ar ATĻAUJU prasīšanu putinātajiem un izlaupītājiem, lai jūs varētu pārdot savu sastrādāto mantu vai produktu!

pirms 10 gadiem, 2009.01.22 13:08

Janušs

Privātie, lūdzu vediet piena produktus uz Aizkraukli!!!!! Pagājušajā gadā gāju, stāvēju rindā un pirku ļoti labu pienu, krējumu un biezpienu. Rinda parasti bija liela un produktu visiem gribērtājiem nepietika, tāpēc pārstāju nīkt rindā. Vediet pienu uz Aizkraukli un tirgojiet pie mājām!

pirms 10 gadiem, 2009.01.23 13:01

KKP

Baigi interesanti! Kuram tad interesē piens, ja ar to pilni veikali un cena tāda pati kā bijusi.

pirms 10 gadiem, 2009.01.24 13:59

Buls

Pienu var taisīt no zobu pulvera un ūdens. Galīgi nekaitīgs produkts.

pirms 10 gadiem, 2009.01.24 15:22

Raimonds

Problēma ir tur, ka zemnieki maz iesaistas tehnisko kultūru un enerģetikas leitās.

pirms 10 gadiem, 2009.01.25 21:31

Manteifels

Man labpatik domat, ka vaineg ir to paš latvēš baur. Problem ir ta, ka to zemnek vel vispar ir saglabajušes.

pirms 10 gadiem, 2009.01.26 13:03

dida

ne tikai piens mirst-arī viss pārējais izmirs,tā kā nesatraucaties!!!

pirms 10 gadiem, 2009.01.26 19:02

birģermeistars Eks

Pāārez, pāarez Mantoifel, latvēš baur mīl to ka višs čakaree pa vis tuo stūr un no vis tuo pus.

pirms 10 gadiem, 2009.02.05 12:11

Dzīve laukos