Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LOSP: No automašīnu nodokļa vajadzētu atbrīvot visus lauksaimniecības uzņēmumus

No automašīnu nodokļa vajadzētu atbrīvot visu lauksaimniecības nozaru uzņēmumus, ne tikai zemnieku un zvejnieku saimniecības, uzskata Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).

Kā biznesa portālam "Nozare.lv" pastāstīja LOSP sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Garkalne, pagājušā gada 28.decembra sēdē, kurā tika skatīti Ministru kabineta noteikumi "Kārtība, kādā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliek labumu, kas gūts, izmantojot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgām vajadzībām", tika panākts, ka noteikumi neattiecas uz zemnieku un zvejnieku saimniecībām. Tomēr LOSP uzskata, ka jāpanāk, lai nodoklis neattiektos arī uz jebkuras citas uzņēmējdarbības formas lauksaimniecības uzņēmumiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu.

"Kopš pagājušā gada decembra vērojama tendence uzņēmumos reģistrētās automašīnas pārreģistrēt uz fiziskām personām, un tas nekādā gadījumā nepilda valsts budžetu tādā apmērā, kā tas bija plānots. Arī lauksaimniecības produkciju ražojošajām saimniecībām nav liekas naudas, ko maksāt valsts glābšanai, jo jānomaksā visi jau līdz šim uzliktie nodokļi," stāsta Garkalne.

LOSP valdes locekle Mairita Blūma arī norāda, ka lauksaimniecības sektorā neko nevar vērtēt pēc uzņēmuma reģistrācijas formas, jo neatkarīgi no tās ražošanas process visām saimniecībām ir vienāds. "Arī saimnieciskā darbība ir vienāda un nevar tikt izdalīta. Lauksaimniecība nav strikti terminēta nozare, kurā saimniekojot izdalīts konkrēts darba laiks, kā citos sektoros no plkst.8 līdz plkst.17, tāpēc svarīgi Ministru kabineta noteikumos iestrādāt, lai šie noteikumi neattiecas uz lauksaimniecības produkciju ražojošiem uzņēmumiem," uzskata Blūma.

LOSP valdes loceklis Edgars Treibergs uzskata, ka noteikumu atvieglojumi būtu jāattiecina arī uz ciltsdarba speciālistiem un pārraugiem, jo arī tiem ir nenormēts darba laiks un tie veic ar lauksaimniecisko ražošanu saistītas darbības.

"Nozare.lv" jau vēstīja, ka valdība 2009.gada 28.decembrī balsojot pieņēma kārtību, kādā tiks piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) par gūto labumu no darba devējam (uzņēmumam) piederoša vieglā pasažieru automobiļa izmantošanas personīgām vajadzībām.

Par vieglo pasažieru automobili šo noteikumu izpratnē uzskatīs vieglo automobili, kas pēc savas konstrukcijas un iekšējā aprīkojuma ir paredzēts pasažieru un to bagāžas pārvadāšanai un kuram papildus vadītāja sēdeklim ir ne vairāk kā astoņas sēdvietas, un kas reģistrēts kā vieglais, vieglais pasažieru vai vieglais plašlietojuma automobilis.

Noteikumos paredzēti arī īpaši izņēmumi attiecībā uz automobiļu veidiem, uz kuriem neattieksies noteikumu normas par gūto labumu. Noteikumi neattieksies uz operatīvajiem transportlīdzekļiem, vieglajiem taksometriem, militārajiem transportlīdzekļiem, reprezentatīvo vieglo automobili (likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" izpratnē), zemnieka vai zvejnieka saimniecību automobiļiem un fizisko personu - saimnieciskās darbības veicēju - automobiļiem, kuru pamatlīdzekļu nolietojumu nosaka saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionālā līmeņa lauksaimnieku konsultatīvā padome, kas apvieno 48 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk nekā 10 500 ražojošo lauksaimnieku. LOSP iesaistās Latvijas lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā sadarbībā ar valsts likumdevējiem, valsts pārvaldes institūcijām, Zemkopības ministriju un citiem sociālajiem sadarbības partneriem.

Dzīve laukos