Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mellenes arī piemājas dārzā 1

Pirms pāris gadiem saimniecības “Purieši — Mālkalni” īpašnieki Santa un Vitālijs Rudaki Kokneses novada Bormaņos uzdrošinājās sākt audzēt krūmmellenes. Pirmos sešus stādus uzdāvināja krustmāte, bet vēl tūkstoti nopirka paši.

Rudaku ģimene iepriekš dzīvoja Koknesē, bet uz Bormaņiem pārcēlās pirms 12 gadiem. Tolaik īpašums bijis ļoti nolaists, un, lai to sakoptu, nācās ieguldīt daudz darba. Vispirms sakārtots pagalms, vēlāk — 1870. gadā celtā māja.
Sākumā “Puriešu — Mālkalnu” saimnieki turēja govis. Sākt krūmmelleņu audzēšanu iedvesmoja Santas krustmāte, kura jaunajai ģimenei uzdāvināja sešus stādus. Kad pēc ilgāka laika augsnes atbilstībai krūmmelleņu audzēšanai saņemts apstiprinājums, uzrakstīts projekts, un Eiropas Savienība piešķīrusi nelielus līdzekļus. Pirmajā gadā iestādīti 500 krūmiņu, otrajā — vēl tikpat. Nu pushektāra platībā aug ap 1000 krūmu. Lai krūmmellenes apputeksnētos, jābūt vairākām šķirnēm, tāpēc Rudaku dārzā iedēstītas divas — ‘Patriot’ un ‘Bolero’. Pirmajā gadā augiem lielu postu nodarīja kurmji, bet tagad viņiem izvietoti slazdi. Krūmmellenes iecienījuši arī zaķi un stirnas, tāpēc visapkārt ierīkots žogs.
Rudakas kundze teic, ka krūmmellenes ir visai niķīgas — tās nedrīkst iekaltēt, regulāri jālaista un apkārt jāizpļauj zāle. Tomēr, ja visu dara pareizi un konsultējas pie speciālistiem, tās var izaudzēt arī piemājas dārziņā. Rudakiem ar padomu palīdz melleņu audzētāji no Salaspils Mārtiņš Maltenieks un Valdis Dubovskis. No šiem vīriem stādi arī iepirkti.
Santa Rudaka teic, ka krūmmellenes sāk ražot tikai trešajā, ceturtajā gadā, bet regulāras ražas laiks sākas ar piekto, sesto gadu. Raža ienākas jūlija beigās. Ogas ir dažāda lieluma un garšas, viss atkarīgs no izvēlētās šķirnes. Šīs ogas aug ķekaros, un tās nenogatavojas uzreiz, tāpēc ražas laikā plantācija jāpārstaigā regulāri.
— Sākot krūmmelleņu audzēšanu, nejutāmies pietiekami droši, bet nu ir daļēja stabilitāte. Tās jāuzmana gluži kā mazi bērni, tāpēc saimniekot palīdz arī meita Kintija un māte. Stādus pagaidām nepārdodam, bet par to domājam. Pērn beidzot nogaršojām pirmās ogas un cienājām arī radus un draugus. Šis gads vēl būs eksperimentāls, bet, iespējams, nākamgad jau sāksim ogas pārdot, — teic Santa Rudaka.

Komentāri 1

Dypeexpesee

adobe flash cs best acrobat alternative http://seyvxcm.hostingsociety.com/acrobat-pro-10.html acrobat pro 10

pirms 7 gadiem, 2012.02.17 17:06

Dzīve laukos