Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Miglot var tikai naktīs 1

Jūnijā un jūlijā notiek kultūraugiem kaitīgo organismu attīstība, kuru ierobežošanai lieto augu aizsardzības līdzekļus. To lietošanu nosaka Ministru kabineta (MK)  noteikumi.

Viena no būtiskākajām prasībām, kura bieži netiek ievērota, ir šo līdzekļu nesmidzināšana stiprā vējā. Valsts augu aizsardzības dienestā saņemtas sūdzības par   augu aizsardzības līdzekļu smidzināšanu laikā, kad vēja ātrums ir lielāks par pieļaujamajiem 4 metriem sekundē. Par šādu normatīvā akta pārkāpumu ierosina administratīvā pārkāpuma lietu. Smidzināšana lielākā vējā un nosacījumu, saistītu ar bišu aizsardzību, neievērošana rada kaitējumu tuvākajā apkārtnē esošajām personām, videi un arī risku vidē uzkrāties augu aizsardzības līdzekļu atliekām. Lielākajā daļā gadījumu ir arī materiālie zaudējumi, kas var izraisīt konfliktsituācijas.
Otra svarīgākā prasība ir ievērot augu aizsardzības līdzekļu instrukcijā noteikto. Īpaši svarīgi, ziedošiem kultūraugiem, piemēram, rapsim, kaitēkļu ierobežošanai lietojot insekticīdus, nenodarīt kaitējumu bitēm.
Augu aizsardzības līdzekli, kura marķējumā ir norāde “Toksisks bitēm” vai ķīmiskās vielas iedarbības raksturojums R57, aizliegts izmantot ziedošu augu apstrādē.
MK noteikumi paredz, ka trīs dienas pirms sējumu vai stādījumu apstrādes jābrīdina dravu īpašnieki, kuru stropi ir divu kilometru rādiusā no apstrādājamās vietas un saimes ir reģistrētas. Informācija par reģistrētām bišu saimēm atrodama Lauksaimniecības datu centrā.
Ir insekticīdi, kurus nedrīkst lietot kultūraugu ziedēšanas laikā, arī platībās ar ziedošām nezālēm. Ziedošu kultūraugu apstrādi drīkst veikt tikai pēc desmitiem vakarā un pirms pieciem no rīta. Tātad nedrīkst smidzināt tajā laikā, kad bites lido un aktīvi meklē barību.
Kultūraugu ziedēšana iegadās aktīvā kaitēkļu un slimību vairošanās laikā, taču fungicīdu lietošana ziedēšanas laikā ir atļauta un kaitējumu bitēm nenodara. Šogad, izskatot saņemtās sūdzības par augu aizsardzības līdzekļu smidzināšanu ziedošam rapsim, konstatēts, ka lietoti fungicīdi, līdz ar to pārkāpums nav izdarīts.

Komentāri 1

Zemnieci'ni str'ad'a dienu nakti! Pareizs teiciens.

pirms 9 gadiem, 2010.06.25 13:29

Dzīve laukos