Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No ziemājiem visvairāk cietuši rudzi

Viens no lielākajiem graudaugu pārstrādātājiem Baltijā „Rīgas Dzirnavnieks” pēc sarunām ar graudaugu audzētājiem secinājis, ka, neskatoties uz pēdējos gados netipiski bargo ziemu un pēc tās sekojošiem pavasara paliem, ziemāji Latvijā ir pārziemojuši daudz veiksmīgāk, nekā varēja sagaidīt. No visiem ziemājiem vislielākais kaitējums nodarīts rudzu sējumiem.

Šogad ziemāju pārziemošanu negatīvi ietekmēja biezā sniega sega, zem kuras vietām sējumi ir izsutuši, it sevišķi tie, kas sēti agrā rudenī. Savukārt atsevišķās vietās pie pārplūdušajām upēm ziemāji tika pakļauti ilgstošai izslīkšanai, kas arī veicinājis to bojāeju.
Sandis Jansons, „Rīgas Dzirnavnieks” ģenerāldirektors: „Lai gan kopumā ir skaidrs, ka ziemāju raža visticamāk nebūs tik laba kā pēdējos gadus, tai pat laikā pēc zemnieku lauku apsekošanas kopējā situācija valstī nav tik smaga, kā varēja no šiem laikapstākļiem sagaidīt. Visvairāk cietuši rudzi, it sevišķi graudaudzētājiem Latgalē, kā arī ziemas labības plūdu skartākajās teritorijās visā Latvijā.”
Vismazāk laikapstākļi ir ietekmējuši labību Kurzemes pusē, kur arī vismazāk zemnieki sūdzējušies par ziemas un palu nodarīto kaitējumu. Arī zemnieki Zemgalē secinājuši, ka situācija ar ziemājiem ir kopumā laba – tikai atsevišķās plūdu skartajās vietās, kur sējumi atradušies zem ūdens, ziemas labība aizgājusi bojā. Vissmagāk cietusi labība Latgalē. Ja tur kviešu stāvoklis vēl ir viduvējs, tad ar rudziem ir slikti.
Sandis Jansons, „Rīgas Dzirnavnieks” ģenerāldirektors: „Šobrīd vēl pāragri ir spriest par ziemāju ražu vasarā, jo tos vēl var ietekmēt gan pavasarim raksturīgās salnas, gan vasarās raksturīgais pārlieku lielais sausums un lietavas. Tik pat iespējams, ka laikapstākļi var Latvijas zemniekus lutināt, un ne tikai pārziemojušo ziemāju, bet arī vasarāju raža var izdoties pat ļoti laba.”

Dzīve laukos