Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pirmajā pusgadā lauksaimniekiem atmaksās akcīzes nodokli par 50 litriem dīzeļdegvielas vienam hektāram

No 2010.gada 1.janvāra stājas spēkā grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli", kas nosaka akcīzes nodokļa atmaksas kārtību lauksaimnieku izmantotajai dīzeļdegvielai.

Tiek noteikts, ka līdz 2010.gada 1.jūlijam turpina darboties esošā atmaksas sistēma, taču akcīzes nodoklis tiek atmaksāts par uz pusi mazāku apjomu, proti, par 50 litriem par katru iepriekšējā gadā atbalstam apstiprināto hektāru, nevis 100 litriem, kā tas bija 2009.gadā.

Kā biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Garkalne, šāda kārtība pieņemta, jo valsts budžetā izdevumu daļā izdevumi netika ieplānoti, lai atmaksātu akcīzi par 100 litriem.

Patlaban akcīzes nodokļa atmaksai paredzēti 13,7 miljoni latu.

Daļa lauksaimnieku, nezinot veiktās likumdošanas izmaiņas, rēķinājās ar naudas atmaksu, kā tas bija noteikts līdz šim, līdz ar to naudas plūsmā un aprēķinos varētu rasties pārpratumi, tāpēc LOSP aicina lauksaimniekus apzināties likumā veiktās izmaiņas, lai nerastos neplānotas problēmas. LOSP cer, ka drīzumā tiks apstiprināta koncepcija par plānotajiem grozījumiem akcīzes atmaksas sistēmai un jau no 2010.gada 1.jūlija tā stāsies spēkā.

LOSP atgādina, ka nodokļa atbrīvojumi un atvieglojumi naftas produktiem attiecināmi uz lauksaimniecības produkcijas ražotājiem, lai atmaksātu nodokli par dīzeļdegvielu (gāzeļļu) un dīzeļdegvielu (gāzeļļu), kurai saskaņā ar likuma nosacījumiem ir pievienota rapšu sēklu eļļa vai no rapšu sēklu eļļas iegūta biodīzeļdegviela, lauksaimniecībā izmantotās zemes apstrādei, ievērojot likumā noteiktos nosacījumus.

Kā ziņots, pagājušā gada 22.decembra valdības sēdē viena uzņēmēja iebildumu dēļ nepieņēma rīkojumu par akcīzes nodokļa atvieglojumu vai kompensācijas mehānismu zemniekiem, iegādājoties dīzeļdegvielu.

Darba grupa, ko vadīja Zemkopības ministrijas (ZM) valsts sekretāre Dace Lucaua un kurā piedalījās Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Finanšu ministrijas (FM), Degvielas tirgotāju asociācijas, Lauku atbalsta dienesta (LAD) un ZM pārstāvji, izstrādāja trīs dažādus variantus akcīzes nodokļa atmaksai par izlietoto dīzeļdegvielu, kuru lauksaimnieki izmanto par lauksaimniecībā izmantotās zemes apstrādei.

Koncepcija paredz, ka atvieglojumu var saņemt tikai par tādu lauksaimniecībā izmantojamās zemes apstrādi, kas ir pieteikta vienotā platību maksājuma saņemšanai saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā tiek piešķirts valsts un Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai tiešā atbalsta shēmas ietvaros, vai atbalstu var saņemt par pastāvīgām pļavām un ganībām vai aramzemē sētiem ilggadīgajiem zālājiem, ja nodrošināts minimālais liellopu blīvums vismaz 0,2 liellopu vienības uz vienu atbalsta tiesīgo hektāru. Atvieglojuma saņēmējam būs jābūt reģistrētam kā nodokļu maksātājam.

Maksimālais garantētais platības daudzums, par kuras apstrādi var saņemt atbalstu vienā gadā, ir 800 000 hektāru. LAD izvērtē atbalsta iesniegumus. Ja pieprasītais atbalsts pārsniedz programmai pieejamo finansējumu, atbalstāmais dīzeļdegvielas apjoms tiek proporcionāli samazināts.

Nodokļa atvieglojums būs 223 lati par 1000 litriem - ja rapšu sēklu eļļa vai biodīzeļdegviela veido piecus līdz 30 (neieskaitot) tilpumprocentus no kopējā naftas produktu daudzuma, 164 lati par 1000 litriem - ja rapšu sēklu eļļa vai biodīzeļdegviela veido vismaz 30 tilpumprocentus no kopējā naftas produktu daudzuma.

Atvieglojuma apjomu maksimāli vienā kalendārā gadā rēķina - 100 litru dīzeļdegvielas par katru pretendenta atbalstam deklarēto hektāru.

Pirmais variants "Akcīzes nodokļa atmaksa" paredzēja precizēt akcīzes nodokļa atmaksas kārtību, ko nosaka Ministru kabineta 2007.gada 7.augusta noteikumi "Kārtība, kādā lauksaimniecības produkcijas ražotājiem atmaksā akcīzes nodokli par dīzeļdegvielu (gāzeļļu) un dīzeļdegvielu (gāzeļļu), kurai ir pievienota rapšu sēklu eļļa vai no rapšu sēklu eļļas iegūta biodīzeļdegviela".

Šajā variantā paredzēts, ka akcīzes nodokļa atmaksu administrēs VID, pamatojoties uz LAD pretendentiem piešķirtajiem dīzeļdegvielas limitiem. Lai saņemtu nodokļa atmaksu, pretendents VID nodokļu un muitas administrācijās iesniedz darījumu apliecinošus dokumentus par iegādāto dīzeļdegvielu. Šajā variantā netiek paredzēta pašvaldības izziņa par attiecīgajā kalendāra gadā lauksaimniecības produkcijas ražotāja īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā esošo zemes platību, kas faktiski tiek izmantota lauksaimniecības produkcijas ražošanai.

Koncepcijas otrais variants "Dīzeļdegvielas iegāde no akcīzes preču noliktavas" paredzēja, ka LAD piešķir pretendentiem dīzeļdegvielas limitu. LAD ievada informāciju par pretendentam piešķirto dīzeļdegvielas limitu vienotajā datubāzē. Datubāze ir pieejama LAD, VID un akcīzes preču noliktavām. Pretendents dīzeļdegvielu akcīzes preču noliktavās iegādājas bez akcīzes nodokļa. Akcīzes preču noliktava, veicot darījumu ar pretendentu, vienlaikus nodrošina informācijas aktualizāciju vienotajā datubāzē, norādot izsniegtās degvielas apjomu. Akcīzes preču noliktava katru mēnesi iesniedz informāciju VID par zemniekiem izsniegto dīzeļdegvielas bez akcīzes nodokļa apjomu.

Koncepcijas trešais variants "Dīzeļdegvielas iegāde no akcīzes preču noliktavām vai dīzeļdegvielas iegāde degvielas vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības vietās, atmaksājot akcīzes nodokli par iegādāto dīzeļdegvielu" paredz, ka pretendents, iesniedzot pieteikumu LAD, iesniegumā norāda dīzeļdegvielas iegādes veidu - dīzeļdegvielas iegāde no akcīzes preču noliktavas. Akcīzes nodokli nepiemēro, ja dīzeļdegviela ir iegādāta no komersantiem, kuriem ir atbilstoša speciālā atļauja (licence) darbībai ar naftas produktiem, dīzeļdegvielas iegāde degvielas vairumtirdzniecības vai mazumtirdzniecības vietās, atmaksājot akcīzes nodokli par iegādāto dīzeļdegvielu.

Dzīve laukos