Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vērtē Zemnieku saeima

Gada notikums
Gada sākumā saasinājās krīze piena sektorā, kas piespieda zemniekus sākt vērienīgas protesta akcijas. Akcijas rezultātā  lauksaimnieki panāca 28 miljonu latu atbalstu piensaimniekiem. No amata atkāpās Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze. Piena nozarē 2009. gada laikā bijuši trīs milzīgi pavērsieni — pagājušā gada beigās straujais cenu kritums, pavasarī — daži pārstrādātāji atsakās pieņemt pienu. Šobrīd piens atkal kļuvis par deficītu. Piena iepirkuma cena pamazām kāpj, un ir pamats domāt, ka piena sektors stabilizējies.

Gada neizdarība
Gada laikā nav panākti nekādi konstruktīvi uzlabojumi uzņēmējdarbības vidē, tikai palielināts nodokļu slogs un darbs grāmatvežiem. 2009. gadā bija izvirzītas prioritātes — lauksaimniekiem mazināt birokrātisko un administratīvo slogu, kas dotu iespēju attīstīties mazajiem ģimenes uzņēmumiem reģionos. Tika solīts strādāt pie fiksētā nodokļa projekta mikrouzņēmumiem, kas varētu būt ikgadēja valsts nodeva, apvienojot gan ienākuma nodokli, gan pievienotās vērtības nodokli, gan, iespējams, arī citus nodokļus. Tas ievērojami atslogotu mazos mājražotājus un mikropakalpojumu sniedzēju darbu, veicinātu mikrouzņēmumu veidošanos, samazinātu milzīgo bezdarbu. Diemžēl strukturālās reformas, par kurām iestājās uzņēmēji, tā arī nav iesāktas.

Gada uzvara
1. 2009. gada rudenī lauksaimnieki saņēma vienotā platību maksājuma (VPM) avansu 66% apmērā, mazāk labvēlīgo apvidu (MLA) atbalstu 70% apmērā, kā arī papildu valsts tiešos maksājumus (PVTM) par laukaugu un lopbarības platībām 65% apmērā.
2. Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) “Latraps” atsauca Administratīvajā tiesā iesniegtos prasījumus pret Lauku atbalsta dienestu (LAD) un Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par 2007. gadā saražotās biodīzeļdegvielas fakta atzīšanu un atbalsta piešķiršanu. LAD pieņēma lēmumu izmaksāt tiešo valsts atbalstu “Latraps”, kuru zemnieki bija cerējuši saņemt jau 2008. gadā!  

Gada divkosība
Zemnieku saeimas vadība bija gatava kompromisiem un ar sapratni attiecās pret budžeta veidošanas “jauninājumiem”. Solidarizējoties ar pensionāriem un skolotājiem, piekāpās nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) palielināšanai zemei no 1% līdz 1,5 % ar nosacījumu, ka līdz ar NĪN grozījumiem tiks veikti lauksaimniekus stimulējoši grozījumi uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā. Tādēļ Zemnieku saeima ir ļoti neapmierināta ar deputātu divkosību, balsojot par grozījumiem likumā, neņemot vērā iepriekšējās vienošanās ar lauksaimniekiem.
Turklāt deputāti ne tikai demonstrēja “vārda neturēšanu”, bet papildus, “lai stimulētu” mazo uzņēmēju — lauksaimnieku uzņēmējdarbību, iebalsoja, ka IĪN neapliekamais minimums tiek samazināts no 4000 latiem gadā līdz Ls 2000.
Tāpat Zemnieku saeima neatbalstīja darba auto nodokļa piemērošanu. Atšķirībā no sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) zemnieks atbild ar visu savu mantu un īpašumu (pat māju, apģērbu un mēbelēm), turklāt zemniekiem darba laiks nav normēts no 8 līdz 17, ir neiespējami noteikt auto izmantošanu darba vai personīgajām vajadzībām.

Gada pavērsiens
Jaunais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs savu darbības stratēģiju pamazām un, mūsuprāt, visai neatlaidīgi virza uz to, par ko esam iestājušies pēdējos 10 gadus — uz lauksaimnieciskās produkcijas ražošanas attīstību. Līdz ar to mainās lauksaimniecības politika, komunikācija ar lauksaimnieku organizācijām un arī sadarbība ar ministrijas ierēdņiem.

Gada vilšanās
Dunci mugurā saņēmuši banku klienti. Tā vietā, lai vēl pirms gada esošie labie sadarbības partneri domātu, kā kopīgi pārdzīvot šo smago periodu, bankas vienpersoniski palielina procentus un pakalpojumu izmaksas. Tāpēc banku klienti faktiski kļuvuši par ķīlniekiem, uz kuru rēķina bankas risina savas problēmas. Turklāt starptautiskā aizņēmuma līdzekļi tiek virzīti banku sektora stabilizēšanai, taču tam nav reāla pienesuma tautsaimniecībā — neizprotami, kādēļ tik labvēlīga vide jārada vienai uzņēmējdarbības nozari, taču citām “jākuļas” pašām.

Gada panākums
Latvieši tirgojas! Izrādās, mums ir gana daudz lielisku preču un produktu, kurus varam piedāvāt pircējiem ne tikai no lielveikalu plauktiem. Veicot izmaiņas likumos, ir ievērojami atviegloti tiešās tirdzniecības nosacījumi.
Šogad stilīgākās dāvanas ir Latvijas preces!

Gada nekaunība
Nacionālās subsīdijas 2010. gadam 70% samazinājums attiecībā pret iepriekšējo gadu.
Pensijas samazināšana par 70% strādājošiem pensionāriem.
Zaļās enerģijas kvotas “taisnīga” iedalīšana vienam biogāzes ražotājam. Apšaubāmajā darījumā  vainotais ierēdnis pārcelts uz ... nākamo ministriju.
Kāds pamanījās iepirkt pienu par 0 santīmiem litrā!

Dzīve laukos