Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vēlētāju zināšanai

EP vēlēšanas nodrošina Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), deviņas republikas pilsētu vēlēšanu komisijas, 110 novadu vēlēšanu komisijas.
 
Piedalās LV reģistrēti ES pilspoņi

Tiesības piedalīties EP vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem, kā arī citu ES dalībvalstu pilsoņiem, kuri ir reģistrēti Latvijas Iedzīvotāju reģistrā un Latvijas Vēlētāju reģistrā.

Latvijas vēlētāju sarakstos ir iekļauti tie citu ES dalībvalstu pilsoņi, kuri pieteicās vēlēšanām Latvijā līdz šīgada 24. aprīlim, kā arī tie Latvijas pilsoņi, kuru reģistrētā dzīvesvieta ir ārvalstīs, bet kuri līdz 27. aprīlim pieteicās balsot pa pastu.

Līdz šīgada 16. maijam Latvijas vēlētāju sarakstos EP vēlēšanām bija reģistrēti 1 473 043 balsstiesīgi pilsoņi. EP vēlēšanām Latvijā ir reģistrējušies 326 citu ES dalībvalstu pilsoņi, no viņiem visvairāk Lietuvas (124), Vācijas (60) un Igaunijas (35) pilsoņu.

Vēlēšanu iecirkņu darba laiks

Vēlēšanu dienā, 24. maijā, vēlēšanu iecirkņi balsotājiem būs atvērti no pulksten 7 līdz 20.
Kā balsošanas dokumentu EP vēlēšanās var izmantot gan pasi, gan personas apliecību (eID). EP vēlēšanās ir iespēja nobalsot iepriekš (sākot no vakardienas) dažas stundas dienā:
* šodien, 22. maijā, no plkst. 9 līdz 12,
* rīt, 23. maijā, no plkst. 10 līdz 16.

Vēlēšanu iecirkņa noskaidrošana

Vēlēšanu iecirkni, kurā jābalso EP vēlēšanās, iespējams noskaidrot:
1) Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) šīgada martā vēlētājiem pa pastu izsūtītajos paziņojumos;
2) PMLP mājaslapā www.pmlp.gov vai CVK mājaslapā www.cvk.lv, kur ir vēlēšanu iecirkņa noskaidrošanas e-pakalpojums;
3) zvanot CVK uzziņu tālrunim 67049999. Tālrunis darbojas katru dienu no pulksten 8 līdz 20, 23. un 24. maijā — no pulksten 7 līdz 24.

Balsošana dzīves­vietā vai slimnīcā

EP vēlēšanās ir iespēja pieteikt balsošanu uzturēšanās vietā tiem vēlētājiem, kuri veselības problēmu dēļ nevarēs nobalsot vēlēšanu iecirknī. Iespēju balsot uzturēšanās vietā var izmantot arī šo vēlētāju aprūpētāji vai slimojošu personu aprūpētāji.

Balsošana vēlētāja uzturēšanās vietā jāpiesaka līdz 24. maijam, iesniedzot vēlēšanu iecirknī attiecīgu iesniegumu, kurā norādīti vēlētāja vārds, uzvārds, personas kods un adrese, kur jāierodas vēlēšanu komisijai. Pieteikums jāparaksta.

Ja vēlētājam nepieciešama balsošana dzīvesvietā, iesniegums jānogādā iecirknī, kura sarakstā vēlētājs reģistrēts. Šajā gadījumā arī vēlētāja dzīvesvietai jābūt tā iecirkņa teritorijā, kur vēlētājs reģistrēts. Savukārt pieteikums par balsošanu slimnīcā jāiesniedz vēlēšanu iecirknī, kas pašvaldībā apkalpo vēlētājus slimnīcā. Balsošana slimnīcā tiks organizēta neatkarīgi no tā, kur ir vēlētāja iecirknis.
Nogādāt pieteikumu vēlēšanu iecirknī drīkst jebkura vēlētāja uzticības persona. Pieteikumu vēlētāja vārdā iespējams izpildīt arī vēlēšanu iecirknī. Jāņem vērā, ka vēlēšanu dienā līdz pulksten 12 iesniegtie pieteikumi izpildāmi obligāti, bet pēc pulksten 12 saņemtie pieteikumi — ja vēlēšanu komisijai ir iespējams ierasties vēlētāja dzīvesvietā līdz iecirkņu slēgšanai pulksten 20.

Balsošanas kārtība
EP vēlēšanās katrs balsotājs saņems vēlēšanu zīmju komplektu ar 14 zīmēm —  katras partijas, partiju apvienības kandidātu saraksts ir uzdrukāts uz atsevišķas vēlēšanu zīmes — un vienu vēlēšanu aploksni. Visas vēlēšanu zīmes ir numurētas, un pirms izsniegšanas vēlētājiem tām jābūt sakārtotām numerācijas secībā, sākot no 1 līdz 14. Savukārt uz vēlēšanu aploksnes jābūt attiecīgā iecirkņa zīmogam.

Lai nobalsotu, no visām vēlēšanu zīmēm jāizvēlas viena zīme ar to kandidātu sarakstu, par kuru vēlētājs iecerējis balsot. Vēlēšanu zīmē var ar “+” atzīmēt tos kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta, vai izsvītrot tos kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta. Citas atzīmes nepadara vēlēšanu zīmi nederīgu, taču netiek pieskaitītas attiecīgā kandidāta balsu skaitam. Vēlēšanu zīmē drīkst neizdarīt arī nekādas atzīmes. Ar šādu balsojumu vēlētājs parāda, ka piekrīt partijas vai partiju apvienības iesniegtajam kandidātu izkārtojumam. Kad zīme izpildīta, tā jāievieto vēlēšanu aploksnē, aploksne jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu kastē.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas