Par Šefu

Laiks iet. Nenovēršami, neizbēgami, nepielūdzami. Laiku nevar nopirkt. Laiks iet. Kaut tam nav kāju. Laiks iet uz priekšu, ne atpakaļ.
Grāmata par Šefu (fizikas skolotāju Leonīdu Antonu) ir. Grāmatu Šefs sen bija pelnījis. Vai tādu, nav zināms. Vēl neesmu izlasījusi no vāka līdz vākam. Dažas lietas gan ieraudzīju. Vai tā ir grāmata par Šefu, arī nav zināms. Uz vāka viņa vecāki, dzimtās mājas. Pamatus Šefā ielika vecāki, tālāko viņš veidoja pats. Visu mūžu veidoja un deva citiem. Ne tikai fiziku. Šefs nebija viens visu dzīvi. Zaļo zemi no vāka līdz vākam arī neesmu izlasījusi, kaut vadāju ekskursantus pa Zaļās zemes vietām.Šefa ikdiena arī saistījās ar Zaļo zemi, Sūnu ciema zēniem, dabas takām, dižozoliem.Ozoli ir ne tikai jātbrīvo Šefa un Ziedoņa laikos. Tie arī jāapkopj, lai tie būtu. Koki arī nokalst.
Grāmatas atveršanas pasākumā bija pulcējušies daudz cilvēku - bijušie audzēkņi, kolēģi. Visi veci. Humorīgi centās uzstāties grāmatas teksta pierakstīja. Pati viņa gan teica, ka visus faktus esot pierakstījusi Šefa māsa Rasma, viņa tik pierakstījusi klāt emocijas, lai lasītājiembūtu interesanti lasīt. Tad jau arī Rasmu varēja nosaukt vismaz par līdzautori. Grāmata ir cietos vākos. Beigās dzirdēju - galvenais, ka cietos vākos, saturs nav svarīgs.
Autorei pirmais virsraksta variants esot saistījies ar vārdu pareģis. Es nekad Šefu neesmu uzskatījusi par pareģi, veco ķīmijas skolotāju Murāni gan.
Man arī ir daži humori par Šefa laikiem. Esmu ar Šefu gulējusi, tas nekas, ka vienā teltī, katrs savā guļammaisā, bet blakus. No jaunāko skolas beidzēju teiktā dzirdēju, ka Šefa veidotās zaļbaltās ceļu un Zaļās zemes norādes radušās tādas, jo saimniecībai bijušas zaļās un baltās krāsas mucas. Vai tad Šefs nezaga, kā visi krievu laikos? Zaļbaltā koka plāksne norādīja arī uz Purapuķes mājām Birzgalē. Plāksne tagad gan jau sapuvusi.
Ieraudzīju, ka grāmatā ar dažiem teikumiem pieminēts mans Dāvis. Vakarā, kad bijām satikušās trīs Guntas, viena teica - vai tad kaut kur ir teikts, ka no mūsu izlaiduma kādi pieci puiši aizgāja studēt fiziku? Laikam nav teikts. Bijušie tiešie kolēģi nav pieminēti. Sava artava gan tikusi politikāņiem. Beigās pat dažas lappuses veltītas politiskajam saimniekam, pat tā to nosaucot. Viņš tikai ir dažus gadus apguvis fizikas pamatus pie īstā un vienīgā Skrīveru saimnieka. Jauns vēl nav dzimis. Arī Brīviņš bija cita līmeņa saimnieks. Kaut Skrīveri un Zaļā zeme vienmēr ir kopā. Visu pateikt nevar nekad. Labi, ka virsrakstā ir Gandrīz viss par Šefu.Gandrīz. Pats Šefs zināja visu, arī to, ka viņš nezin neko. Tur neko nevar darīt, laiks ir pagājis. Tikai fiziķi ir arī liriķi.