Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Daudzevā šorīt atkal bija tīrs gaiss!

Varētu padomāt – nu kas tur tāds īpašs. Tomēr jāteic, ka tas nav nemaz tik vienkārši, jo ir cilvēki, kuri uzskata, ka nav jau nekas slikts, ja krāsnī vai ugunskurā iemetīs arī kādu plastmasas pudeli, plēvi, papi, gumiju vai sintētisku drēbes gabalu. Nu un kas! Tas, ka ir jau skaidrots, ka tur rodas diezgan daudz visādu indīgu vielu, viņus īpaši neinteresē.
Daudzevā bija sanāksme par pasta telpām, par to kaut kad vēlāk, tur arī bija viss kas ko pārdomāt, taču šīs sanāksmes notiek reizi gadā un tad nu es atkal atgādināju, ka jā, pēdējā laikā ir mazāk, bet nu šad tad kāds izdomājis, ka var taču aplaimot lauku tīro gaisu ar nedaudz rūpnieciska smārda un iemet krāsnī vai pavasara drazu ugunskurā kādu smirdīgu gumiju vai plastmasu. Pirms dažām nedēļām elektriķi mainīja pie mājām lielos kabeļus un vismaz 5 minūtes uz viņu pusi pūta tādus pelēkus, ķīmiski smirdošus dūmus. Tā kā, ja kādu tas interesētu, varētu jau arī dabūt viņu viedokli, viņiem te nekas īpaši nav jāslēpj. Lai gan jāteic, ka šādi gadījumi tagad ir retāki, agrāk bija vairāk, varbūt tas saistīts ar atkritumu savākšanas uzlabošanos?
Tad nu pēc tam, kad visi bija draudzīgi nobalsojuši, ka pastam būt tur, kur tam jābūt un dakterei drīkst visu ko piedēvēt un tas nav svarīgi un nav jāpspriež, tad nu es atļāvos atgādināt, ka joprojām tāda problēma ar to plastmasu te Daudzevā ir, ka cilvēki tomēr dedzina tās plastmasas un maitā veselību gan sev, gan citiem.

Laikam taču kāds bija aizmirsis, ka nu taču pasts būs, viss, vairs nekas nav jāpierāda, taču uz šo apgalvojumu kāds daudzevietis man atgādināja, ka es, lūk, arī piesārņojot dabu, jo esmu braucis pa pļavu ar auto un pie pašvaldības ēkas esmu mainījis mašīnai riteņus un pat mazgājis mašīnu.

Kāds tam visam, lūdzu, būtu sakars ar to, ka Daudzevā daži uzskata, ka var mierīgi dedzināt plastmasas un piesmirdināt gaisu?

Nu jā, tas kļūst saprotams, ja saprot, kā darbojas cilvēku psiholoģija. Un proti, sev neērtus jautājumus daudzi risina ar vienkāršu paņēmienu – kas tu tāds esi, ka te man kaut ko aizrādi!

Tātad – ja cilvēki grib turpināt nelikties ne zinis par tīru vidi un gaisu, tad viņiem ir ērti iztēlot tos, kas viņiem kaut ko atgādina par kaut kādiem tādiem, kurus nevajag klausīt. Uz to arī šādi cilvēki spēlē. Stāsta tautai to, ko tā grib dzirdēt un dies pasarg, neko kritisku.

Un tomēr – Daudzevā jau 4 dienas ir tīrs gaiss. Vienu dienu gan bija tāda pavisam maza ķīmiska smaciņa, bet tā ātri pazuda. Varbūt kāds no priekšniekiem, no augšas ir autoritatīvi pateicis, ka atkritumi nav jādedzina, bet jāvāc konteineros, varbūt cilvēki paši ir sapratuši, katrā ziņā, kamēr rakstu šo rakstu, logs ir vaļā un gaiss ir tīrs.

Un tātad – man labpatīk domāt, ka tajā, ka tagad tas gaiss ir tīrāks, ir arī kāda daļa manu nopelnu. Un nekāds tur – “jā mēs paši sapratām, nu un ko tu te tagad gribi” nesanāks. Jūs gadiem smirdinājat to gaisu, kamēr sapratāt! Pirmo rakstu delfos es uzrakstīju 2010.gadā, skatiet adresi raksta beigās.

Par to mašīnas mazgāšanu – kāds kravas mašīnas šoferis bija laikam aizmirsis aiztaisīt tentu un 10 kilometrus no apļa līdz HESa pārbrauktuvei bija apmēram 2 centimetri bieza cukurbiešu graizījumu vai skābbarības vai sazin kā cita kārta. Tas viss pielipa auto un pēc pāris dienām tas viss sāka tā skābeni smirdēt. Bija arī problemas ar auto elektrību. Tie ir bioloģiski atkritumi, tie vidē sadalās, uz pļaviņas bija ledus un ūdens un tad nu es atļāvos tur paris reizes izbraukt un tos bioloģiskos atkritumus tur noskalot. Nekādas eļļas auto nenoplūst, uz tās pļaviņas nebija nekādu eļļas pēdu. Pie tam pa tās plaviņas malu tik un tā brauc auto, jo ceļš ir bedrains. Kas attiecas uz riteņu maiņu – jā, tur pie pašvaldības ir asfalts un tur tas bija ērti, pirms gadiem 3, ja nemaldos, mainījām tur riteņus. Nu ja, auto jau nu gluži varbūt arī nevajadzēja tur mazgāt, katrā ziņā tas nenotiek pēdējā laikā, jo pilsētā ir pieejama mazgātuve. Un mazgāja jau tikai dubļus pēc vizītes pie dārgajiem pacientiem. Nu nevajadzēja, nu kļūdījāmies, nu.

Lai vai kā, te nevar salīdzināt ietekmi uz vidi, ja no mājas skursteņa vai no pavasara ugunskura nāk ķīmiski dūmi. Tie biešu atgriezumi, cik tur viņu bija, sadalīsies un tā zāle augs vēl labāk. Toties visi tie degšanas produkti, visi tie dioksīni un plastmasas komatiņi kaut kur nosēdīsies uz augsnes vai tiks ieelpoti un tad varēs brīnīties, kāpēc klepus vai alerģija. Skatiet raksta beigās pievienotās interneta adreses.

Tur vienkārši cilvēks laikam nebija sapratis, ka viss, pasts būs tur, kur tam jābūt, ka tagad ir cita tēma. Par pasta epopeju uzrakstīšu citā rakstā, tur bija ko pamācīties gan par cilvēku psiholoģiju, gan mediju metodēm.

Katrs pats var izdomāt, vai reizēm klausīties vai lasīt, ko saka un raksta par kādu problēmu, vai arī visu risināt ar “pats tāds, ko tu te stāsti” ierastajām metodēm.

Pāris dienas pēc tās sanāksmes bija vēl viena, kur sprieda par divu māju samnieciskajām problēmām. Tur gan dažem laikam pēc lielās uzvaras un pasta atgūšanas iestājās tādas mērenas paģiras, jo, izrādas, laikam malka ir palikusi stipri dārgāka, tāpēc, iespējams, siltā ūdens skaitītāji vairs neko nenozīmēs, rēķinās uz galviņām. Arī saimnieciskais direktors atradis labāku darbu. Šis bija labs, diez vai nākamais tik daudz darīs. Tāpat, izrādās, daudzi balkoni ir uz brukšanas robežas. Nu, bet tas tā, tiem jau lielo sapulci ar pašas Jaunjelgavas deputātiem un saimnieciskajiem vadītājiem nevajag.

Labi, par to citā rakstā. Tāpat, ka par to, kāpēc kādam vajadzēja izdomāt, ka daktere draud pacientiem ar recepšu nerakstīšanu, ja neparakstīs papīru pret pastu tajās telpas, kurām tas gaitenis kopējs ar to praksi un drusku jau tā burzma tur būs. Un par to, vai mani tiešām interesē, kurš tas bija, vai vispār bija, vai vairāk tomēr, kāpēc neviens tā īsti nesavāca skolas busu ar ļaudīm un draudzīgi neapliecināja “Staburaga” žurnālistiem, ka parakstīju vai neparakstīju, bet tādas muļķības, kā recepšu nerakstīšana dzirdu pirmo reizi.

Labi, te dažas adreses par to plastmasu.

http://talkas.lv/old-site/upload/2012/RutaBendere_Dedzinasana.pdf
http://www.delfi.lv/aculiecinieks/news/witness/raimonds-meiksa-politkorekta-inde.d?id=31507527

Raimonds Meikša

http://greenbag.lv/nededzini-atkritumus-krasni/
http://cesis.pilseta24.lv/zina?slug=zaao-aicina-nededzinat-atkritumus-un-saudzet-dabu-90983fb00b
pāris adreses

pirms 6 mēnešiem, 2018.04.12 19:08