Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Daba pārsteidz ar krāšņu izrādi

Naktī no otrdienas uz trešdienu Latvijā varēja novērot retu dabas parādību — ziemeļblāzmu, kas šoreiz bija labi saskatāma un izteikti krāšņa. Cilvēki centās šo brīnumu iemūžināt fotogrāfijās. Skaistas fotogrāfijas izdevās arī pļaviņietim Guntim Grandānam.

To, ka debesīs vērojama ziemeļblāzma, man ap pulksten 20 pavēstīja kaimiņi Aiviekstes pagasta Kriškalnos, aicinot iznākt ārā un pašai to skatīt. Tā esot sākusies ar mazu gaismas stariņu debesīs, bet vēlāk parādījās jau sārtas un bālgani zaļas joslas. Debesis bija skaidras un zvaigžņotas, redzamība bija laba. Vislielākā intensitāte ziemeļblāzmai gan esot bijusi ap pulksten 1 naktī.

Ir cilvēki, kuri regulāri seko līdzi Saules aktivitātēm, un pļaviņietis Guntis Grandāns ir viens no tiem. Viņš allaž cenšas ar fotoaparātu “noķert” ziemeļblāzmas un citas interesantas dabas parādības Latvijas debesīs. Tāpēc arī viņam daļa aizvadītās nakts pagājusi bez miega. Interesantus skatus ar ziemeļblāzmu Guntis iemūžinājis gan pie savas mājas, gan citviet.

Guntis Grandāns stāsta, ka magnētiskā vētra, kuras rezultātā varēja vērot ziemeļblāzmu, bija ar koeficientu Kp8,67, kas ir tuvu maksimāli iespējamajam — 9,0. Tā ir ļoti reta parādība. Debesīs bija vērojamas teju vai visas iespējamās ziemeļblāzmas krāsas — standarta zaļā un purpura, kā arī retāk novērojamā violetā.

Ar cilvēka aci gan grūtāk saskatīt šīs dabas parādības nianses, nekā to uztver profesionālu fotokameru objektīvi, kas ļauj fotogrāfijās attēlot ziemeļblāzmu visā tās krāšņumā.

Interesanti