Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

TV "Spektrs": Skolotājiem Neretā algas pielikums būs nevis 200 eiro, bet gan 20 centu

Būtu pat smieklīgi, ja vien nebūtu tik traģiski. Jaunais pedagogu atalgojuma modelis, piemēram, mazajām skolām Neretas novadā nekādus ieguvumus nedos. Tur skolotāji var cerēt vien uz 20 centu algas pielikumu, kas turklāt ar laiku kļūs vēl niecīgāks.

Ilgi gaidītais jaunais pedagogu atalgojuma modelis, kas mazo skolu skolotājiem solīja līdzvērtīgu atalgojumu ar pilsētas kolēģiem, Neretas novadā ieguvumus nedos. Aprēķināts, ka skolotāju algu pielikums būs nevis divsimt eiro, bet gan divdesmit centu. Un arī tas tikai pārejas periodā, kad atļauts veidot apvienotās klases atsevišķiem mācību priekšmetiem. Pēc tam alga vēl varot sarukt.

2007. gadā Neretas novada Sproģos vēl mācījās ap 70 audzēkņiem, bet nupat skolas direktore gatavoja eksāmenu eksemplārus vien diviem skolēniem; kopumā no 1. līdz 9. klasei te ir trīsdesmit bērnu. Skolas direktore "TV Spektram" atzīst, ka nav bijusi naiva un zinājusi, ka "reiz tas viss beigsies". Ar vārdiem "tas viss" viņa, visticamāk, domāja gan bērnu sarukumu pagastā, gan arī skolas galu. "Bērnu te nav, jaunieši neatgriežas, ģimenes neveido," racionāli saka Santa Glazīrina.

Pēc jaunā skolotāju algu modeļa Sproģos būs apmēram trīs pedagogu likmes, iztrūkstošās dotēs pašvaldība. Tāpēc tur jau šobrīd gatavojas reorganizācijai.

Savukārt Mazzalves pamatskolā eksāmenus kārtos astoņi skolēni; visā skolā bērnu skaits ir apmēram 70.  Centies, kā gribi, — alga lielāka nebūs — atzīst skoliņas mācībspēks. Anna Grenciņa-Grencione, kura vienlaikus pasniedz fiziku, ķīmiju, bioloģiju un arī krievu valodu, teic: "Jā, varētu viņš [atalgojuma modelis] būt diferencēts pilsētu un lauku skolām, ja skolotājam būtu, teiksim, tikai jālabo burtnīcas. Tas varētu būt atšķirīgs, ja viņam ir vairāk bērnu, bet... arī es te stāvu šīs pašas 40 minūtes un mācu ne sliktāk kā pilsētas skolas".

Mazzalves skolas direktors nosmej, ka Neretas novadā skolotāji saņems nevis divsimt eiro, bet gan divdesmit centu algas pielikumu — novadā vienam skolotājam noteikti tikai 9,5 skolēni. Tas gan tā būšot tikai pārejas periodā, kad veiks vietējo reformu skolās. Konkrēti Neretā valsts mērķdotācijas šajā kontekstā samazināsies par apmēram 2000 eiro.

Izglītība