Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Īvānus” pieskandina austrumu mūzika

Aiviekstes pagasta “Īvānos” viesojās Irānas mūziķe Sāra Ahmadi. Kopā ar draugiem viņa iedzīvotājiem sniedza koncertu, dziedot dzimtajā persiešu valodā un spēlējot senu savas tautas mūzikas instrumentu — dafu.

Sāra Ahmadi dzīvo Irānas galvas­pilsētā Teherānā un māca dafa spēli mūzikas institūtā. Jaunajai sievietei tuva ir islāma mistikas mācība sūfisms, kura kustība darbojas vairākās valstīs, arī Latvijā. Saistībā ar to Sāra daudz ceļojusi, un šajās reizēs viņa popularizē arī vairākus tūkstošus gadu seno irāņu mūzikas instrumentu, ko pati spēlē jau 15 gadu. Latvijā Sāra ir jau trešo reizi. Tā kā sākumā bija problēmas sarunāties angliski, laba sadarbība izveidojās ar Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Valodu skolas pasniedzēju Birutu Jēgeri, kura savulaik studējusi, vēlāk pati mācījusi un perfekti zina vairākas svešvalodas, tostarp arī persiešu. Sāra Latvijas apciemojuma laikā vēlējusies apmeklēt īstus laukus, un Birutas kundze aicinājusi uz savām lauku mājām “Īvānos”.


Par koncerta vietu bija izvēlēts “Īvānu” uzkalniņš līdzās pļavai, kur ierasti notiek pagasta pļāvēju sacensības. Dziedātāju balsis un mūzikas instruments dabā skanēja lieliski. Kopā ar Sāru dziedāja rīdziniece Maša Ševčenko, kura veiksmīgi apgūst persiešu valodu. Dziesmu vārdos varēja saklausīt dažādu valodu mijiedarbību. Irāņu mūziķei ļoti iepatikusies arī Imanta Kalniņa melodija par Piena ceļu no kinofilmas “Sprīdītis”, un to viņa kopā ar Mašu dziedāja gan persiešu, gan latviešu valodā.


Nelielā koncerta noslēgumā Sāra iepazina arī latviešu seno mūzikas instrumentu kokli, ko spēlēja Māra Grīnberga no Jēkabpils folkloras kopas. Kokle un dafs “Īvānos” todien skanēja vienlaikus. Aizraujošs šis notikums bija ne tikai klausītājiem, bet arī viesiem, kuri atzina — viņi noteikti vēlas atgriezties šajā vietā.

Citas ziņas