Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iereibis velosipēdists teju pakļūst zem vilciena 4

Laikam kļūstot siltākam, uz ceļiem izbrauc arvien vairāk velosipēdistu un mopēdu vadītāju. Diemžēl ļoti daudzi šos transportlīdzekļus vada alkohola reibumā. Savukārt motobraucēji bieži vien pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu. Lai pārliecinātos, kāda situācija uz ceļiem, vakar kopā ar policijas inspektoriem reidā devās arī “Staburags”.

Kopā ar jaunāko policijas inspektoru Gundaru Linmeijeru un kārtībnieku Armandu Kuprijanovu sēstamies patruļmašīnā un vispirms braucam pa Aizkraukles ielām.

Eksāmens bez maksas

Iepretim Aizkraukles kultūras namam sastopam pirmo velosipēdistu. Saulē iededzis sirms vīrs sparīgi min pedāļus. Policisti lūdz braucēju apstāties un veikt alkohola testu. Vīrs smaidot teic, ka no pārbaudes neesot ko baidīties. Ierīce viņa teikto apstiprina. Arī velosipēdista apliecība viņam ir. Vīrs turpina ceļu uz mazdārziņu, bet mēs iegriežamies Dārza un vēlāk arī Pakalnu ielā. Tur ievērojam kādu citu velosipēdistu. Arī viņš ir skaidrā, taču bez vadītāja apliecības. Vīrietis neesot zinājis, ka tāda nepieciešama. Policisti viņu brīdina un aicina tuvākajā laikā doties uz CSDD Aizkraukles nodaļu un iegūt velosipēda vadītāja apliecību. Par pirmo eksāmenu arī nav jāmaksā. Arī par atkārtoto maksa ir simboliska — 76 santīmi. Par braukšanu bez velosipēda vadītāja apliecības paredzēts brīdinājums vai naudassods līdz 20 latiem.

Vēlme braukt ātrāk

Ieskatījušies vairākās citās Aizkraukles ielās un Aizkraukles pagastā, dodamies uz Koknesi. Pa ceļam policisti ar radaru pārbauda pretimbraucošo transportlīdzekļu ātrumu. Braucēji ievēro noteikumus, savukārt policisti teic, ka ne vienmēr karstais laiks rosina vēlmi “zemu lidot”. Ir daži braucēji, kuriem vēlme braukt ātrāk nekā atļauts ir gana stipra neatkarīgi no laika apstākļiem. Reizēm par ātrumu “iekrīt” gados vecāki braucēji, kuriem modernās automašīnas, salīdzinot ar padomju laiku braucamajiem, sniedz mānīgu priekšstatu par drošu ātrumu.

Ceļā pārspriežam arī traģisko ceļu satiksmes nelaimes gadījumu Koknesē, kad 21 gadu vecs vīrietis ar motociklu iebrauca pretējā braukšanas joslā, kur notika sadursme ar kravas automašīnu Volvo. Braucējs gāja bojā. Šobrīd iemeslus, kāpēc tā notika, pateikt nevar. Noteikta ekspertīze, taču rezultāti vēl nav zināmi.

Pudelē bērzu sulas

Iebraucot Koknesē, Blaumaņa ielā, pamanām velosipēdistu, kura brauciena trajektorija liek domāt par dūšas stiprināšanu ar stiprāku dziru. Alkometrs policistu  aizdomas apstiprina, un mērierīce vīrieša izelpā rāda 2,71 promili alkohola. 1954. gadā dzimušajam braucējam jāuzkavējas. Uz velosipēda stūres ir piecu litru tilpuma kanniņa ar kādu šķidrumu. Policisti vaicā, vai tas arī paredzēts dūšas “uzfrišināsanai”. Vīrietis droši aicina pārliecināties pašiem — tur esot bērzu sulas. Šķidruma smarža liecina, ka braucējs stāsta patiesību. Otrais “pūtiens” pēc 20 minūtēm rāda jau mazāku promiļu skaitu — 2,41. Tomēr vīrietim būs jāmaksā 120 latu naudassods un 11 latu par ekspertīzi. Gaisā izkūp arī viņa plāni braukt pie radiem uz Klintaini. Policisti teic, ka var tikai iedomāties, kādas problēmas šis braucējs varētu radīt ceļā pa šoseju.  

Turpat pārbauda arī kādu gados jaunu motorollera vadītāju. Viņam ir gan vadītāja apliecība, gan citi nepieciešamie dokumenti. Arī civiltiesiskā apdrošināšana ir nokārtota. Motorolleram tā maksā aptuveni astoņus latus gadā. Savukārt sods par braukšanu bez tās ir no 20 līdz 40 latiem.

Nesaprot, kā piedzēries

Pie dzelzceļa pārbrauktuves 1905. gada ielā aptur kādu 1967. gadā dzimušu vīrieti. Arī viņa izskats vedina domāt par ieskatīšanos glāzītē. Turklāt ne vienā vien, jo alkometrs rāda 2,78 promiles... Par tādu pašu pārkāpumu viņš sodīts jau pirms gada. Sods nav samaksāts, un tagad par viņu aktīvi interesējas tiesu izpildītāji.

Vīrietis ir neizpratnē, kā varējis tik stipri piedzerties, jo karstajā laikā veldzējis slāpes “tikai” ar pāris aliņiem. Esot jāsteidzas atpakaļ uz darbu. Policisti gan viņam liek uzkavēties, kamēr tiek uzrakstīts pārkāpuma protokols, un sola pieskatīt, lai pie velosipēda stūres viņš šodien vairāk nesēstos. Kamēr policisti īsti neklausās, vīrs   stāsta, ka esot jau dzēris stipro, septiņgrādīgo alu un ierāvis ne vienu dienu vien... Arī šim braucējam būs jāmaksā 131 lats, un tā kā labprātīgi tas nenotiek, ne vienu reizi vien būs jātiekas ar tiesu izpildītājiem.

No soda neizvairīties arī kāda pelēka Volvo vadītājam, kurš laikam vēl kavējas atmiņās par ziemu un brauc ar radžotām riepām. Vīrietim būs jāmaksā 20 latu naudassods. Turklāt šāda rīcība ne tikai bojā ceļa segumu, bet arī apdraud pašu braucēju un citus satiksmes dalībniekus — strauji bremzējot, radžota riepa uz asfalta lieliski slīd un apstāšanās ceļš ir ļoti garš.

Riskē ar dzīvību

Ieslēdzas pārbrauktuves brīdinājuma signāli, taču kāds 13 gadu vecs pusaudzis neņem to vērā un ar velosipēdu strauji steidz pāri sliedēm. Policisti viņu aptur un brīdina, ka izdarīts rupjš pārkāpums.

Vēl pēc brīža situācija atkārtojas. Gados vecāks vīrs, neskatoties uz slēgto pārbrauktuvi un tuvojošos sliežu novietošanas vilcienu, drošsirdīgi ar divriteni apbrauc barjeru un streipuļo pāri sliedēm. Sastāva mašīnists signalizē, un uz mirkli  šķiet, ka braucējs zaudēs līdzsvaru un pakļūs zem sastāva riteņiem. Tomēr, par laimi, viņš noturas un sadursme nenotiek. Linmeijera kungs aicina piebraukt tuvāk patruļmašīnai, taču, pamanījis policistu, braucējs metas bēgt pa taciņu gar dzelzceļu. Tomēr policists ir veiklāks, un velosipēdists, manāmi neapmierināts, spiests paklausīt. Viņam izskaidro pārkāpumu, lūdz veikt alkohola testu un atklāt savu personību. Bravūrīgā balsī viņš atsakās to darīt, un policisti viņu sola vest uz Aizkraukli personības noskaidrošanai. Vīrietis uzvedas visai agresīvi, žestikulē un atsakās izpildīt policistu prasības. Šķiet, nekas cits neatliks, kā piemērot rokudzelžus un nogādāt policijas iecirknī. Tomēr galu galā policisti pierunā viņu gan nosaukt personas datus, gan veikt alkohola testu. Vīrieša izelpā konstatē 1,04 promiles alkohola. Par izdarītajiem pārkāpumiem būs jāmaksā 80 latu naudassods, kā arī 11 latu par alkohola testu.

Dodamies uz Aizkraukles pusi, taču pie degvielas uzpildes stacijas policisti nolemj pārbaudīt kādu mopēdistu. 1994. gadā dzimušajam braucējam nav līdzi OCTA polises.  Viņš stāsta, ka to aizmirsis mājās, taču, pieslēdzoties datubāzei, policisti atklāj, ka apdrošināšanas polises derīguma termiņš beidzies pirms gada. Braucējam būs jāmaksā 20 latu naudassods.

Komentāri 4

smaids

Parādiet man to apdrošinātāju,kurš drošina motorolleru uz gadu pa 8Ls.Gribu redzēt,jo lētākā cena,ko redzu ir 17Ls!

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 18:06

Velomāns

Šis kontingents naudas sodu nekad nenomaksās un būs mūžīgais parādnieks valstij, jo no viņiem jau nav ko paņemt.

pirms 6 gadiem, 2013.05.15 23:55

Vietējais

Žēl, ka Jūs cienījamais "Staburag" nebijāt mašīnā, kad ceļu policijas auto dzīvojamā zonā, pie veikala Mego gandrīz uzbrauca sievietei ar bērnu. Tā vien liekas, ka atprasa noteikumu ievērošanu tikai no citiem, bet paši uzvedas kā vien grib.

pirms 6 gadiem, 2013.06.04 22:50

Operatīvie dienesti