Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jēkabpilī aizturēti transformatora izlaupītāji 1

Sadarbojoties AS „Latvenergo” Drošības funkcijai un Valsts policijai, Jēkabpilī ir aizturēti elektroiekārtu izlaupītāji. Apzogot un izdemolējot transformatorus, zagļi rada reālus draudus gan paša dzīvībai un veselībai, gan arī apkārtējiem iedzīvotājiem.  Ieviešot dažādus tehniskos risinājumus objektu aizsardzībai un, veiksmīgi sadarbojoties iesaistītajām pusēm, šādu zādzību skaits ir samazinājies vairāk nekā uz pusi un pieaug aizturēto pārkāpēju skaits.

10.janvārī AS "Sadales tīkls" Jēkabpils nodaļas operatīvās izbraukuma brigādes elektromontieri konstatēja, ka ir izdemolēts un apzagts transformatora punkts Jēkabpilī, radot bīstamu situāciju pilsētas iedzīvotājiem un nodarot ievērojamus materiālos zaudējumus uzņēmumam. Aizturētās aizdomās turētās personas atlauzušas transformatora durvis, sabojājot un izzogot tā detaļas un kabeļus. Kopējie AS "Sadales tīkls" zaudējumi ir vairāk nekā 16 000 latu, kas nav salīdzināmi ar zagļu guvumu, ko pavada briesmas viņu pašu dzīvībai. Zagļi neapzinās, ka, bojājot AS „Sadales tīkls” objektos esošās iekārtas, tiek radīti reāli draudi gan paša zagļa dzīvībai un veselībai, gan arī apkārtējiem iedzīvotājiem.
Cīnoties pret līdzīgiem gadījumiem, AS „Latvenergo” un AS „Sadales tīkls” savas iekārtas arvien vairāk aprīko ar dažādām signalizācijas un brīdināšanas iekārtām, kas ļauj ātri reaģēt uz elektrības pārrāvumu un notvert zagļus. Andis Bērziņš, AS „Latvenergo” Drošības funkcijas direktors: „Ja zagļiem šķiet, ka elektroiekārtās var rīkoties brīvi un tos nepamanīs, viņus sagaida vilšanās, jo šobrīd pieejamie tehniskie drošības sistēmu risinājumi ļauj efektīvi konstatēt aizdomīgas rīcības uzņēmuma iekārtās. Cīņā ar zagļiem elektroiekārtas tiek aprīkotas ar sistēmām, kas signalizē par sprieguma pārrāvuma vietām. Savukārt, lai nodrošinātu operatīvu izbraukšanu uz iespējamo zādzību vietām, tiek piesaistītas apsardzes firmas. AS „Latvenergo” un AS „Sadales tīkls” sadarbojas ar Valsts policiju, lai sekmīgi atklātu un samazinātu zādzību skaitu elektriskajās iekārtās.”  
Transformatora zādzības nopietnību raksturo fakts, ka, transformatora apakšstaciju un sadales punktu durvis, kuras ikdienas darba režīmā ir slēgtas un nevienam nav brīvi atveramas un pieejamas, pēc zādzības paliek atvērtas, radot nopietnu apdraudējumu bērniem un jauniešiem, kuri ziņkāres vadīti var iekļūt elektroietaisē. Gadījumos, kad tiek zagti elektrības vadi, bieži vien zādzību vietās tiek atstāti zemē guloši vadu gali, kuri ir pieslēgti elektrotīklam, tātad - veidojas ļoti bīstama situācija, jo ciest var ikviens. Transformators eļļas noliešanas laikā var aizdegties vai pat uzsprāgt, radot letālas sekas.
Ieviešot jaunus tehniskos risinājumus, vairākkārt ir izdevies operatīvi aizturēt personas, kas izlaupa transformatoru apakšstacijas un citas elektroiekārtas. Pagājušā gada nogalē Ventspilī tika aizturēta organizēta grupa, kas izlaupīja un izdemolēja 12 transformatoru iekārtas. Salīdzinot ar 2011.gadu, kad tika konstatēti 462 līdzīgi gadījumi, 2012.gadā kopējais zādzību gadījumu skaits ir samazināts vairāk nekā divas reizes – 201, no kurām transformatoru apzagšanas gadījumi ir samazinājušies no 229 (2011.g.) līdz 111.
Lai arī kopumā Latvijā šādu zādzību skaits ir ievērojami samazinājies, zagļu mājsaimniecībām un uzņēmumam radītie zaudējumi pagājušajā gadā ir mērāmi vairākos desmitos tūkstošu latu. Taču vienlaicīgi tie ir arī reāli draudi arī zagļu dzīvībai un veselībai, piemēram, 2012.gadā Salacgrīvā, 24.jūnijā, atgriežot transformatora ēkas durvis ar metāla zāģi un, mēģinot iekļūt 2. stāvā caur kopņu lūku, nāvējošu elektrotraumu guva 24 gadus vecs jaunietis.
Zagļu darbības rezultātā cieš arī elektroenerģijas lietotāji, kuriem tiek pārtraukta elektroenerģijas piegāde uz laiku, kamēr tiek veikti atjaunošanas remontdarbi. Transformatora zādzības gadījumā, ja vienlaikus ar zādzību notiktu avārija rezerves elektroapgādes shēmā, viena transformatora punkta izlaupīšana var atstāt bez elektroenerģijas piegādes pat vairākus simtus lietotāju.
Lai iedzīvotāji nepaliktu bez elektroapgādes, un, lai novērstu elektrotraumu gūšanu, it īpaši bērnu un jauniešu vidū, AS „Latvenergo” un AS „Sadales tīkls” aicina iedzīvotājus būt aktīviem un ziņot, ja pie transformatoriem, elektrolīnijās vai citām iekārtām tiek manītas nepiederošas personas, kuras nav AS „Sadales tīkls” vai AS „Latvenergo” darba apģērbos, īpaši, ja darbošanās notiek vēlās vakara vai nakts stundās.
Par ikvienu aizdomīgu rīcību AS „Sadales tīkls” elektroiekārtu tuvumā, piemēram, atlauztām transformatoru ēku durvīm, lūdzam iedzīvotājus ziņot Klientu servisam pa bezmaksas tālruni 80 200 404 vai arī policijai 110. AS “Latvenergo” brīdina: esiet piesardzīgi un apdomīgi, neriskējiet ar savu un citu cilvēku dzīvību!

Komentāri 1

Krišs

Tādi švaļi transformatora būdā būtu jāsadedzina. Tādas lietas var izdarīt tikai galēji nenormāli cilvēki. Priekš kam tādi būtu jātaupa? Pietiek un pāri paliek normālu cilvēku.

pirms 6 gadiem, 2013.01.24 18:49

Operatīvie dienesti