Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pacientu stacionēšana nepieciešama mazāk nekā pusē ātrās palīdzības izsaukumu

 Pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) izpildīja 440 501 izsaukumu, un tikai 48,9% no izsaukumiem pacients tika nogādāts slimnīcā, liecina dienesta apkopotā informācija.

Pēc NMPD direktora vietnieces Māras Dīriņas paustā, kaut arī NMPD aprīkojumā un medikamentu somā nav medikamentu, šāds pieprasījums bijis, kā rezultātā daži medikamenti brigādēm patlaban pieejami. Pērn dienests izlietojis 3650 korvalola pudelītes un 4064 baldriāna pudelītes - šie medikamenti izmantoti gadījumos, kad bijis nepieciešams pacientu nomierināt.

Dīriņa uzsvēra, ka NMPD brigādes nevar izrakstīt receptes un neuzrauga veselības stāvokli, tās ir orientētas un apmācītas tikai dzīvībai svarīgo funkciju uzturēšanai un glābšanai.

Pērn Latvijā viena brigāde bija uz 10 000 iedzīvotājiem. NMPD augstas prioritātes izsaukumos pilsētās brigāde noteikto 15 minūšu laikā iekļāvās 90,8% gadījumu, bet laukos noteiktajās 25 minūtēs - 83,6% gadījumu. Vidējais ierašanās laiks laukos 2017.gadā bija 17,1 minūte, bet pilsētās - 9,2 minūtes.

Patlaban NMPD ir 190 brigādes, tostarp 14 ārstu brigādes, četras ārstu speciālistu brigādes un 172 ārsta palīgu brigādes. NMPD brigādes izvietotas 104 punktos visā Latvijā.

Dīriņa atzina, ka ārstu brigāžu skaits būtiski samazinājies, jo kādreiz NMPD bijušas 40 ārstu brigādes, tādējādi NMPD attīstība jāsaista tieši ar ārsta palīgu brigādēm.

Vienlaikus NMPD pārstāve skaidroja, ka, lai palīdzētu ārsta palīga brigādēm darbā, 2015.gadā tika izveidotas četras ārsta speciālista brigādes, kurām būtu jāatrodas katrā reģionā, lai dotos palīgā ārsta palīgu brigādēm. Tā sauktajā "Subaru brigādē" ir ārsts reanimatologs, bet šofera pienākumus pilda ārsta palīgs.

Pēc Dīriņas paustā, patlaban NMPD nodrošināts ar labu aprīkojumu un transportu, tomēr cilvēkresursu trūkuma dēļ, nav, kas šo labo aprīkojumu un transporta līdzekļus izmantotu. NMPD aicināja pašvaldības iesaistīties cilvēkresursu problēmas risināšanā.

NMPD direktore Liene Cipule aģentūrai LETA norādīja, ka, sākot darbu dienesta vadītājas amatā, viņa plāno pievērsties vairākiem nozīmīgiem darbiem, tostarp viens no tiem būs saistīts ar sekundārajiem un nepamatotajiem izsaukumiem, kuri veido lielu daļu no kopējo izsaukumu skaita. Šo problēmu būtu jāuztver ne tikai kā "robu lāpīšanu", ko bieži vien NMPD dara, bet tā ir saistīta arī ar līdzekļu izlietošanu tam neparedzētiem mērķiem.

"Tas ir ļoti svarīgs uzdevums - maksimāli novirzīt līdzekļus dzīvības un veselības glābšanai, bet visas neraksturīgās funkcijas mēģināt saskaņoti risināt ar citiem dienestiem un citām veselības aprūpes nozarē esošajām struktūrām," toreiz sacīja Cipule.