Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Piedod, ka tevi piekāvu” 3

Neizprotams vienmēr šķitis slavenais krievu teiciens — ja sit, tad mīl. Ja gadiem ilgi regulāri fiziski un emocionāli ietekmē, liek dzīvot bailēs un šausmās, vai tiešām mīl? Pēc piedalīšanās kādā tiesas procesā nevaru tam piekrist.

Dzeršana un kautiņi — ikdiena
Viktora Anspoka lietai, ko paredzēts izskatīt janvārī, pievērsu uzmanību, jo apsūdzība bija par vardarbību. Šķirstot jau iztiesātās lietas, atkal pamanīju šo uzvārdu.
“Alkohola ietekmē, dusmu vadīts, vismaz desmit reižu iesita sievietei pa seju. Paņēma metāla krēslu, divreiz ar to iesita pa muguru un vairākas reizes pa rokām, pēc tam sita ar slotaskātu. Sievietei nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi — zilumi, nobrāzumi uz sejas, apakšžokļa lūzums.” Sievietei pāri dara ne jau ļaunākais ienaidnieks, bet vīrs, ar kuru kopā aizvadīts vairāk nekā piecpadsmit gadu. Sievu Aiju (vārds mainīts — aut.), pēc viņas mātes un citu liecinieku teiktā, Viktors sit un terorizē jau daudzus gadus. Ģimenes ikdienu raksturo Aijas mātes teiktais: “Dzeršana un kaušanās šajā ģimenē notiek katru dienu, tāpēc nevar atcerēties, kurā dienā kas notika. Viktors un Aija ir kurlmēmi, tāpēc varbūt nervozāki.”
Vienmēr atvainojas
Liecinieku, cietušo un vainīgā liecības, protams, nedaudz atšķiras. Pirms notikušā gan Viktors, gan Aija alkoholu lietoja divas nedēļas. Dienā, kad fiziski izrēķinājās ar Aiju un sadūra paziņu Oļegu (vārds mainīts — aut.), dzēra visi — Viktors, Aija, viņas māte un vēl kāda ģimenes paziņa. Dzēra visu dienu — iedzēra, aizgāja pagulēt, piecēlās, atkal iedzēra. Vakarpusē Viktora dzīvesvietā vairākkārt ieradās Oļegs ar draugiem, pieprasīja naudu un alkoholu. Viktors ar zīmēm rādīja, lai Oļegs iet projām, taču viņš nereaģēja. Oļegs bija ļoti piedzēries, rupjš un lielīgs, un otrajā reizē starp Viktoru un Oļegu sākās kautiņš. Kad Oļegs dzīvoklī ielauzās trešo reizi, Viktors viņam ar nazi iedūra kājā. Dzeršana un kautiņš notika, klāt esot mazgadīgajam dēlam. “Dēls ar māti gulēja, sega bija pārvilkta pār galvu, un viņi neko neredzēja,” liecināja Aija. “No Viktora baidos, viņš rīko arī greizsirdības scēnas. Apsaukājas rupjiem vārdiem, spiež dzert, sit, bet katru reizi paprasa piedošanu. Piedodu.”
Terorizē arī kaimiņus
No Aijas mātes liecības: “Abi bieži lieto alkoholu, Viktors Aiju piespiež dzert, ja viņa nedzer, tad sit. Kad Viktors dzēris, vienmēr Aiju sit. Vispirms aizslēdz dzīvokļa durvis, lai neviens nevar tikt laukā pēc palīdzības. Mums no viņa ir bail, tāpēc nesūdzamies. Viktors Aiju sit nenormāli — ar dūrēm, krēsliem, slotaskātiem, stieņiem. Mājās daudz kur redzamas viņas asinis. Viktors ir vardarbīgs arī pret bērnu. Viņš ir ļoti bīstams sabiedrībai, viņam vienmēr kabatā ir nazis.”
Tiesā liecināja arī kaimiņiene: “Tajā dienā biju darbā, neko neredzēju, taču šo ģimeni pazīstu. Viktors ir draudējis arī man, maniem bērniem. Skrēja dēlam virsū ar lauzni, pēc tam Viktors vienmēr atvainojas. Dzer viņš bieži, biežāk redzams piedzēries nekā skaidrā. Aijas māte, baidoties iet mājās, ir meklējusi patvērumu pie mums. Viktors sit gan Aiju, gan viņas māti. Cik Aiju gadās redzēt — vienmēr sasista.”
Bērnu mīl un aprūpē
Pirmajā brīdī viss šķiet skaidrs — Viktors lieto alkoholu, sit sievu, ir vardarbīgs pret tuvajiem cilvēkiem, kaimiņiem. Taču iedziļinoties viss vairs nešķiet tik vienkārši. Viktors savās iepriekšējās attiecībās pret bērniem izturējās ļoti labi un roku pret savu toreizējo sievu nekad nepacēla. Vardarbība sākās jaunajās attiecībās ar Aiju. Iespējams, vainojama biežā alkohola lietošana.
Aiju pagastā raksturo kā māti, kura mīl savu bērnu, cenšas viņam visu sagādāt. “Kopš Viktors ir projām, Aijas dzīve ir uzlabojusies. Vasarā Aija mājās veica remontu, rudenī pati nopirka malku. Ļoti cenšas,” stāsta Bebru pagasta sociālā darbiniece Antra Ķimene. “Ikdienas komunikācija kurlmēmajiem cilvēkiem ir ļoti ierobežota, tāpēc, atraduši viens otru, viņi cenšas turēties kopā. Bieži iznāk pārpratumi, rak­stiskā saziņa ir ļoti nepilnīga, lai varētu pilnvērtīgi komunicēt, vajadzīgs tulks.”
Par to, lai nedzirdīgais spētu iejusties sabiedrībā, gūtu izpratni par lietām, apgūtu dažādas ikdienā nepieciešamās prasmes, ir atbildīgi vecāki. Bērnu mīl abi vecāki, tikai audzina pēc savas izpratnes un liek lietā savu pieredzi, kas nebūt nav pozitīva. Tiesā Viktors vaļsirdīgi atzina: vai  tad puika var izaugt par īstu vīrieti, ja viņu nesit?
Vēl viena tiesas prāva
Apsūdzētā ģimenei piešķirts trūcīgas ģimenes statuss, tāpēc Viktoram par aizstāvja palīdzību nebija jāmaksā. Viktoram pastāvīga darba nav, piepelnās, strādājot gadījuma darbus. Savu vainu nodarījumā viņš atzina un izdarīto nožēloja, patlaban izcieš sodu apcietinājumā, kur jāpavada gads un mēnesis. Taču janvārī viņam paredzēta vēl viena tiesas prāva, kurā izvirzīta apsūdzība pēc Krimināllikuma 130. panta 1. daļas: par vieglu miesas bojājumu nodarīšanu, kā arī par tīšu sišanu, un pēc šī paša panta 3. daļas: par sistemātisku sišanu, kam ir spīdzināšanas raksturs, vai citāda veida spīdzināšanu. Apsūdzība izvirzīta par šīm darbībām pret nepilngadīgo.

Komentāri 3

flegma

Tāda ģimenes idille sastopama katrā pagastā un pilsētā. Sākums ir dzeršana, pēc tam jau ir sekas. Iespējams, ka bērni, augot šādā ģimenē turpinās to pašu- tas būs viņu priekšstats par ģimenes dzīvi. Žēl...

pirms 8 gadiem, 2010.12.22 00:12

Operatīvie dienesti