Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Krāpnieki lauksaimniekiem piedāvā neesošu tehniku

Pēdējā gada laikā Valsts policijā vērsušās vairākas personas, kuras, vēloties iegādāties lauksaimniecības tehniku, kļuvušas par krāpšanas upuriem. 

Patlaban Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldei ir informācija par vismaz 12 šāda veida krāpšanas gadījumiem, kuri paveikti laika posmā no pagājušā gada pavasara līdz pat šim brīdim, kopumā lauksaimniekiem avansa maksājumos izkrāpjot teju 43 tūkstošus eiro. Tāpat nav izslēgts, ka šāda veida krāpšana var atkārtoties, tādēļ aicinām lauksaimniekus būt piesardzīgiem un pārliecināties par darījuma partnera piedāvāto preci un tās eksistenci pirms samaksas veikšanas.

Noziedznieki, sludinājumu portālos izvietojot lauksaimniecības tehnikas fotogrāfijas  un tehnisko aprakstu, to piedāvā par izdevīgu cenu, kas bieži ir zemāka par tirgus cenu, tādējādi pievilinot potenciālos pircējus. Viņi ne tikai gaida pirmos interesentus, bet arī savu neesošo preci piedāvā personām, kuras sludinājumos izteikušas vēlmi iegādāties kādu konkrētu tehniku. Darījuma laikā ar potenciālo pircēju krāpnieki parasti komunicē attālināti — sazinoties telefonsarunā vai e-pasta sarakstē. Krāpnieki personai nosūta sagatavotu viltotu rēķinu par pirmās iemaksas veikšanu, lai organizētu tālāku preces pārdošanu. Tajā brīdī, kad persona iemaksu pārskaitījusi, komunikācija beidzas, un no pirktās preces vairs nav ne vēsts.

Ņemot vērā, ar kādu intensitāti notiek šāda veida krāpšana, aicinām personas nekādā gadījumā nepirkt preci, kura nav apskatīta, kā arī nepārskaitīt avansa maksājumu, kamēr nav gūta pārliecība par to, vai prece pieder darījuma partnerim.

Līdz šim policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka šādu krāpšanas veidu pārsvarā personas īsteno grupā, nereti šo grupu līderi noziedzīgo nodarījumu organizē, atrodoties ieslodzījuma vietā.

Par iepriekš aprakstītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvalde sākusi kriminālprocesu par krāpšanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par šādu nodarījumu personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, naudas sodu, ar mantas konfiskāciju vai bez tās. Tomēr jāņem vērā, ka izmeklēšana lietā turpinās, un nav izslēgts, ka notikušā apstākļi un līdz ar to arī likumā paredzētā atbildība varētu mainīties. Pagaidām izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju par konkrēto izmeklēšanu sniegt nevaram.

Policijas redzeslokā bijuši arī gadījumi, kad negodprātīgas personas piedāvā no lauksaimniekiem iegādāties graudus vai gaļas lopus par ļoti izdevīgāku cenu. Pagājušā gada nogalē jau ziņojām par vairākiem graudu izkrāpšanas gadījumiem, kas notikuši 2016. gada pavasarī dažādos Latvijas reģionos. Toreiz krāpnieki, uzdodoties par kāda uzņēmuma pārstāvjiem, piedāvāja no zemniekiem iepirkt graudus, radot iespaidu, ka darījums zemniekiem būs izdevīgs. Pēc tam, kad pircēji graudus saņēma, par to parakstot attiecīgu pavadzīmi un solot apmaksāt pirkumu, piemēram, piecu dienu laikā, pārdevējam ar šīm personām vairs nav izdevies sazināties, kā arī nauda par darījumu tā arī netika saņemta. Par šo krāpšanas gadījumu policija izmeklēšanu pabeidza, un tas tika nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Tolaik no lauksaimniekiem negodīgi cilvēki izkrāpa vairāk nekā 230 tonnas graudu.


   

Policija