Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tiesa mēģinās skatīt Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietu

Tiesā šodien plānots pēc būtības sākt izskatīt tā dēvēto Bērnu slimnīcas kukuļošanas krimināllietu. Lai gan lietu skatīs Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Dzintra Zemitāne, tiesas sēde plkst.11 notiks Vidzemes priekšpilsētas tiesas telpās Rīgā, Abrenes ielas tiesu nama 4.stāva konferenču zālē.

Pirmā tiesas sēde šajā lietā notika 14.janvārī Zemgales priekšpilsētas tiesas telpās. Visi apsūdzētie bija ieradušies, taču sēžu zālē nebija par cietušo atzītās juridiskās personas "Bērnu slimnīcas fonds" pārstāvja. Fondu bija gatavojusies pārstāvēt tās vadītāja Liene Dambiņa, taču viņai kā fiziskai personai šajā lietā ir piemērots arī liecinieces statuss, tāpēc Dambiņu kopā ar citiem lieciniekiem tiesnese no sēžu zāles izraidīja.

Tāpat aizstāvji izteica lūgumu lietas iztiesāšanas laikā nodrošināt viņus ar pieņemamiem darba apstākļiem. Piemēram, advokāts Saulvedis Vārpiņš, kurš šajā procesā aizstāv būvfirmas "Rīgas firma Pamats" intereses, tiesai sacīja, ka iztiesāšanas gaitā būs nepieciešams daudz ko pierakstīt, taču nav pieņemami, ka to nevar izdarīt, jo visiem advokātiem gluži vienkārši nepietiek galdu, kur nolikt savus pierakstus vai datoru. Arī pārējie advokāti Vārpiņam pievienojās. Izskanēja priekšlikums turpmākās tiesas sēdes noturēt Abrenes ielas tiesu nama telpās.

Atgriežoties pēc pārtraukuma, tiesa paziņoja, ka tiek apmierināti advokātu pieteiktie lūgumi par dažādu dokumentu pievienošanu lietai, kā arī nolēma turpmākās tiesas sēdes noturēt Abrenes ielas tiesu nama 4.stāva konferenču zālē. Lai gan šī telpa nav aprīkota ar audioierakstu sistēmu, advokāti apņēmās nodrošināt tiesas sēžu ierakstu ar diviem diktofoniem, un tiesnese tam piekrita.

Kā ziņots, Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Leja Bērnu slimnīcas kukuļošanas kriminālprocesu izskatīšanai tiesā nodeva jau 2011.gada 30.jūnijā, taču kopš tā laika trīs tiesas sēdes dažādu iemeslu dēļ tika atliktas, līdz šodien beidzot visi apsūdzētie bija sapulcējušies tiesas zālē, taču lietas izskatīšanu pēc būtības joprojām nevarēja sākt.

Kriminālprocesā apsūdzības uzrādītas kopumā astoņām personām - Bērnu slimnīcas nu jau bijušajam valdes loceklim Iepirkumu komisijas vadītājam Arnim Kramzakam, viņa kolēģim Bērnu slimnīcā - saimniecības direktoram Aivaram Lisenko, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) inspektoram Jurim Šmitam, SIA "Projektu vadības un attīstības birojs" valdes loceklim Raitim Muižniekam un vēl četrām personām, kuru vārdus prokuratūra iepriekš neatklāja, taču tiesu kalendārā redzams, ka tie ir Aleksandrs Kreicers, Sergejs Kravcovs, Georgijs Pimenovs un Mihails Kreicers.

Trīs personas apsūdzētas epizodē par kukuļošanas mēģinājumu, lai būvniecības iepirkuma procedūrā tiktu pieņemts labvēlīgs lēmums konkrētam pretendentam, bet četras - par VUGD inspektora piekukuļošanu, lai viņš izdotu labvēlīgu atzinumu par būvobjekta atbilstību ugunsdrošības prasībām. Apsūdzības "pārklājas", proti, atsevišķiem apsūdzētajiem tiek inkriminēti vairāki noziedzīgi nodarījumi, aģentūra LETA uzzināja prokuratūrā.

Neviena no lietā apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos neatzīst. Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Kā ziņots, kopumā KNAB šajā lietā pie kriminālatbildības lūdza saukt trīs valsts amatpersonas un septiņas privātpersonas par krāpšanas, kukuļdošanas, kukuļņemšanas, dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas, komerciālās uzpirkšanas un viltotu dokumentu izmantošanas gadījumiem 2009.gadā, tostarp ar viltu iegūstot tiesības uz naudu par kopējo summu ne mazāk kā 100 000 latu apmērā.

Piemēram, Kramzaku KNAB aizturēja aizdomās par 80 000 latu kukuļņemšanu. Kukulis, iespējams, bijuši būvfirmas "Rīgas firma Pamats" par brīvu veiktie darbi viņa privātmājā.

Laikraksts "Diena" iepriekš rakstīja, ka izmeklēšanā atklātā iespējamā shēma ir šāda: slimnīcas amatpersonas, līdzdarbojoties būvuzraugiem "Projektu vadības un attīstības birojs", kopā ar būvniekiem "Pamats" "uzpūtuši" tāmes būvprojektiem 2009.gadā, no tā gūstot labumu, nevis izvēlējušies lētāko piedāvājumu.

"Shēma ir tāda: tiek iesniegta tāme, un, kad visi pretendenti iesnieguši piedāvājumus, kāda no amatpersonām ar tiem iepazīstas un secina, ka "Pamata" piedāvājums ir ļoti izdevīgs. Bet starpība starp piedāvāto līgumsummu un nākamā pretendenta piedāvāto cenu ir ļoti liela," laikrakstam skaidrojis prokurors Leja. Tad līdz piedāvājumu atvēršanai tāmes samainītas. Tāda aina, iespējams, bijusi slimnīcas Vecāku mājas rekonstrukcijas gadījumā. Sākotnējā iesniegtā tāme bijusi 369 000 latu, bet pēc tam jau parādījušies 390 000 latu. Rekonstrukcija tika pilnībā veikta par ziedojumiem.

Valsts galvoto kredītu apmaksāto slimnīcas daudzfunkcionālā korpusa būvdarbu divu kārtu iepirkuma gadījumā, pēc izmeklētāju domām, izmantota cita shēma. Būvnieki aprēķināja summu, par kādu pašiem izdevīgi veikt darbus, un tai pieskaitīja klāt summas, kuras vēlējās saņemt amatpersonas. Būvdarbiem netika rīkots konkurss, bet gan sarunu procedūra, tāpēc samainīt tāmes nebija nepieciešamības. Te krāpšanas ceļā zaudēti vismaz 33 000 latu, uzskata izmeklētāji.

Nelikumīgas darbības atklātas arī Bērnu slimnīcas Uzņemšanas nodaļas vienkāršotās renovācijas darbu iepirkumā, cenšoties radīt sadārdzinājumu par 47 000 latu.

Operatīvie dienesti