Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kalnciema kvartāla galerijā arī Ingunas Skujas un Melisas Bradenas darbi

19. aprīlī Rīgā, Kalnciema kvartāla galerijā, durvis vēra izstāde “Tumšie dārzi”, kas ir veltīta mākslas izpausmēm keramiskajos materiālos. Izstādē piedalās   Verners Lazdāns, Inese Margēviča, Elīna Titāne, Andris Vēzis un tandēms Skuja Braden. Izstāde apskatāma līdz 2018. gada 19. maijam. 11. maijā pl. 18.00 notiks priekšlasījums, veltīts vēsturei kā arī aktuālajiem procesiem mūsdienu keramikas un porcelāna mākslā.

Izstādē “Tumšie dārzi” skatītājiem ir iespējams iepazīties ar autoru redzējumu kreamikā, akmensmasā, porcelānā un citos keramiskajos materiālos. Latvijas keramiķu un praktiski strādājošu porcelāna mākslas autoru loks ir daudzveidīgs un plašs; ikkatrs autors tajā ir ar savu unikālu rokrakstu un darbošanās stilu. Izstādei izvēlētie mākslinieki pārstāv plašu profesionāļu spektru un ilustrē dažādos veidus, kā var ienākt un darboties šķietami noslēgtajā keramiķu un porcelāna mākslinieku lokā - gan attīstot dizaina objektus, gan veidojot augsti mākslinieciskas formas, gan nododoties virsmas apgleznojumiem, kā arī iemiesojot materiālā vizuālās mākslas tēlus un radot fantastiskas pasaules. Izstādē “Tumšie dārzi” skatāmo darbu autori ir profesionāli keramiķi, diplomēti dizaineri, vai arī mākslinieki, kuri, līdz ar darbošanos vizuālajos medijos, ir pievērsušies savu ideju iemiesošanai keramiskajos materiālos. Kopumā izstāde piedāvā neierastu autoru izlasi un viņu darbu salikumu.

Verners Lazdāns plašākai auditorijai zināms kā gleznotājs. Taču kādā brīdī aizrāvies ar keramiku, ieformējot šajā materiālā un piešķirot ķermeniskas dimensijas tiem tēliem, kas līdz tam parādījās viņa gleznu plaknēs. Vernera Lazdāna veidotajos keramikas objektos abstraktais mijas ar organisko, biomorfais ar antropomorfo un varbūt pat ļauj aizvirzīties līdz spekulācijām par citplanētisko.

Inese Margēviča ir keramiķe, kuras iecienītais materiāls ir porcelāns un māksliniecisko līdzekļu arsenālā atrodama gan mazo formu tēlniecība, gan trauku oriģinālformu radīšana, gan arī unikāli porcelāna apgleznojumi. Izstādē būs skatāmi darbi no cikla “Riteņbraucēja un dārzs”; šīs sērijas darbiem raksturīga poētiska tēlu sistēma un autores radīta priekšmetu oriģinālforma un apgleznojums, kas veikts ar roku.

Elīna Titāne ir jaunās paaudzes keramiķe, kura jau ir iemantojusi stabilu atpazīstamību Latvijā un ārvalstīs. Viņas radošajā darbībā līdzās pabeigtam mākslas darbam būtisks ir arī tā tapšanas process. Autore meditatīvā procesā nesteidzīgi lipina, tīra, veido mālu, akmensmasu vai porcelānu, līdz šādi ar rokām “uzaudzētie” objekti līdzinās dabā sastopamām formām, taču nav konkrēta kāda floras vai faunas parādības kopija.

Andris Vēzis ir dizainers, kurš strādā kā mākslinieks gan ar priekšmetu formu, gan arī ar to dekoru, un no visiem keramiskajiem materiāliem konsekventi izmanto porcelānu, veidojot gan funkcionālus, ikdienā lietojamus priekšmetus, kuros komerciālais potenciāls ideāli saplūst ar māksliniecisko vērtību, gan arī eksperimentē un rada darbus, kuru estētiskās kvalitātes ļauj ierindot tos mākslas un pat abstraktās mākslas kategorijā.

Skuja Braden ir mākslinieču Ingūnas Skujas un Melisas Breidenas (Melissa Braden) tandēms, kas plecu pie pleca strādā jau no 20. gadsimta 90. gadu vidus. Mākslinieces darbojas kopā pie katra darba, ikvienā tā tapšanas etapā, labojot un papildinot viena otras veikumu. Oriģinālas formas vāzes un citi priekšmeti parasti ir krāšņi formas un detaļu ziņā; bagātīgi apgleznoti dažādu tehniku sajaukumā, kā arī izmantojot autorpaņēmienus. Tēmu ziņā Skuja Braden izmanto visdažādākos impulsus no apkārtējās sociālās, kultūras un politiskās vides, kritiski komentējot un pat kariķējot, viņuprāt, netīkamas lietas un svinot, savukārt,  svinamas un baudāms parādības.

Izstāde un priekšlasījums norisinās Kalnciema kvartāla galerijas 2018. gada izstāžu programmas “Iepazīsti Latvijas mākslas vērtības” ietvaros. Izstādes un priekšlasījuma apmeklējums ir bez maksas. Programmu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome. Izstādi atbalsta Daugavpils Marka Rotko centrs.

Kultūra