Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ar dažādiem pasākumiem pieminēs 1991.gada barikāžu laiku

Rīgā šodien notiks virkne 1991.gada barikāžu piemiņas un atceres pasākumu.

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) un citas valsts augstākās amatpersonas šodien plkst.12 noliks ziedus bojāgājušo barikāžu aizstāvju atdusas vietās II Meža kapos.

Plkst.14 Saeimas Prezidija locekļi un deputāti piedalīsies barikāžu piemiņas ugunskura iedegšanā Saeimas nama pagalmā, lai kopā ar klātesošajiem, baudot putru un tēju, dalītos atmiņās par 1991.gada janvāra dienu notikumiem, savukārt plkst.14.30 Saeimas priekšsēdētāja Saeimas nama Viesu zālē tiksies ar barikāžu laika žurnālistiem, kuri 1991.gadā iesaistījās vēsturisko notikumu atspoguļošanā.

Godinot barikāžu dalībniekus un atceroties janvāra notikumus pirms 23 gadiem, Latvijas Kara muzejā plkst.14 norisināsies barikāžu atceres pasākums. Pasākumā ar savām atmiņām un pārdomām par barikāžu laiku dalīsies bijušais lauksaimniecības ministrs Dainis Ģēģeris, Latvijas īpašās brīvprātīgo vienības koordinators Imants Vingolds un toreizējais Latvijas Augstākās Padomes Aizsardzības štāba Operatīvā štāba Koordinācijas centra vadītājs Jānis Aivars Baškers. Pasākuma viesus sveiks Rīgas Doma kora skolas audzēkņi un Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija, bet pasākumu vadīs vēsturnieks Mārtiņš Mitenbergs.

Savukārt Rātslaukumā pkst.14 notiks Rīgas domes rīkots pasākums, kurā piedalīsies barikāžu notikumos bojāgājušo tuvinieki, tā laika vadošie Iekšlietu ministrijas un Rīgas milicijas darbinieki, kā arī Barikāžu fonda locekļi un Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvji.

Plkst.16 Saeimas priekšsēdētāja, Prezidija locekļi un citas valsts augstākās amatpersonas piedalīsies ziedu nolikšanā pie Brīvības pieminekļa, bet pēc tam, plkst.16.20, pie bijušās Iekšlietu ministrijas (IeM) ēkas Raiņa bulvārī 6 tiks atklāta barikāžu notikumu piemiņas plāksne. Piemiņas plāksnes atklāšanā piedalīsies augstākās valsts amatpersonas, IeM vadība, barikāžu notikumu dalībnieki, toreizējie Bauskas miliči un citi, kā arī barikāžu laikā bojāgājušo ģimenes locekļi. Pēc piemiņas plāksnes atklāšanas pasākuma dalībnieki noliks ziedus arī pie kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā.

Doma laukumā plkst.17 tiks iekurts barikāžu piemiņas ugunskurs.

Rīgas Domā šodien plkst.18 notiks svētbrīdis un koncerts. Koncertā muzicēs koklētāja Laima Jansone un Rīgas kamerkoris "Ave Sol". Koris izpildīs latviešu kormūzikas klasiku - Jēkaba Graubiņa, Jurjānu Andreja un Emiļa Melngaiļa latviešu tautasdziesmu apdares, kā arī Pētera Barisona un Jāzepa Vītola kora dziesmas. No mūsdienu repertuāra "Ave Sol" sniegumā varēs dzirdēt Pētera Plakida skaņdarbu "Tavas saknes tavā zemē" ar Vizmas Belševicas dzeju, kā arī Ērika Ešenvalda kompozīciju "O salutaris hostia". Rīgas kamerkori "Ave Sol" šajā koncertā diriģēs Andris Veismanis, kurš 2013.gada rudenī kļuva par kora galveno diriģentu.

Koncertā piedalīsies arī "Sinfonietta Rīga" stīgu kvartets, kurš atskaņos amerikāņu minimālista Filipa Glāsa meditāciju, kā arī improvizēs tēlainu skici "Saullēkts" kopā ar Laimu Jansoni. Programmu kuplinās arī solistes Ievas Paršas skanīgā balss un aktiera Ulda Anžes lasītās dzejas un prozas rindas. Pirms koncerta klausītājus uzrunās mācītājs Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš.

Barikāžu aizstāvju piemiņai Rīgā šodien tiks pacelti Latvijas valsts karogi, bet pasākumu laikā to norises tuvumā tiks noteikti īslaicīgi satiksmes ierobežojumi.

Latvijas Tautas frontes organizētās barikādes, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem, bija unikāls nevardarbīgas pretošanās paraugs. Tas bija satraukumu pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju.

1991.gada 13.janvāra vakarā Rīgā sāka celt barikādes, lai aizsargātu Augstākās Padomes ēku, televīziju, Daugavas tiltus un citus stratēģiski svarīgus objektus. 16.janvārī sāka aktivizēties OMON vienība. Apšaudē pie Vecmīlgrāvja tilta gāja bojā Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks.

Asiņainākie notikumi risinājās 20.janvārī, kad OMON mēģināja ieņemt IeM ēku. Bojā gāja pieci cilvēki, kuru vidū bija skolnieks Edijs Riekstiņš, divi iekšlietu darbinieki - Vladimirs Gomonovičs, Sergejs Konoņenko - un Rīgas kinostudijas operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne.

Latvijā un pasaulē