Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ārstu biedrība sola panākt visu "legālo narkotiku" aizliegumu

Mērķis ir visu "legālo narkotiku" aizlieguma un kriminalizācijas panākšana Latvijā, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis.

Apinis apņēmies aktualizēt augu maisījumu jeb tā dēvēto "legālo narkotiku" pilnīgas aizliegšanas jautājumu Saeimā. Viņš sacīja, ka būtu gatavs nolīgt bijušo Veselības ministrijas (VM) parlamentāro sekretāri Lieni Cipuli kā galveno speciālisti šo likumdošanas izmaiņu virzīšanai.

Tāpat LĀB tuvākajā laikā plāno rīkot reklāmas kampaņu iedzīvotājiem par narkotiku negatīvo ietekmi. Tā varētu būt gan vides reklāma, gan reklāma televīzijā un internetā, sacīja Apinis.

LĀB pārstāve un sertificēta psihoterapeite Gunta Ancāne šodien žurnālistiem pēc nozares ekspertu diskusijas ""Legālās narkotikas" Latvijā" sacīja, ka nav zināms, cik tieši cilvēku Latvijā lieto "legālās narkotikas", tomēr šo cilvēku neesot maz. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka šāds narkotiku apzīmējums nav korekts un to pēc iespējas ātrāk vajadzētu likvidēt.

"Jebkura narkotiku lietošana ir pašdestruktīva. Visas šīs vielas agrāk vai vēlāk izraisa atkarību," uzsvēra Ancāne.

Tāpat psihoterapeite norādīja, ka ir svarīgi saprast iemeslus, kā sākas narkotiku lietošana. "Ne jau katrs jaunietis izrāda par tām interesi. Ja izrāda, tas nozīmē, ka cilvēks nejūtas emocionāli labi. Varētu sākt interesēties, kā novērst šo emocionālo diskomfortu," viņa teica.

Jau ziņots, ka kopš 2013.gada 14.novembra Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) ir tiesības izdot pagaidu - 12 mēnešu - aizliegumu psihoaktīvām vielām. Līdz šim šāds aizliegums noteikts sešām vielām.

Aizliegums nozīmē, ka tiek aizliegta konkrētās vielas un tās saturošu izstrādājumu izgatavošana, iegādāšanās, glabāšana, pārvadāšana, pārsūtīšana vai izplatīšana.

Lai aizliegtu kādu psihoaktīvo vielu, SPKC ir jāsaņem informācija no institūcijas, kas ir tiesīga sniegt tiesu eksperta slēdzienu, vai arī par jaunu psihoaktīvo vielu informācija tiek iegūta no agrīnās brīdinājuma sistēmas. Viena mēneša laikā šī informācija tiek izvērtēta un pieņemts lēmums par vielas aizliegšanu. Ja viela ir jauna, tiek veikts vielas riska novērtējums. Pēc šīs procedūras SPKC rekomendē Veselības ministrijai pakļaut jauno psihoaktīvo vielu pastāvīgai kontrolei. Nepieciešamības gadījumā tiek lūgts arī citu ekspertu viedoklis par jauno vielu un tās pielīdzināmību narkotiskai vai psihotropai vielai.

Latvijā un pasaulē