Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Basas kājas - jauna policijas darbinieka forma vai protestu akcija

Katra Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts rotācijas kārtībā uz sešiem mēnešiem kļūst par prezidējošo valsti un vada ES Padomes darba norisi. Arī Latvija 2015.gada 1.janvārī kļūs par ES prezidējošo valsti. Taču daudziem Latvija, kā prezidējoša valsts, paliks atmiņā ar policistiem, kas spiesti strādāt basām kājām.

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA) norāda, ka Valsts policija (VP) ziemas zābakus (vīriešu), vasaras zābakus (vīriešu) un kurpes (vīriešu) pēdējo reizi iegādājās 2012.gadā. IeM NVA rīkotais iepirkums 2012.gada 6.novembrī beidzās ar rezultātu daļā "Ziemas zābaki (sieviešu) un 4.decembrī daļā "Kurpes (sieviešu)".

2014.gada 14.oktobrī IeM NVA informēja Valsts policiju par uzvarētāju iepirkuma daļā “Kurpes", bet 16.oktobrī informēja par to, ka Iepirkuma uzraudzības birojā ir saņemta sūdzība un līguma slēgšana ir apturēta. 2014.gada 29.oktobrī IeM NVA informēja Valsts policiju par uzvarētāju iepirkuma daļā “Darba zābaki", bet 12.novembrī informēja par to, ka Iepirkuma uzraudzības birojā (IUB) ir saņemta sūdzība un līguma slēgšana ir apturēta.

Saskaņā ar IUB mājaslapā pieejamo informāciju (http://www.iub.gov.lv/iubsearch/q/apavi/pt/complaint/) ir pieņemts lēmums aizliegt slēgt līgumu par apavu piegādi.

LIDA konstatē, ka Valsts policija atkal paliek bez formas apaviem, jo iepirkums ir apturēts - aizliegts slēgt līgumu. Tādējādi lidostā “Rīga", Rīgā un Latvijas teritorijā viesus no Eiropas un visas pasaules sagaidīs Valsts policijas darbinieki ar basām kājām vai labākā gadījumā pastalās, ja kādam tie saglabājušas no dziesmu un deju svētkiem.

LIDA norāda, ka IeM Nodrošinājuma valsts aģentūra nespēja nodrošināt Valsts policiju ar apaviem, lai policijas darbiniekiem nevajadzētu pārvērst dienesta pienākumus par protestu akciju “Basas kājas", kāda bija noturēta Lietuvā.

2014.gada 2.oktobrī tikšanās laikā ar iekšlietu ministru R.Kozlovski LIDA norādīja uz akūtu problēmu ar apaviem un ministrs teica, ka norīkos veikt attiecīgas pārbaudes.

Rodas iespaids, ka IeM NVA strādā nekompetenti cilvēki, vai arī tiek radīti apstākļi, lai pasliktinātu jau tā krīzē esošo policistu formas apavu un tērpu iegādi. Ja reiz NVA netiek galā ar saviem uzdevumiem, nespēj novērst aplamības likumos, normatīvos aktos, sagatavot un iesniegt priekšlikumus, lai nepieļautu iepirkumu procedūru novilcināšanu, tad ir nepieciešams mainīt vadību. Taču nav pieļaujams, ka policijas darbinieki būs spiesti strādāt basām kājām.

Papildus LIDA norāda, ka NVA un tās atbildīgas amatpersonas nespēja izkontrolēt līguma izpildi ar Rīgas tehnisko universitāti (RTU), kura uzņēmās izstrādāt formas tērpa projektus.

Vainas daļa jāuzņemas valdībai, Valsts kancelejai, kas nav organizējusi precīzu un savlaicīgu likumu un noteikumu izpildi, lai Valsts policija nepaliktu bez apaviem un darbiniekiem nevajadzētu pildīt dienesta pienākumus ar basām kājām.

Latvijā un pasaulē