Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Drīkstēs nomedīt 150 lūšu

Sākot no 1. decembra, Latvijas mežos sākas jaunā lūšu medību sezona, kas turpināsies līdz nākamā gada 31. martam, liecina Valsts mežu dienesta izdotais rīkojums. Tas arī paredz, ka pieļaujamais lūšu nomedīšanas apjoms šajā sezonā ir 150 dzīvnieku, ziņo aģentūra LETA.

Arī iepriekšējā medību sezonā limits bija 150 lūši, savukārt tika nomedīti 147 lūši. Tāpat rīkojums paredz, ka šajā sezonā lūšu medības aizliegtas Zemgales virsmežniecības Jelgavas nodaļas uzraugāmajā teritorijā, izņemot Tērvetes, Bukaišu, Augstkalnes, Līvbērzes pagastu, un Valgundes pagasta teritorijā ārpus Ķemeru nacionālā parka. Tāpat medības aizliegtas Bauskas nodaļas uzraugāmajā teritorijā, izņemot Bārbeles,
Dāviņu, Skaistkalnes, Stelpes, Vecsaules un Vecumnieku pagastu, kā arī Rīgas reģionālās virsmežniecības Babītes nodaļas uzraugāmajā teritorijā.
Sākotnējais nomedīšanas apjoms — 90 lūši — sadalīts pa virsmežniecībām. Austrumlatgales virsmežniecībai — desmit lūši, Centrālvid­zemes — 15, Dienvidkurzemes, Dienvidlatgales, Rīgas reģionālajā, Sēlijas, Zemgales — katrā pieci, Ziemeļaustrumu — 15, Ziemeļkurzemes — desmit, Ziemeļvidze­-
mes — 15. Medīšanas apjomu nav atļauts pārsniegt līdz 2014. gada
23. decembrim un izmantot citā virsmežniecībā līdz 2015. gada 15. februārim. Pārējā nomedīšanas apjoma vienota kārtība tiek noteikta no 24. decembra.
Par nomedītajiem dzīvniekiem jāinformē Valsts meža dienests, tāpat jāinformē par ikvienu lūsi, kura bojāejas cēlonis nav medīšana.
Lai netiktu pārsniegts noteiktais pieļaujamais lūšu nomedīšanas apjoms valstī, no 2014. gada 16. februāra Valsts mežu dienesta Medību daļa koordinē atlikušā nomedīšanas apjoma izmantošanu, ieskaitot tā pieļaujamā apjoma pārdali, kas virsmežniecībās palicis neizmantots pēc sākotnējā sadalījuma.
Kā norāda dienestā, Eiropas val­stu mērogā gan lūsis, gan arī vilks ir apdraudēts un tādēļ iekļauts aizsargājamo sugu sarakstos. Šo sugu aizsardzību nosaka arī Latvijā ratificētas starptautiskās konvencijas un Eiropas Savienības valstu likumi. Taču dokumenti pieļauj ar vietējiem apstākļiem saistītas atkāpes no vispārējām prasībām. Lai iegūtu konkrētos datus, attiecīgajām sugām tiek veikts monitorings, kura mērķis ir sistemātiski noteikt, vai populācija sekmīgi atjaunojas dotās medību slodzes apstākļos. ◆

Latvijā un pasaulē