Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Īrija pilnībā pāries uz videi draudzīgu spuldžu izmantošanu

Īrijas valdība vienojās ar 2009. gadu aizliegt kvēldiega spuldžu izmantošanu, kā arī aplikt vidi visvairāk piesārņojošās automašīnas ar īpaši lielām nodevām.

Tādējādi pēc gada visiem Īrijas iedzīvotājiem būs jāpāriet uz videi draudzīgo spuldzīšu izmantošanu, aizvietojot parastās, kas tika izgudrotas tvaika dzinēja ērā. Modernās spuldzītes patērē ievērojami mazāk elektroenerģijas.

Pēc jauno noteikumu stāšanās spēkā, Īrijas emitētā oglekļa dioksīda (CO2) apjoms tiks samazināts par 700 000 tonnām gadā, bet mājsaimniecību rēķini par elektroenerģiju kopumā visā valstī samazināsies par 185 miljoniem eiro (130 miljoniem latu), lēš Īrijas valdība.

Vides aizsardzības organizācijas "Greenpeace" pārstāvji pozitīvi novērtēja Īrijas plānotās izmaiņas, paužot cerību, ka arī pārējās valstis sekos tās piemēram.

Vienlaikus Īrijā paredzams ar nākošā gada jūliju aplikt visas reģistrējamās, kā arī importētas automašīnas ar īpašām nodevām atkarībā no to radīto CO2 apjoma, tostarp par videi draudzīgāko automašīnu būs jāsamaksā 100 eiro (70,3 latus), bet par CO2 lielākajiem emitētājiem - 2000 eiro (1405,6 latus). Savukārt līdz izmaiņu ieviešanas nopirktas automašīnas kā arī iepriekš tiks apliktas ar nodevām atkarībā no dzinēja apjoma.

Vienlaikus jaunām mašīnām tiks ieviests obligātais nosacījums atzīmēt uz automašīnām to vides draudzīguma vai arī nedraudzīguma līmeni.

Parakstot Kioto protokolu, Īrija apņēmusies līdz 2012. gadam samazināt CO2 izmešu apjomu līdz 63 miljoniem tonnu, salīdzinot ar aptuveni 70 tonnām pašlaik.

Latvijā un pasaulē