Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izveidota izglītojoša interneta vietne par latviešu strēlniekiem un viņu kaujām

Izveidota izglītojoša vietne par latviešu strēlniekiem un viņu kaujām, kuras tapšanā izmantoti valsts un privātpersonu ziedotie līdzekļi 26 414 eiro apmērā,  informēja filmas "Dvēseļu putenis" projekta sabiedrisko attiecību vadītāja Eva Mežīte.

Viņa skaidroja, ka no šīs summas 19 600 eiro ir Saeimas piešķirtais finansējums, kas projektam novirzīts caur Kultūras ministriju. No Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas finanšu līdzekļiem projektam atvēlēti 5000 eiro, savukārt atlikušos 1814 eiro ziedojušas privātpersonas. Mājaslapas programmēšanas un citus izstrādes darbus veica uzņēmums SIA "Codeart".

Interneta vietne veidota kā attēlu un video apkopojums par latviešu strēlniekiem un valsts brīvības izcīnīšanu, izmantojot Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Kara muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiālus. Tāpat projekta izveidē izmantoti mūsdienu video, foto liecības un dokumentu vākumi, kas iegūts no strēlnieku pēctečiem. Interneta lapā rodama arī informācija par filmas "Dvēseļu putenis" projektu un tās veidotājiem, kā arī skatāmas filmas uzņemšanas epizodes.

Mājas lapas sadaļā "Laika līnija" atainoti vairāk nekā 60 nozīmīgākie notikumi latviešu strēlnieku cīņu gaitās gan pirms Latvijas valsts pasludināšanas, gan Latvijas Neatkarības kara laikā - sākot no 1914.gada augusta, kad sākās Pirmais pasaules karš, līdz 1921.gadam, kad Latviju "de iure" atzina Antantes Augstākā padome.

Tāpat interneta vietnē iekļautajā kartē iespējams sekot līdzi Pirmā pasaules kara frontes pārmaiņām Latvijas teritorijā, savukārt kompaktie apraksti papildināti ar saitēm uz ārējiem resursiem, kuros rodama vēl padziļinātāka informācija. Katram notikumam piemeklēts arī atbilstošs Aleksandra Grīna romāna fragments.

Izglītības uzņēmuma "Lielvārds" kompetences centrā Rīgā, Baznīcas ielā 20/22, 5.janvārī plkst.16 notiks interneta vietnes "dveseluputenis.lv" atvēršanas pasākums.

Tā laikā paredzēta arī saruna par latviešu strēlniekiem, viņu vietu Latvijas vēsturē un vēstures mācīšanu skolās. Diskusijā piedalīsies filmas "Dvēseļu putenis" režisors Dzintars Dreibergs, interneta vietnes "dveseluputenis.lv galvenais satura veidotājs, vēstures doktors Jānis Šiliņš, izglītības uzņēmuma "Lielvārds" valdes priekšsēdētājs Aivars Gribusts, Rīgas Juglas vidusskola vēstures skolotāja, Vēstures skolotāju biedrības un Eiropas Vēstures izglītotāju asociācijas (EUROCLIO) locekle Dzintra Liepiņa u.c.

Kā ziņots, ar ainām no "Slokas kaujas" un ar strēlnieku peldi jūrā uzsākts filmas "Dvēseļu putenis" otrais filmēšanas posms, aģentūru LETA informēja Mežīte.

Otrajā filmēšanas posmā tiks uzņemtas arī ainas no kaujām "Nāves salā". Tās bija kaujas, kurās cīņu kopā turpināja 2. Rīgas un 3. Kurzemes latviešu strēlnieku bataljonu. "Kaujas bija ļoti saspringtas, intensīvas un vācieši vairākkārt pielietoja indīgās gāzes. "Nāves salā" kopumā latviešu strēlnieki zaudēja vairāk nekā 800 cilvēku, tai skaitā 167 kritušos," teica Mežīte.

Vairākas epizodes tiks uzņemtas kino pilsētā "Cinevilla", Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē un "Koka Rīgā". Filmas "Dvēseļu putenis" trešo un ceturto posmu filmēs 2018.gada janvārī un maijā, savukārt tās pirmizrāde paredzēta 2019.gada 11.novembrī.

Filmas galveno aktieru vidū ir vairāki Latvijas profesionāļi, tostarp, Vilis Daudziņš, Ivars Krasts un Gatis Gāga, Mārtiņš Vilsons, Rēzija Kalniņa, Raimonds Celms, jaunais aktieris Jēkabs Reinis, Ieva Florence un citi.

Latvijā un pasaulē