Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latviešu skatuviskās dejas svētki “Zvaigžņu rakstu kalējiņi” – dāvana Latvijai simtgadē

Jau piecpadsmit gadu Tautas deju ansamblis (TDA) “Lielupe” koncertā “Mēs mīlam dejā” Jelgavā pulcē Latvijas vadošos deju ansambļus. Šoreiz skatītājiem tiek piedāvātas divas dažādas programmas, aicinot uz koncertu “Zvaigžņu rakstu kalējiņi” Latvijas Nacionālajā operā un baletā 13. februārī pulksten 19 un koncertu “Mēs mīlam dejā – 15” Jelgavas Kultūras namā 18. februārī pulksten 19.

“Sportistiem lielākais mērķis ir piedalīties olimpiādē, bet dejotājiem lielākā laime ir dejot uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves,” teic TDA “Lielupe” mākslinieciskā vadītāja Elita Simsone. Kopā ar jelgavniekiem TDA “Lielupe” operas koncerta pirmajā daļā TDA “Dancis”, “Gatve”, “Rotaļa”, “Teiksma”, “Vektors” un deju ansamblis “Daiļrade” izpildīs dejas no latviešu tautas dejas klasikas līdz mūsdienu skatuviskajai tautas dejai, sniedzot skatītājiem pašu labāko, kas raksturo katru kolektīvu. Savukārt otrajā daļā tiks izdejots uzvedums “Zvaigžņu rakstu kalējiņi”. Tas ir horeogrāfa Agra Daņiļeviča un režisora Uģa Brikmaņa jaunākais kopdarbs, kas tapis TDA “Lielupe” 55. jubilejai, skatītājiem tiks rādīts otro reizi un ko izdejos “lielupieši” un A.Daņiļeviča deju skolas “Dzirnas” audzēkņi.

Deju uzvedumu “Zvaigžņu rakstu kalējiņi” caurvij simboliska zemgaļu rota – Nameja gredzens. Gredzenā satinas tīra un debesu kalēju zvaigžņu rakstiem rotāta mīlestība – pats skaistākais, ko katrs cilvēks savā dzīvē var izkalt. Šis ir Jelgavas un visa vēsturiskā Zemgales novada etnogrāfiskais mantojums, kas mūsdienīgā skatījumā tiek saglabāts tautas mūzikā, tērpos un dejā. Uzvedumā piedalās mūziķi Emīls Balceris, Edgars Kārklis, Kristīne Kārkle, Laima Jansone, Ilze Grunte, Mārtiņš Miļevskis, Dzintars Vīksna, Gatis Valters, Arnolds Kārklis un Kaspars Bārbals, tautas mūzikas aranžējuma autori – K.Bārbals un E.Kārklis.
Savukārt 18. februāra koncertā Jelgavā TDA “Dancis”, “Gatve”, “Lielupe”, “Rotaļa”, “Vektors” un deju ansamblis “Daiļrade” izdejos pilnīgi atšķirīgu programmu, kurā pārsteigs gan jaunrade, gan dejotāju azarts.

“Man šķiet, ka rezultāts ir labs – “Lielupe” ir izdarījusi visu, ko esmu iecerējis. Ar mūsu sadarbību esmu ļoti apmierināts,” par kopīgo darbu pie uzveduma “Zvaigžņu rakstu kalējiņi” teic horeogrāfs A.Daņiļevičs. “Liekot roku uz sirds, varu teikt, ka “Lielupe” ir fantastisks kolektīvs, ar kuru man ļoti patika strādāt. Horeogrāfam ir ļoti svarīgi zināt, ka to, kas tiek iestudēts, kāds arī noved līdz galam, nevis atstāj pusratā un dejo, kā pagadās. Strādājot ar “Lielupi”, man par to nebija nekādu uztraukumu – man patīk, ka Elita pret visu attiecas godprātīgi. Ir patīkami darba procesā just, ka dejotāji vadītāju ciena un, galvenais, mīl, un tas viss notiek uz pašdarbības pastāvēšanas pamatprincipiem – brīvprātību, neviltotu entuziasmu un prieku par sasniegto,” tā A.Daņiļevičs.

Gatavojoties uzvedumam, režisors U.Brikmanis secinājis, ka ““Lielupes” gars ir viens no spēcīgākajiem Latvijā”. Viņš kolektīvā novērojis darba prieku un gandarījumu un uzsver: “Ļoti svarīgi, ka dejo visas paaudzes, kas ir spēcīgas, apzinās sevi un to, kā iznest deju un tērpu.”

Dziesmu un deju svētku virsvadītājam Jānim Ērglim uzvedums “Zvaigžņu rakstu kalējiņi” atstājis ļoti labu iespaidu. “Pēc ilgiem laikiem es ieraudzīju, ka ir saskaņotas vairākas lietas: mūzika, deja un ietērps. Līdz tam horeogrāfijas pie šī stila mūzikas kolektīvi izpildīja pārsvarā 19. gadsimta tērpos, bet “Lielupes” izpildījumā ieraudzīju 13. gadsimta tērpus, kas man patīk labāk. Pēc ilgāka pārtraukuma latviešu skatuviskās dejas žanrā bija atgriezies Agris Daņiļevičs. Tas viss kopā man radīja pozitīvas emocijas, un man ir palikušas spēcīgas atmiņas. Apsveicami, ka Elita ir saņēmusies uzvedumu rādīt vēlreiz. Tas nav viegli, jo paralēli jāgatavo obligātais repertuārs, slodze ir milzīga,” uzsver J.Ērglis.

Jau ceturto gadu projektā “Mēs mīlam dejā” piedalās deju ansamblis “Daiļrade”. “Mums tas ir īpašs notikums, jo “Mēs mīlam dejā” ir viens no Latvijas dejas dzīvē svarīgākajiem koncertiem, kur sabrauc iepriekšējās sezonas spēcīgākie kolektīvi,” stāsta “Daiļrades” mākslinieciskā vadītāja Iveta Pētersone-Lazdāne. “Ar Tautas deju ansambli “Lielupe” mums ir ļoti draudzīgas attiecības, un mums ir svarīga šī kopā būšana. Arī atmosfēra koncertā ir ļoti draudzīga, un esam priecīgi, ka vienmēr ir pilna zāle ar publiku. Jelgavnieki ļoti mīl deju, un esmu pamanījusi, ka šo koncertu apmeklē skatītāji no visas valsts. Tādu koncertu, kad uz skatuves kopā dejotu labākie kolektīvi, Latvijā nemaz nav tik daudz. Jelgava ir viena no tām vietām, kur mēs visi varam vienoties dejā, kas mums ir ļoti tuva sirdij. Koncerta nosaukums ir “Mēs mīlam dejā”, un dejotāji tiešām arī pierāda, ka deja viņiem ir ļoti svarīga.”

Iespēju dejot uz operas skatuves novērtē ikviens “lielupietis”. “Pati dejoju jau 25 gadus, tāpēc šis būs ne tikai “Mēs mīlam dejā”, bet arī mans jubilejas gads. Jau kopš bērnības esmu gribējusi dejot uz operas skatuves, tādēļ vēl jo lielāks gods, lepnums un atbildība par šo lielo notikumu. Paldies manam kolektīvam un Elitai, ka sapnis ir piepildījies! Tiekamies operā!” aicina ilggadēja “Lielupes” dejotāja Ilze Ķuse.

Koncertu mākslinieciskā vadītāja ir E.Simsone, kura TDA “Lielupe” vada kopš 1985. gada. Koncertus atbalsta Jelgavas pašvaldība un pašvaldības iestāde “Kultūra”, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, SIA “Rīgas karte”.

Latvijā un pasaulē