Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas vēsturē varētu būt pirmā sieviete premjerministra amatā

Valsts prezidents Andris Bērziņš aicinājis pašreizējo zemkopības ministri Laimdotu Straujumu (V) veidot jauno valdību, tādējādi viņa kļūst par pirmo sievieti Latvijas vēsturē, kurai uzticēti premjerministra amata pienākumi.

"Vienotība" svētdien valdes sēdē nolēmusi virzīt Straujumu par Ministru prezidenta amata kandidāti. Šai pašā valdes sēdē Straujuma arī uzņemta partijas "Vienotība" rindās.

"Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa iepriekš pauda, ka Straujuma pašreizējā valdībā ir vispieredzējušākais cilvēks valsts pārvaldē, tāpat viņai ir doktora grāds ekonomikā un pašreizējā amatā izdevies panākt līdzsvaru zemkopības nozarē.

Arī demisionējušais premjers Valdis Dombrovskis (V) pauda, ka Straujumas ļoti lielā pieredze valsts pārvaldē ir labs pamats, lai viņa sekmīgi tiktu galā ar premjera pienākumiem un nodrošinātu darbu pēctecību.

Līdz šim augstākajos valsts amatos ir bijušas četras sievietes - par Saeimas priekšsēdētājām bijušas Ilga Kreituse, Ingrīda Latimira (bijusī Ūdre) un pašreizējā Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa (V), bet laikā no 1999. līdz 2007.gadam Valsts prezidente bija Vaira Vīķe-Freiberga.

Pēdējās dienās izskan arī salīdzinājumi ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli. Straujuma šodien žurnālistiem atzina, ka šādi salīdzinājumi ir glaimojoši, jo Merkele ir viena no pasaules ietekmīgākajām sievietēm. Taču viņa sevī šādas ambīcijas neredz.

"Taču es esmu arī vienīgā zemkopības ministre. Man šie dzimumu jautājumi nešķiet tik būtiski. Galvenais, kā cilvēks domā un ko dara," atzina Straujuma.

Līdz šim Latvijā valdības ir vadījuši tikai vīrieši. Pirms Straujumas valdību gandrīz piecus gadus, kopš 2009.gada 12.marta, vadīja Valdis Dombrovskis (V). Viņš bija ilglaicīgākais premjers Latvijas vēsturē, kurš vadījis trīs valdības pēc kārtas. Taču reaģējot uz Zolitūdes traģēdiju pagājušā gada 21.novembrī, viņš 27.novembrī paziņoja par demisiju.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, 1951.gada 24.februārī dzimusī Straujuma ir beigusi Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultāti, 1992.gadā viņa ieguvusi ekonomikas doktora grādu.

Pēc augstskolas beigšanas Straujuma strādājusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūtā, SIA "Latvijas Datu centrs", kā arī vadījusi SIA "Latvijas Lauksaimniecības konsultāciju un izglītības atbalsta centrs".

Kopš 1999.gada 16.novembra Straujuma strādāja par valsts sekretāra vietnieci Zemkopības ministrijā, bet no 2000.gada 9.oktobra līdz 2006.gada 31.decembrim viņa bija Zemkopības ministrijas valsts sekretāres amatā.

No 2007.gada janvāra līdz 2010.gada decembrim Straujuma ieņēma Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas valsts sekretāres amatu, bet no 2011.gada janvāra līdz oktobrim viņa bija ministrijas valsts sekretāra vietniece.

2011.gada 25.oktobrī Saeima apstiprināja Dombrovska valdību ar Straujumu zemkopības ministres amatā. Toreiz Straujumu šim postenim bija virzījusi "Vienotība", lai gan viņa pati bija bezpartejiska.

LETA jau ziņoja, ka līdzšinējais premjerministrs Dombrovskis pērn 27.novembrī paziņoja par atkāpšanos no amata. Viņš paskaidroja, ka tādā veidā uzņemas politisko atbildību par Zolitūdes traģēdiju, kas prasīja 54 cilvēku dzīvības.

Pēc Dombrovska demisijas notika vairākas politisko konsultāciju kārtas, "Vienotība" divas reizes piedāvāja prezidentam savus premjera amata kandidātus, taču abas reizes Valsts prezidents Bērziņš tos noraidīja.

Paredzēts, ka jauno koalīciju veidos līdzšinējie valdības partneri - "Vienotība", VL-TB/LNNK, Reformu partija un pie frakcijām nepiederošie deputāti, pieaicinot pašreiz opozīcijā esošu Zaļo un zemnieku savienību.

Latvijā un pasaulē