Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lietuva par eirozonas dalībvalsti kļūs no nākama gada

Eiropas Komisija (EK) un Eiropas Centrālā banka (ECB) trešdien atzina, ka Lietuva ir izpildījusi visus kritērijus eiro ieviešanai. Tādējādi Lietuva 2015.gada 1.janvārī kļūs par eirozonas 19.dalībvalsti. Tiesa gan, Lietuvas iestāšanās eirozonā vēl jāapstiprina arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Galīgo lēmumu Eiropas institūcijas pieņems tuvākā pusotra mēneša laikā.

Šāds lēmums Lietuvā tika gaidīts. Kā tieši pirms EK un ECB atzinumu paziņošanas izteicās Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, Lietuva jau sen ir pelnījusi kļūt par šā kluba biedri.

Jau maija vidū Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks paziņoja, ka Lietuva ar uzviju atbilst prognozējamajiem konverģences kritērijiem. Saskaņā ar 15.maija datiem, uz kuriem balstīti EK un ECB konverģences ziņojumi, Lietuvas valsts sektora parāda un iekšzemes kopprodukta (IKP) attiecība vērtēšanas laika posmā ir 39,4%, tātad daudz zemāka par maksimālo pieļaujamo līmeni - 60%.

Valsts sektora deficīta un IKP attiecība ir 2,2% IKP jeb par 0,8 procentpunktiem zemāka par pieļaujamo 3% robežu.

Ilgtermiņa procentu likmju rādītājs Lietuvā ir 3,6%. Eirozonas valstīm noteiktais ilgtermiņa procentu likmju līmenis ir 5,5%.

Gada vidējās inflācijas rādītājs jau divus gadus konsekventi samazinājies un aprīlī bija 0,6%.

Prezidente uzsvērusi, ka Lietuva pievienosies "stiprāko klubam, kurā mēs paši varēsim pieņemt lēmumus un mūsu valstij vairāk uzticēsies".

Latvijā un pasaulē