Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lietuva saņem pēdējo apstiprinājumu eiro ieviešanai no nākamā gada

Eiropas Savienības (ES) Vispārējo lietu padome devusi pēdējo apstiprinājumu Lietuvas uzņemšanai eirozonā no nākamā gada sākuma, vēsta portāls "Vz.lt".

Padomes lēmumā norādīts, ka Lietuva izpildījusi visus Māstrihtas kritērijus un konverģences prasības eiro ieviešanai, tādēļ tai tiek atļauts no 2015.gada 1.janvāra īstenot 2004.gada līgumā par iestāšanos Eiropas Savienībā paredzētās saistības ieviest Eiropas vienoto valūtu.

Vienlaikus Padome arī noteikusi galīgo un negrozāmo lita un eiro apmaiņas kursu - 3,4528 liti pret vienu eiro. Pēc šāda kursa Lietuvas lits bijis piesaistīts pie eiro jau vairāk nekā 12 gadus.

Jau ziņots, ka 4.jūnijā Lietuvas gatavību eiro ieviešanai apliecināja Eiropas Komisija (EK) un Eiropas Centrālā banka (ECB), 19. un 20.jūnijā Lietuvas uzņemšanu eirozonā atbalstīja eirozonas un ES finanšu ministri, bet 16.jūlijā attiecīgu rezolūciju pieņēma Eiropas Parlaments (EP).

Lietuva gribēja pievienoties Eiropas kopīgajai valūtas telpai jau 2007.gadā, bet tai pietrūka procentpunkta desmitdaļas līdz noteiktajam inflācijas līmeņa kritērijam, kas ir viens no galvenajiem rādītājiem eirozonas paplašināšanā.

Uz pasākumiem, kas veltīti Lietuvas uzaicināšanai eirozonā, Briselē ieradušies premjerministrs Aļģirds Butkevičs, finanšu ministrs Rimants Šadžus, Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks un citas augstas amatpersonas. ES Padomes mītnē Briselē notiks svinības, kurās līdz ar Lietuvas delegāciju piedalīsies Eiropas Komisijas pārstāvji, tostarp Lietuvas deleģētais ES nodokļu un muitas komisārs Aļģirds Šemeta.

30 dienas pēc šā lēmuma pieņemšanas brīža visās Lietuvas tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās visas cenas līdz pat nākamā gada vidum būs jānorāda vienlaikus litu un eiro izteiksmē.

Atbildīgās institūcijas sola uzraudzīt, lai cenas tiktu konvertētas godprātīgi, bet uzņēmēji un varas iestādes plāno parakstīt labas gribas memorandu, apņemoties eiro ieviešanas procesā mākslīgi nepaaugstināt cenas.

Rudenī bankas un citas iestādes, kas strādā ar skaidru naudu, sāks saņemt no Lietuvas Bankas eiro banknošu un monētu komplektus, decembrī tie nonāks tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, bet gada pēdējās dienās - arī lielākajā daļā bankomātu.

No 1. līdz 15.janvārim visās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās vēl tiks pieņemti liti, bet atlikumu jau izdos eiro izteiksmē. Litus bez maksas līdz februāra beigām varēs apmainīt pret eiro pasta nodaļās, bet līdz nākamā gada vidum - visās Lietuvas komercbankās.

Seimam, valdībai un visām valsts aģentūrām vēl jāmaina tūkstošiem tiesību aktu, kuros norādītas cenas vai maksājumi litos.

Kā iepriekš izteicies Šemeta, turpmākās eirozonas paplašināšanās perspektīvas nav skaidras. Lietuva kļūs par 19. un, iespējams, šobrīd arī pēdējo eirozonas dalībvalsti, jo jaunu pretendentu, kas būtu gatavi dalībai, pašlaik nav.

Pēc komisāra teiktā, Lietuvai, kas "vēsturiski cietusi no jebkuriem nemieriem Eiropas kontinentā", svarīgākais ģeopolitiskais mērķis būtu "pēc iespējas dziļāk integrēties Eiropas Savienības kodolā, un eirozona arī ir šis kodols".

"Pēc iestāšanās eirozonā Lietuva būs tik droša kā vēl nekad vēsturē. Es to uzskatu par lielu sasniegumu," viņš uzsvēris.

Latvijā un pasaulē