Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

NVD: šogad bērniem tiks nodrošinātas vairāk nekā 50 000 valsts apmaksātas pediatru konsultācijas

Šogad bērniem tiks nodrošinātas vairāk nekā 50 000 valsts apmaksātas pediatru konsultācijas, aģentūru LETA informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

NVD skaidroja, ka ir veikti vairāki uzlabojumi bērnu veselības aprūpē, ieviešot jaunus pakalpojumus un palielinot valsts finansējumu ambulatoro pakalpojumu sniegšanai. Šogad ārstu konsultācijām, diagnostiskajiem izmeklējumiem un citiem ambulatorajiem pakalpojumiem bērniem kopumā plānoti 74 miljoni eiro, kas ir par 14 miljoniem eiro vairāk nekā pērn.

No šī gada ir veikti arī uzlabojumi valsts apmaksātā bērnu zobārstniecībā attiecībā uz izmantojamajiem materiāliem, skaidroja NVD. Tie paredz, ka bērniem līdz 15 gadu vecumam zobu labošanā tiek izmantotas tikai baltās jeb kompozīta materiālu plombes, kas saskaņā ar Eiropas noteikto regulu ir piemērotākas bērnu zobu ārstēšanai. Līdz šim baltās plombes tika izmantotas priekšzobu labošanai.

Vienlaikus palielināti pakalpojumu tarifi, atbilstoši kuriem tiek maksāts par zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem - līdz ar to šogad zobārstniecībai plānoti par 4,2 miljoni eiro vairāk jeb kopumā 13,2 miljoni eiro. Tādējādi tiek veicināta ārstniecības iestāžu motivācija sniegt bērniem valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus, uzsvēra NVD.

Vēl viens jauninājums ir insulīna sūkņu apmaksa bērniem ar insulīnatkarīgo cukura diabētu, kā nodrošināšana no valsts budžeta līdzekļiem sākta šogad. Ņemot vērā, ka insulīna ievadīšana jāveic vairākas reizes dienā, speciālā sūkņa lietošana atvieglo insulīna ievadi, nodrošinot tā vienmērīgu izdalīšanos un mazākas glikozes līmeņa svārstības. Kopumā insulīna sūkņu un saistītā aprīkojuma nodrošināšanai no valsts budžeta šogad plānoti 710 000 eiro.

Lai diagnosticētu dzīvībai bīstamus elpošanas traucējumus miegā un citus ar miegu saistītus traucējumus, šogad no valsts budžeta līdzekļiem sākta poligrāfijas un polisomnogrāfijas izmeklējumu apmaksa bērniem. Pakalpojuma sniegšanai plānoti vairāk nekā 330 000 eiro, kas ļaus veikt izmeklējumu aptuveni 2000 pacientiem.

NVD norādīja, ka darbs pie bērnu veselības aprūpes pakalpojumu attīstības un to pieejamības uzlabošanas nepārtraukti turpinās. Jaunu pakalpojumu ieviešana un uzlabojumi tiek veikti pakāpeniski, pieejamo budžeta līdzekļu ietvaros.

Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija aprīlī konceptuāli atbalstīja Sabiedrības veselības apakškomisijas piedāvāto ieceri atjaunot pediatru tīklu Latvijā. Apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (V) informēja par apakškomisijas un dažādu ekspertu izstrādāto ideju. Tā paredz nodrošināt pediatrus kā tiešās pieejamības speciālistus otrā un augstāka līmeņa slimnīcās, atjaunojot bērnu ārstu tīklu Latvijā.

Pēc Ražuka domām, Latvijā ir pietiekams pediatru skaits, lai veidotu šāda veida tīklu, tomēr patlaban viņiem neesot, kur strādāt, tāpēc šie ārsti apguvuši dažādas papildu specialitātes. Uz šo pediatru bāzes būšot iespējams atjaunot pediatru tīklu.

Kā iepriekš Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē sacīja Latvijas Pediatru asociācijas prezidente Ilze Grope, Latvijā ir pediatru pieejamības trūkums primārajā aprūpē, un arī ģimenes ārstu ar pediatra specializāciju skaits arvien samazinās.

Pediatru asociācija izteikusi divus priekšlikumus pediatriskās aprūpes uzlabošanai Latvijā. Viens no tiem ir veidot pediatriskās aprūpes tīklu, lai nodrošinātu, ka ir pediatrs, kurš varētu palīdzēt ģimenes ārstu praksēm ar bērnu veselības aprūpi, savukārt otrs, pēc asociācijas domām, reālākais risinājums, varētu būt akūto ambulatoro pediatriskās aprūpes punktu izveide lielākajās Latvijas slimnīcās, tostarp Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Arī Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols pauda atbalstu akūtā ambulatorā centra bērniem izveidi. Viņaprāt, tā būtu ļoti laba ideja, kas atslogotu slimnīcās neatliekamās palīdzības nodaļu, kā arī ļautu koncentrēt augsti kvalificētos un specializētos resursus atbilstošas aprūpes sniegšanai.

Latvijā un pasaulē