Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Opozīcija pieprasa sasaukt Rīgas domes ārkārtas sēdi par Ušakova atbrīvošanu no amata

Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK Rīgas domes deputātu frakcijas vadītāja Baiba Broka Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam (SC) iesniegusi pieprasījumu sasaukt domes sēdi, lai lemtu par neuzticības izteikšanu Rīgas mēram un atbrīvotu viņu no amata.

Pieprasījumu par domes sēdes sasaukšanu pēc nacionālās apvienības aicinājuma parakstījuši arī "Vienotības" deputāti, kā arī bijušais "Saskaņas centra" frakcijas deputāts Vadims Jerošenko, aģentūru LETA informēja partijas pārstāve Evija Vaikina.

Broka skaidroja, ka iemesls šādai prasībai ir pieaugošās bažas par Rīgas domes vadības stilu, kuru raksturojot varas nesatricināmības apziņa, "kas novedis pie rīdzinieku interešu ignorēšanas un diemžēl arī rupjām kļūdām". "Nav pieņemams, ka Rīgas domes vadība pieņem populistiskus un nepārdomātus lēmumus bez skaidras izpratnes par šo lēmumu izpildes iespējamību, kaut vai pieminot plaši reklamētās "rīdzinieku biļetes", kas radījušas haosu rīdziniekiem un kuru dēļ pati Rīgas domes vadība bija spiesta atzīt, ka nav spējusi pareizi plānot savus resursus, lai nodrošinātu savu lēmumu izpildi," norāda apvienības priekšstāve.

"Rīgas domes vadība bizantiskā augstprātībā un pašpārliecinātībā izmanto savu varu veidā, kas kaitē rīdziniekiem. Nav pieļaujams Rīgas domes vadības tiesiskais nihilisms, klaji ignorējot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) norādījumus sabiedriskā transporta biļešu cenu jautājumos, nespēja uzņemties atbildību Zolitūdes traģēdijas lietā, neatzīstot savā pārraudzībā esošās pašvaldības iestādes - būvvaldes - darbībā pieļautās kļūdas, kā arī nevēlēšanās mēģināt rast risinājumus, kas vairotu rīdzinieku spēju justies droši savā pilsētā. Lai novērstu Rīgai un rīdziniekiem vēl lielākas problēmas nākotnē, uzskatām, ka šī domes vadība nedrīkst turpināt savu bezatbildīgo darbību," sacīja Broka.

Saskaņā ar likumu par pašvaldībām gadījumos, kad saņemts priekšlikums par domes priekšsēdētāja atbrīvošanu no amata, priekšsēdētājam ir jāsasauc domes ārkārtas sēde ne vēlāk kā divu nedēļu laikā no priekšlikuma saņemšanas dienas, ja šajā laikā nav paredzēta domes kārtējā sēde. Ja domes priekšsēdētājs noteiktā laikā sēdi nav sasaucis, to dara priekšsēdētāja vietnieks.

Likums paredz, ka vietējās pašvaldības domes priekšsēdētāju var atbrīvot no amata, ja to pieprasa vismaz viena trešdaļa domes deputātu. Ja domes priekšsēdētājs nepilda likumā vai attiecīgās pašvaldības nolikumā noteiktos pienākumus, domes lēmumus, tiesas spriedumus, neievēro likumus vai Ministru kabineta noteikumus, tiesības pieprasīt domes priekšsēdētāja atbrīvošanu no amata ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram. Priekšsēdētājs ir atbrīvots no amata, ja par to nobalso vairāk nekā puse no ievēlēto domes deputātu kopskaita.

Reaģējot uz Zolitūdes traģēdiju, kur lielveikala "Maxima" iegruvumā gāja bojā 54 cilvēki, paraksti neuzticības izteikšanai Ušakovam tika savākti jau pērnā gada izskaņā, taču svētku laikā netika iesniegti. 4.decembrī Ušakovs pats sasauca domes ārkārtas sēdi par "uzticības izteikšanu Rīgas mēram". Tajā koalīciju veidojošo partiju "Gods kalpot Rīgai" un "Saskaņas centrs" deputāti apliecināja atbalstu Ušakovam. Opozīcijā esošās partijas norādīja, ka nevēlas šajā farsā piedalīties, un uz sēdi neieradās.

SKDS aptaujā, kas decembra vidū veikta pēc Rīgas domes pasūtījuma, noskaidrots, ka 72% Rīgā deklarēto iedzīvotāju uzskata, ka Rīgas mēram pēc Zolitūdes traģēdijas no amata nav jāatkāpjas, pretējās domās ir 19% rīdzinieku, bet 9% respondentu nebija konkrēta viedokļa šajā jautājumā. 27.novembrī premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) atkāpās no amata, paziņojot, ka tādējādi uzņemas atbildību par Zolitūdes traģēdiju.

Decembra izskaņā TV3 raidījums "Nekā personīga", atsaucoties uz Ušakovu, vēstīja, ka VL-TB/LNNK esot vēlējusies pamazām iekļauties SC vadītajā Rīgas domes valdošajā koalīcijā un domnieks Aleksandrs Kiršteins prasījis kādu amatu domes komiteju vadībā, tomēr tālāku sadarbību pārtraukusi Zolitūdes traģēdija, pēc kuras VL-TB/LNNK pieslējušies "Vienotības" prasībām pret Ušakovu. SC un VL-TB/LNNK attiecību iespējamu uzlabošanos iezīmējusi Rīgas nākamā gada budžeta pieņemšana, kurā iestrādāti vairāki VL-TB/LNNK priekšlikumi, kuru kopsumma nepārsniedza 350 000 latu, bet visi "Vienotības" priekšlikumi noraidīti. VL-TB/LNNK runas par ciešāku sadarbību ar SC nodēvēja par melīgu propagandu un provokāciju.

Latvijā un pasaulē