Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par nākamā gada augu izvēlēta smaržīgā naktsvijole

Lai augu aizsardzībai pievērstu sabiedrības uzmanību, par 2008. gada augu Latvijas Botāniķu biedrība izvēlējusies smaržīgo naktsvijoli (Platanthera bifolia), liecina Latvijas Dabas fonda mājaslapā ievietotā informācija.

Smaržīgā naktsvijole ir viena no 32 Latvijas savvaļas orhideju sugām. Dažādos Latvijas novados naktsvijole tiek dēvēta arī par kreima puķi, piena puķīti un divlapaino spīganu.

Smaržīgā naktsvijole pagaidām vēl nereti sastopama mitrās pļavās un mežos, tomēr tās izplatību ievērojami mazinājusi savulaik veiktā lauksaimniecības ķimizācija, meliorācija un pļavu aizaugšana.

Naktsvijole ir viena no noslēpumainākajām un nostāstiem apvītākajām augu sugām - graciozi trausliem, baltiem, smaržīgu ziedu ķekariem, kas jo īpaši reibinoši smaržo siltajās jūnija naktīs.

Noplūkta naktsvijole ātri zaudē savu smaržu un drīz arī vīst.

Smaržīgā naktsvijole, neskatoties uz to, ka ir aizsargājama, ir visbiežāk Latvijas florā izplūktais augs smaržīgo ziedu dēļ.

Smaržīgā naktsvijole ir daudzgadīgs, slaids orhideju dzimtas lakstaugs. Augs ir plaši izplatīts Eirāzijā. Smaržīgā naktsvijole aug gan sausos, gan pārmitros mežos un krūmājos, tomēr visbiežāk tā aug pļavās. Uz augu negatīvu ietekmi atstāj pļavu rekultivācija un mēslošana.

Latvijā un pasaulē