Pret Lietuvas "Star1 Airlines" iesniedz bankrota prasību; aviokompānija pārtrauc pārdot biļetes

Pret finanšu grūtībās nonākušo Lietuvas aviokompāniju "Star1 Airlines" trešdien tiesā iesniegta prasība atzīt to par bankrotējušu, un lidsabiedrība pārtraukusi pārdot biļetes.

Bankrota prasību Viļņas apgabaltiesai nosūtījis advokātu birojs "Tavo alga" ("Tava alga"), kas palīdz finanšu problēmās nonākušu uzņēmumu darbiniekiem atgūt neizmaksātās algas. "Star1 Airlines" saviem darbiniekiem ir parādā vairāk nekā 36 000 litu (7000 latu).

"Jā, es to varu apstiprināt. Šodien mēs nosūtījām dokumentus tiesai," aģentūrai BNS teica "Tavo alga" izpilddirektors Mindaugs Raudonis.

Viļņas apgabaltiesas pārstāve aģentūrai BNS teica, ka prasība vēl nav saņemta.

Lietuvas Civilās aviācijas administrācijas direktors Ķēstutis Aurīla aģentūrai BNS teica, ka "Star1 Airlines" pārtraukusi pārdot biļetes. Viņš pauda viedokli, ka tas, iespējams, ir pagaidu pasākums, līdz noskaidrosies situācija.

Lietuvas Civilās aviācijas pārvalde iepriekš trešdien paziņoja, ka pārbaudīs aviokompānijas "Star1 Airlines" finanšu kapacitāti saistībā ar to, ka Īrijas galvaspilsētas Dublinas lidostā parādu dēļ aizturēta šīs kompānijas nomāta lidmašīna.

"Lietuvas kompānija uzņēmumam "Elviria Leasing Limited" bija parādā kārtējos maksājumus par lidmašīnu. Biznesā tā ir ierasta lieta, kas atkarīga no parādu ilguma un kreditoru pacietības. "Star1 Airlines" apgalvo, ka drīzumā situāciju atrisinās," aģentūrai BNS sacīja Aurīla.

Viņš informēja, ka pārvalde sāks izmeklēšanu par lidsabiedrības finansiālo situāciju.

"Lēmums būs atkarīgs no pārbaudes rezultātiem. Ja "Star 1 Airlines" situācija nav kritiska, tai tiks dota atļauja turpināt darbību," piebilda Aurīla, norādot, ka lidsabiedrības vadība pašlaik aktīvi meklē jaunus finansējuma avotus.

Savukārt aviokompānija trešdien paziņoja, ka tās reiss Dublina-Viļņa atcelts tādēļ, ka lidmašīnai nav dota atļauja pacelties no Dublinas lidostas.

""Star1 Airlines" vadība meklē veidus, kā nodrošināt šī reisa pasažieru atgriešanos Viļņā un citu plānoto reisu turpināšanu," teikts kompānijas izplatītajā paziņojumā.

Lietuvas ziņu portāls "delfi.lt" vēsta, ka ar šo reisu uz Lietuvas galvaspilsētu otrdienas vakarā bija plānojuši doties 97 pasažieri, kuri bijuši spiesti visu nakti pavadīt lidostā, turklāt aviokompānija viņiem nav nodrošinājusi nedz pajumti, nedz bezmaksas telefona zvanus un pārtiku.

Trešdien "Star1 Airlines" reisu uz Londonu veica Lietuvas čārterreisu aviosabiedrības "Small Planet Airlines" lidmašīna. "Star1 Airlines" šo reisu nespēja veikt, jo viena no tās lidmašīnām "Boeing 737" ir arestēta Dublinā.

Latvijas aviokompānijas "airBaltic" prezidentam un izpilddirektoram piederošā uzņēmuma "Baltijas aviācijas sistēmas" (BAS) direktors Kristians Kirhheiners (Kristian Kirchheiner) trešdien pauda viedokli, ka "Star1Airlines" lidmašīnas arests Dublinā liecina par to, ka Lietuvas tirgū ir nepieciešama stabila aviokompānija.

BAS mediju attiecību pārstāvis Juris Pētersons aģentūru BNS informēja, ka, pēc Kirhheinera domām, pēdējie notikumi un "Star1" vienīgās lidmašīnas arestēšana Dublinā liecina, ka Lietuva ir palikusi bez vienīgās aviokompānijas.

"BAS lēmums par ienākšanu Lietuvas tirgū ir bijis stratēģiski pareizs un ļoti nepieciešams Lietuvas transporta nozarei. Lietuvā sava stabila aviokompānija ir akūti nepieciešama," teica Kirhheiners.

Savukārt "airBaltic" korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags aģentūru BNS informēja, ka "airBaltic" palīdzēs iestrēgušajiem aviokompānijas "Star1" pasažieriem nokļūt atpakaļ Lietuvā, piedāvājot viszemākās cenas.

"Somija, Latvija, Igaunija un Lietuva ir "airBaltic" mājas tirgi. Tāpēc tas ir vienīgi dabiski, ka mēs vēlamies palīdzēt iestrēgušajiem "Star1" pasažieriem, kuri cieš neērtības tā dēļ, ka aviosabiedrības vienīgajai lidmašīnai ir uzlikts arests. Mēs piedāvāsim "Star1" pasažieriem viszemākās cenas nokļūšanai atpakaļ uz Viļņu, Kauņu un Palangu. Uzturam kontaktus ar "Star1" vadību, lai piedāvātu viņiem savu palīdzību," norādīja "airBaltic" komercdirektors Tero Taskila.

BAS gatavojas dibināt jaunu aviokompāniju Lietuvā, kas sāks darboties 2011.gada pavasarī. Plānots, ka jaunā aviokompānija līdz 2015.gadam piedāvās aviopārvadājumus 28 tiešajos maršrutos no Viļņas.

Lietuvas tūrisma kompāniju "Star Team Group", kurā ietilpst tūrisma aģentūra "Star Holidays" un lidsabiedrība "Star1 Airlines", 2009.gada sākumā nodibināja bijušais tūroperatora "Tez Tour" vadītājs Lietuvā Martins Laivis. Tās otrs īpašnieks ir kompānija "AT investicija", kas pieder uzņēmējam Darjum Žakaitim.

"Star Team Group" no Lietuvas investīciju kompānijas "Hermis Capital" iegādājās biznesa čārterreisu aviokompāniju "HC Airways" un pārdēvēja to par "Star1 Airlines".

"Star1 Airlines" veic regulāros reisus no Viļņas uz galamērķiem Eiropā, kā arī čārterreisus.

Latvijā un pasaulē