Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rīgā notiks starptautiska amatniecības konference

21.oktobrī Gaismas pilī – Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā – norisināsies Eiropas amatniecības konference „Amatu prasmes ilgtspējīgas ekonomikas veidošanai”, kas paredzēta kā platforma diskusijām starp nozari ietekmējošajiem un tajā strādājošajiem.

Konferenci iespējams apmeklēt jebkuram interesantam, un tajā būs iespējams dzirdēt reģionāla, nacionāla un Eiropas līmeņa ekspertu viedokli par amatniecības nozares aktualitātēm.

Dalību Eiropas Amatniecības konferencē jau apstiprinājuši pārstāvji no teju 10 valstīm. „Savu redzējumu par Amatniecību – dizainu un inovācijām, atbalsta instrumentiem, izglītību un nozares saglabāšanu – paudīs eksperti no Apvienotās Karalistes, Bulgārijas, Grieķijas, Nīderlandes, Spānijas, Portugāles un Latvijas,” stāsta pasākuma koordinatore, Zemgales Plānošanas reģiona projektu vadītāja Dace Strautkalne.

Tādēļ konferencē tiks gan prezentētas dažādās idejas, gan veidota diskusija starp Eiropas un nacionāla līmeņa institūcijām, amatniecības centriem, izglītības iestādēm, mazās un vidējās uzņēmējdarbības pārstāvjiem un tūrisma nozares ekspertiem, kas kopīgi spriedīs, kā saglabāt un attīstīt senās amatu prasmes.

Diskusijās tiks uzsvērta projektā „Regio-Crafts” iegūtā pieredze un aicināts saglabāt Eiropas tautu kultūrvēsturi, akcentējot amatniecības nozīmi lokālās ekonomikas stiprināšanai.

„Valda uzskats, ka, ja amatniecība ir izdzīvojusi tūkstošiem gadu, tad tā neizmirs arī mūsdienās, tomēr jau šodien var aizvien skaidrāk novērot, ka prasmīgu amatnieku paliek mazāk, bet jaunieši pievēršas citām nozarēm, amatniecībai paliekot vien entuziastu līmenī,” stāsta konferences rīkotāja. Viņa norāda, ka „Regio-Crafts” īstenošanas laikā ir atrasti daudzi piemēri Eiropā, kas varētu lauzt šo ritējumu un celt amatnieka kā profesijas prestižu – piemēram, Nīderlandē, kur ir senas kuģubūves tradīcijas, jaunieši tiek piesaistīti amatniecībai, izmantojot 3D printeru tehnoloģijas, savukārt Bulgārijā senās tradīcijas iemāca etnogrāfiskā muzeja „bērnu zonā”.

Visas Eiropas reģioni var lepoties ar senām amatniecības tradīcijām, kas izceļ katra senā centra identitāti un līdzi nes pagātnes liecības – savdabīgu kodu, kas atgādina par pagātni. Amatniecība ir nācijas piederības sajūtas veidotāja, un unikālie raksti vai ornamenti veido lokālpatriotismu, ar līdzīgo elementu palīdzību vienlaikus vienojot visus eiropiešus.

Projekta „Regio-Crafts” galvenais mērķis ir stiprināt amatniecības nozīmi Eiropas Savienībā un veicināt sektora attīstību katrā projekta partnerreģionā, tādējādi arī paaugstinot tā lomu ekonomikā. Projekts tiek īstenots INTERREG IV C programmā, tā kopējais budžets ir 1 145 262.62 eiro, kur 85% ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums.

Latvijā un pasaulē