Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sāk spriest par iespēju samazināt sociālo nodokli uzņēmējiem

Valdība varētu apsvērt iespēju samazināt sociālo nodokli uzņēmējiem, aģentūrai LETA šodien pēc Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdes atklāja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V). Pagaidām gan šis variants nav plašāk apspriests - pirms NTSP sēdes to savā starpā pārrunājusi Straujuma ar finanšu ministru Andri Vilku (V) un labklājības ministru Uldi Auguli (ZZS). "To es diskutēju ar finanšu ministru un labklājības ministru bez ministriju klātbūtnes," sacīja Straujuma.

Straujuma skaidroja, ka tas varētu būt kā viens no risinājumiem ēnu ekonomikas samazināšanai un atbalsts uzņēmējiem, ja no nākamā gada minimālā alga tiek palielināta līdz 330 eiro, kā to rosinājusi Labklājības ministrija.

Šis būs tikai viens no risinājumiem, ko augustā plānots skatīt kopā ar minimālās algas paaugstināšanu, neapliekamā minimuma paaugstināšanu un atvieglojuma par apgādībā esošu personu paaugstināšanu. Pagaidām gan vēl nav pārspriests, cik liels sociālā nodokļa samazinājums varētu būt - par precīziem skaitļiem varēs runāt tad, kad būs zināmas jaunākās makroekonomiskās prognozes. "Tie ir tikai varianti izvērtēšanai," uzsvēra premjerministre.

Straujuma arī uzskata, ka ir atbalstāms Labklājības ministrijas ierosinājums celt minimālo algu, jo tas būtu labs solis ēnu ekonomikas īpatsvara samazināšanā. Viņa arī ir gandarīta, ka šodien NTSP sēdē panākta vienošanās, ka jautājumu par minimālās algas palielināšanu skatīs augustā kompleksi ar vairākiem citiem sociālajiem atvieglojumiem.

Ideja samazināt sociālo nodokli uzņēmējiem esot nākusi no Labklājības ministrijas (LM) puses. "Finanšu ministrs par šādu priekšlikumu šodien dzirdēja pirmo reizi, līdz ar to no Finanšu ministrijas (FM) puses tas nav ne vērtēts, ne analizēts," biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja FM Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis. Viņš piebilda, ka Vilks jau vairākkārt ir uzsvēris - primārais, uz ko valdībai būtu jāorientējas, ir iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšana. Tādēļ daudz būtiskāk par vienu lineāru priekšlikumu, kas būtu piemērojams visiem, būtu pārskatīt ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliekamo minimumu un to diferencēt atkarībā no ienākumu līmeņa.

Savukārt labklājības ministrs, vaicāts, kāpēc tapusi ideja samazināt sociālo nodokli uzņēmējiem un ko dotu tā īstenošana, aģentūrai LETA sacīja, ka iespējamās izmaiņas sociālās apdrošināšanas iemaksās ir jāvērtē kompleksi ar neapliekamo minimumu, atvieglojumu par apgādībā esošām personām un minimālās algas celšanu.

"Visam pamatā viennozīmīgi ir jābūt sociālekonomiskajam izvērtējumam, kas pamatotu izmaiņas nodokļos un sniegtu visadekvātāko risinājumu ienākumu nevienlīdzības mazināšanā. Tāpēc līdz augustam jāveic nepieciešamie aprēķini, lai šos priekšlikumus varētu pārrunāt ar sociālajiem partneriem," norādīja Augulis.

Latvijā un pasaulē