Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tiesa liek atjaunot Strīķi KNAB priekšnieka vietnieces amatā

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa ceturtdien atcēla Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Jaroslava Streļčenoka lēmumu par vietnieces Jutas Strīķes atbrīvošanu no amata. "Tiesas spriedums ir loģisks un likumsakarīgs. Ja es pieļautu, ka rīkojums par manu atbrīvošanu ir tiesisks, tad nekad to nepārsūdzētu tiesā. Būšu darbā tiesas norādītājā laikā," aģentūrai LETA uzsvēra Strīķe.

No plašākiem komentāriem viņa pagaidām atturējās.

Pēc sprieduma pasludināšanas KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča norādīja, ka spriedums viņu ir ļoti izbrīnījis. Uz jautājumu, vai Strīķe rīt atgriezīsies darbā, Jurča apstiprināja, ka spriedums paredz Strīķes nekavējošu atgriešanos darbā.

Jurča norādīja, ka pilns spriedums būs pieejams 24.aprīlī un tas noteikti tiks ļoti rūpīgi izvērtēts.

Savukārt Strīķes advokāte Ilona Jirgena norādīja, ka šajā lietā daudz kas bija atkarīgs no prokuratūras atzinuma, kas Strīķei bija pozitīvs. Advokāte piebilda, ka ir ļoti priecīga par lietas iznākumu, bet ļoti labi saprot, ka tā ir tikai pirmā instance.

Jirgena piebilda, ka tāpat Strīķei tiks atlīdzināti aptuveni 5000 eiro par laiku, kamēr viņa nebija darbā.

KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Kristīne Griga aģentūrai LETA norādīja, ka tiesas spriedumu par labu Strīķei bija gaidījusi. Griga minēja, ka arodbiedrība jau iepriekš kopš pirmās Strīķes atlaišanas reizes birojam bija norādījusi uz virkni pārkāpumu no priekšnieka puses, tāpēc bijis paredzams, ka tiesvedības gala rezultāts būs par labu Strīķei, un tas neesot īpašs pārsteigums.

Vaicāta par iespējamību Streļčenokam atlaist Strīķi ceturto reizi, Griga teica, ka pagaidām par šādu notikumu modelējumu komentārus nesniegs.

Lieta līdz tiesai nonāca pēc tam, kad Streļčenoks 7.februārī trešo reizi uzteica darbu savai vietniecei Strīķei, bet šoreiz valdības vadība strīdā neiejaucās un Streļčenoka rīkojumu neatcēla.

Pirmo reizi Streļčenoks Strīķi no amata atbrīvoja pērn 20.decembrī, taču iepriekšējais premjers Valdis Dombrovskis (V) 7.janvārī šo lēmumu atcēla. 14.janvārī Streļčenoks Strīķi atbrīvoja atkārtoti, un 21.janvārī Dombrovskis paziņoja par atkārtotu Streļčenoka rīkojuma atcelšanu un Strīķes atjaunošanu amatā. Otrreiz atjaunojot Stīķi amatā, Dombrovskis uzdeva nodrošināt komisijas izveidošanu KNAB priekšnieka vietnieku novērtēšanai. Lai arī Dombrovskis uzdeva komisijā iesaistīt sadarbības partnerus, tajā darbojās Streļčenoks, viņa palīdze Māra Priedīte un vietniece Ilze Jurča.

Trešo Streļčenoka rīkojumu par Strīķes atbrīvošanu pašreizējā Ministru prezidenta Laimdota Straujuma (V) neatcēla, norādot, ka tajā nav konstatēti būtiski publisko tiesību procesuālie pārkāpumi, kuru dēļ Ministru prezidents būtu tiesīgs rīkoties. Ņemot vērā, ka starp pusēm pastāv darba tiesiskās attiecības, konflikts būtu jārisina tiesas ceļā, uzskatīja valdības vadītāja.

KNAB bija vēlējies, lai šī lieta pēc piekritības tiktu nosūtīta izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā, tomēr tika nolemts, ka lietu arī turpmāk skatīs Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā. KNAB arī bija pieteicis noraidījumu tiesnesei Mairai Griķei saistībā ar to, ka Strīķe savulaik esot vizējusi pret Griķi vērstu iesniegumu. Tiesnese par šādu faktu esot bijusi ļoti pārsteigta.

Streļčenoks pats bija ieradies uz pirmo tiesas sēdi, bet KNAB priekšnieks no jebkādiem komentāriem pirms tiesas sēdes atturējās. Tikmēr Strīķes advokāte Ilona Jirgena, jautāta par lietas iznākumu, pauda, ka "slikts ir tas kareivis, kas negrib kļūt par ģenerāli". Kā trešā persona lietā piedalās arī KNAB Amatpersonu un darbinieku arodbiedrība, ko tiesā pārstāvēja Signe Bole. Viņa norādīja, ka arodbiedrība ir ieradusies, lai aizstāvētu Strīķes intereses, un uzskata, ka viņu nedrīkstēja atbrīvot no amata. Tāpat uz tiesas sēdi bija uzaicināta arī prokuratūra. Prokurore Liene Januševska sacīja, ka prokuratūra ir uzaicināta, lai sniegtu savu atzinumu.

Tikmēr Streļčenoks jau meklē cilvēku, kuru likt Strīķes ieņemtajā amatā. Vispirms uz šo amatu tika izsludināts konkurss, taču kandidāti, kas tajā pieteicās un kas pamatā nāca no KNAB, tika izbrāķēti. Pēc tam atklājās, ka Streļčenoks šim amatam uzrunājis savu bijušo kursa biedru, Drošības policijas (DP) izmeklētāju Aldi Višņevski, kurš jau iesniedzis atlūgumu un DP vairs nestrādā, bet KNAB vēl nestrādājot.

Latvijā un pasaulē