Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ziemeļkoreja: kodolkarš var izcelties kuru katru brīdi

Situācija Korejas pussalā ir kļuvusi ārkārtīgi nedroša, un kodolkarš var izcelties kuru katru brīdi, pirmdien paziņojis Ziemeļkorejas vēstnieka vietnieks ANO.

Runājot ANO Ģenerālās asamblejas atbruņošanās komitejā, Kims Inrjons uzsvēra, ka Ziemeļkoreja "atbalsta pilnīgu kodolieroču likvidēšanu un centienus panākt atbrīvošanos no kodolieročiem visā pasaulē", tomēr ASV radīto draudu dēļ nevar pievienoties šogad 122 valstu parakstītajam kodolieroču aizliegšanas līgumam.

Kims piebilda, ka "ASV nevienu pasaules valsti tik ilgi nav pakļāvušas tik ekstrēmiem un tiešiem kodoldraudiem".

Viņš arī brīdināja, ka ASV "atrodas [Ziemeļkorejas] apšaudes rādiusā, un ja ASV uzdrīkstēsies iebrukt mūsu svētajā teritorijā kaut par collu, tās neizbēgs no barga soda nevienā pasaules malā".

Spriedze Korejas pussalā pēdējos mēnešos ir pieaugusi, ASV prezidentam Donaldam Trampam un Ziemeļkorejas līderim Kimam Čenunam iesaistoties asā vārdu apmaiņā un izsakot draudus iznīcināt otru pusi.

Ignorējot ANO rezolūcijas, Ziemeļkoreja aizvadītā gada laikā ir sarīkojusi divus kodolizmēģinājumus un neskaitāmus ballistisko raķešu izmēģinājumus. ANO Drošības padome septembrī pēc Phenjanas pēdējā kodolizmēģinājuma paplašināja tai piemērotās sankcijas.

Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministri pirmdien sanāksmē Luksemburgā apstiprinājuši jaunas sankcijas pret Ziemeļkoreju, tostarp nosakot pilnīgu investīciju un naftas eksporta aizliegumu. Pastiprināti arī ierobežojumi Ziemeļkorejas pilsoņiem, kuri strādā ES valstīs.

ES paziņoja, ka jaunie soļi sperti, ņemot vērā Ziemeļkorejas radītos "pastāvīgos draudus starptautiskās sabiedrības mieram un stabilitātei".

Ziemeļkoreja 3.septembrī veica savu sesto un līdz šim spēcīgāko kodolizmēģinājumu, izprovocējot pret sevi jaunu sankciju vilni.

Palielināts arī to personu un institūciju skaits, kas iekļauti "melnajos sarakstos", un summa pārskaitījumiem uz Ziemeļkoreju ierobežota no 15 000 eiro līdz 5000 eiro.

Latvijā un pasaulē