Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zinātnieki satraukti par iespējamu finansējuma beigšanos

Ja valdība neradīs iespējas piešķirt zinātnei nepieciešamo finansējumu, var gadīties, ka nonākamā gada otrā pusgada zinātnieki varētu beigt darbošanos zinātnē, otrdien žurnālistiem paziņoja Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš.

Preses konferencē Kalviņš uzsvēra, ka šādas bažas rodas, jo esot prognozes par to, ka Izglītības un zinātnes ministrijas pieprasītie līdzekļi nākamajā gadā varētu netikt piešķirti, turklāt pašlaik vēl arvien nav skaidrības par to, kā un vai tiks apgūti Eiropas fondu līdzekļi.

Nākamā gada 1.jūlijā būs noslēdzies Eiropas fondu plānošanas periods un tajā piešķirtie līdzekļi, tomēr pagaidām neesot izstrādāta nedz nepieciešamā dokumentācija, nedz panāktas vienošanās ar Eiropas kopienu, skaidroja Kalviņš.

"Ar nākamā gada 1.jūliju beidzas visu iepriekšējo periodu finansējums, kas sastāda daudzus desmitus miljonus eiro zinātnei. Un to vietā ir nulle," sacīja Kalviņš, turpinot, ka "pēc 1.jūlija vai nu ir jāatlaiž visi zinātnieki bezalgas atvaļinājumos, vai jābeidz darboties šajā sfērā".

Viņš norādīja, ka problēmas pastāv arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veiktajos aprēķinos. Pašlaik tiekot runāts par to, ka iztrūkums budžeta finansējumā zinātnei esot 75%, jo esošais sedz 25% no zinātnes bāzei nepieciešamā apjoma. Šis skaitlis tiek rēķināts, ņemot vērā IZM aprēķināto pilna laika ekvivalentu 1880 zinātniekiem. Tas nozīmē, ka pilnu laiku zinātnē darbojoties 1880 zinātnieki.

Kā atklāja Kalviņš, nozarē strādājošu zinātnieku ir daudz vairāk - esot pat ap 4000 doktorantu. Tādēļ varot domāt par vēl lielāku iztrūkumu.

Latvijā un pasaulē